EN
Zdjęcie portretowe czarno- białe mężczyzny w  średnim wieku. Ma lokowane potargane włosy zaczesane do tyłu i kręconą, siwiejącą brodę i wąsy. Ubrany w futrzany kołnierz z dodatkiem błyszczącego materiału z wężowym wzorem. Ma duże ciemne oczy, patrzy przenikliwie.

Maciej Podstawny Dramaturg

Maciej Podstawny, reżyser i dramaturg, rocznik ‘78. Absolwent krakowskiej PWST i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Biogram

Pochodzi z Bielska-Białej, obecnie mieszka w Krakowie, w Żywieckim Parku Krajobrazowym na granicy polsko-słowackiej, czasami na północy Europy.

Kiedyś asystent Petra Zelenki, Pawła Miśkiewicza i Krystiana Lupy. Współpracował m.in. z Teatrem Dramatycznym w Warszawie za dyrekcji Pawła Miśkiewicza („Krety i rajskie ptaki” wg Różewicza), Teatrem Polskim w Poznaniu („Ocalenie” wg Gorkiego i Tarkowskiego), z Teatrem im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu i z Teatrem Narodowym w Warszawie w cyklu performatywnych czytań poetyckich.

Za „Przełamując fale” wg Larsa von Triera otrzymał nagrodę główną 4. Festiwalu m-teatr, za spektakl „Synek” – śląską Złotą Maskę. Zrealizował: „Kajzara. Odyseję 1982”w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie, w Łaźni Nowej „Skowyt”, wg tekstów bitników; w Teatrze Dramatycznym Wałbrzychu „Moby Dicka czyli koniec demokracji w państwie wielorybów” i „Lorda Jima. Ćwiczenia z czytania powieści Josepha Conrada”, a w Teatrze Nowym w Zabrzu „Ku Klux Klan. W krainie miłości”. W ostatnich sezonach: „Upiory” Ibsena w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, „Hańba” wg Coetzeego na MALTA Festival Poznań 2019 (w koprodukcji z teatrem Żeromskiego z Kielc) i „teraz każdy z was jest rzeczpospolitą” Sebastiana Majewskiego wg „Diabła” Żuławskiego, przygotowane w koprodukcji Teatrów Dramatycznego z Wałbrzycha i Współczesnego z Wrocławia.

Jego najnowsze realizacje to: „Ancora tu” (z Tomaszem Jękotem i zespołem Polpo Motel) w Wałbrzychu i „Zbrodnia i kara” (wg Dostojewskiego) w Tarnowie.

Pedagog AST w Krakowie od 2010 roku.

W latach 2015-2018 Dyrektor Artystyczny Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

W pracy zwraca uwagę na demokratyczne formy twórczości, budowanie zespołu w oparciu o język i metody pedagogiki teatralnej. Jest autorem i współautorem kilku przedstawień i projektów teatralnych dla dzieci i młodzieży, m.in. scenariusza „Łaumy, czyli czarownicy” Magdaleny Miklasz i „Królowej Śniegu” (z Dorotą Kowalkowską; realizacja nagrodzona Złotą Maską w 2021 roku).

Laureat – wspólnie z Dorotą Kowalkowską – Nagrody Specjalnej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za spektakl „Greta i ostatni Wieloryb” – „za konsekwentne wprowadzanie w przestrzeń szkolną teatru o wysokich walorach artystycznych, podejmującego z młodym widzem rozmowę o współczesnym świecie”.

Piotruś Pan i Jakub Hak

wg. J. M. Barriego

Reżyseria: Magdalena Miklasz

Premiera: 29.10.2020

Spektakl

Scena MOS - Scena MOS

90 minut
> 7

Bilet wstępu → 40,00 zł

Dla wszystkich, którzy znają historię Piotrusia Pana i dla widzów, którzy do Nibylandii przeniosą się po raz pierwszy, Teatr Słowackiego w Krakowie przygotowuje całkiem nową opowieść o Wiecznym Chłopcu, Wendy, potężnych Wróżkach i słynnym piracie Jakubie Haku, czerpiącą garściami z blasku oryginału.