EN

Tomasz Leszczyński Autor muzyki

Aktor, wokalista, kompozytor, aranżer. Od 2004 roku aktor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Finalista PPA 2005, laureat III miejsca na Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu 2016, laureat wyróżnienia PPA-OFF w 2019 roku. Wieloletni członek Opole Gospel Choir (m.in. nagroda dziennikarzy na KFPP Opole 2006). Współpracował z NetTheatre w Lublinie, Teatrem Tańca Arka we Wrocławiu, Teatrem Komedia we Wrocławiu.

Biogram

Współpracę z teatrem im. J. Slowackiego w Krakowie rozpoczął w 2020 roku. W spektaklu „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” w reżyserii C. Tomaszewskiego objął kierownictwo muzyczne i wykonał aranżacje utworów.

Jako kompozytor współpracował  z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu (Gracjan Pan - reż. C.Tomaszewski), NetTheatre w Lublinie ( Kukła. Księga Blasku - reż. P. Passini), Teatrem Lalki i Aktora im. A. Smolki w Opolu (Akademia Pana Kleksa - reż. J.Gębura). Zajmuje się również tworzeniem muzyki filmowej (Dróżdż. Ścieżki Tekstu, serial Stolik, serial ZOOoo - praktykanci!).

Jest autorem piosenek i dżingli, dyrygentem Chóru Komentujących Wrocławian (2014-2016).

Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale

Autor: Wojciech Bogusławski

Reżyseria: Cezary Tomaszewski

Premiera: 12.12.2020

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

120 minut

"Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" to opera komiczna we dwóch aktach oryginalnie przez Wojciecha Bogusławskiego napisana z muzyką Jana Stefaniego, a właściwie singspiel, czyli śpiewogra inspirowana Mozartem i jego Uprowadzeniem z Seraju i Czarodziejskim fletem. Wystawiona po raz pierwszy w 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie, i od tego momentu pojawia się regularnie na polskich scenach i w repertuarze opery narodowej, a przez Leona Schillera okrzyknięta została pierwszą operą narodową.