EN
Na zdjęciu czarno-biały portret mężczyzny w średnim wieku. Patrzy prosto przed siebie. Ma poważną twarz. Lekko zaciśnięte usta. Ciemne oczy. Krótkie ciemne włosy oraz brodę. Na szyi ma duży szal. Zdjęcie jest minimalistyczne. Tło ciemne.

Maciej Podstawny Dramaturg

Maciej Podstawny, reżyser i dramaturg, rocznik ‘78. Absolwent krakowskiej PWST i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Biogram

Pochodzi z Bielska-Białej, obecnie mieszka w Krakowie, w Żywieckim Parku Krajobrazowym na granicy polsko-słowackiej, czasami na północy Europy.

Kiedyś asystent Petra Zelenki, Pawła Miśkiewicza i Krystiana Lupy. Współpracował m.in. z Teatrem Dramatycznym w Warszawie za dyrekcji Pawła Miśkiewicza („Krety i rajskie ptaki” wg Różewicza), Teatrem Polskim w Poznaniu („Ocalenie” wg Gorkiego i Tarkowskiego), z Teatrem im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu i z Teatrem Narodowym w Warszawie w cyklu performatywnych czytań poetyckich.

Za „Przełamując fale” wg Larsa von Triera otrzymał nagrodę główną 4. Festiwalu m-teatr, za spektakl „Synek” – śląską Złotą Maskę. Zrealizował: „Kajzara. Odyseję 1982”w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie, w Łaźni Nowej „Skowyt”, wg tekstów bitników; w Teatrze Dramatycznym Wałbrzychu „Moby Dicka czyli koniec demokracji w państwie wielorybów” i „Lorda Jima. Ćwiczenia z czytania powieści Josepha Conrada”, a w Teatrze Nowym w Zabrzu „Ku Klux Klan. W krainie miłości”. W ostatnich sezonach: „Upiory” Ibsena w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, „Hańba” wg Coetzeego na MALTA Festival Poznań 2019 (w koprodukcji z teatrem Żeromskiego z Kielc) i „teraz każdy z was jest rzeczpospolitą” Sebastiana Majewskiego wg „Diabła” Żuławskiego, przygotowane w koprodukcji Teatrów Dramatycznego z Wałbrzycha i Współczesnego z Wrocławia.

Jego najnowsze realizacje to: „Ancora tu” (z Tomaszem Jękotem i zespołem Polpo Motel) w Wałbrzychu i „Zbrodnia i kara” (wg Dostojewskiego) w Tarnowie.

Pedagog AST w Krakowie od 2010 roku.

W latach 2015-2018 Dyrektor Artystyczny Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

W pracy zwraca uwagę na demokratyczne formy twórczości, budowanie zespołu w oparciu o język i metody pedagogiki teatralnej. Jest autorem i współautorem kilku przedstawień i projektów teatralnych dla dzieci i młodzieży, m.in. scenariusza „Łaumy, czyli czarownicy” Magdaleny Miklasz i „Królowej Śniegu” (z Dorotą Kowalkowską; realizacja nagrodzona Złotą Maską w 2021 roku).

Laureat – wspólnie z Dorotą Kowalkowską – Nagrody Specjalnej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za spektakl „Greta i ostatni Wieloryb” – „za konsekwentne wprowadzanie w przestrzeń szkolną teatru o wysokich walorach artystycznych, podejmującego z młodym widzem rozmowę o współczesnym świecie”.

Piotruś Pan i Jakub Hak

wg. J. M. Barriego

Reżyseria: Magdalena Miklasz

Premiera: 29.10.2020

Spektakl

Scena MOS - Scena MOS

90 minut
> 7

Bilet wstępu → 40,00 zł

Dla wszystkich, którzy znają historię Piotrusia Pana i dla widzów, którzy do Nibylandii przeniosą się po raz pierwszy, Teatr Słowackiego w Krakowie przygotowuje całkiem nową opowieść o Wiecznym Chłopcu, Wendy, potężnych Wróżkach i słynnym piracie Jakubie Haku, czerpiącą garściami z blasku oryginału.