EN
Na zdjęciu mężczyzna w średnim wieku. Stoi pod umocnieniami dachu nad kopułą teatru. Za nim jest biały kwadrat sięgający od głowy do pasa. Mężczyzna ma na sobie szarą marynarkę, czarny podkoszulek i biało-niebieski szal. Ręce trzyma w kieszeniach. Patrzy prosto przed siebie. Jest łysy. Ma okrągłą twarz. Nie uśmiecha się.

Bartosz Szydłowski Reżyser

Urodzony w 1968 roku we Wrocławiu, ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Wydział Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. W 1996 roku założył Stowarzyszenie Teatralne "Łaźnia": niezależną scenę teatralną, która od początku swojego istnienia prowadziła także interdyscyplinarną działalność kulturalną, przygotowywała projekty społeczno-edukacyjne i silnie angażowała się w życie lokalnej społeczności.

Biogram

Wystawiał dramaturgię współczesną: "Pana Pawła" Tankreda Dorsta (1999), "Zabawę" Sławomira Mrożka (2000); jako pierwszy w Polsce zrealizował na scenie dramat Sarah Kane — "Miłość Fedry" (2001) oraz "Tatuaż" (2002) Dei Loher. Przygotował także spektakle na podstawie dramatów współczesnego polskiego dramatopisarza Pawła Jurka — "Wściekliznę Show, albo Fajnych Ludzi" (2003) oraz "Pokolenie porno" (2003). W roku 2005 przeniósł swoją działalność do Nowej Huty — tworząc jedną z najdynamiczniejszych instytucji w Polsce. Zrealizowane tam spektakle to "Edyp — tragedia sentymentalna z Nową Hutą w tle" (2006) oraz "Krwawe wesele, czyli muzyczna opowieść o cygańskim sercu", oparte na motywach dramatu Garcii Lorki (2007). W Łaźni wyreżyserował również "Moralność Pani Dulskiej, czyli w poszukiwaniu zagubionego kramu" (2009), a w ramach obchodów 80-tych urodzin Sławomira Mrożka przygotował spektakl "Fakir" (2010), na podstawie opowiadania pisarza, który w trakcie pracy z aktorami-amatorami, mieszkańcami nowohuckich dzielnic, przerodził się w osobne przedsięwzięcie "Fakir, czyli optymizm" (2011). W 2011 roku Szydłowski przygotował "Wejście smoka. Trailer", w którym poza znakomitymi aktorami udział wzięli mistrzowie sztuk walki. Z kolei spektakl "Antyzwiastowanie" (2012) to wyreżyserowana przez niego w Łaźni Nowej koprodukcja z wrocławskim Teatrem Lalek. Kolejnym zrealizowanym przedstawieniem był "Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego" (premiera: 5.03.2016). Szydłowski został nagrodzony Srebrnym Medalem Ministra Kultury „Gloria Artis” oraz laureatem Złotego Lauru za mistrzostwo w sztuce i reżyserii.


Łukasz Drewniak, „Teatr z niczego? Łaźnia Nowa widziana z zupełnie innego miejsca”, [w:] Teatr w Nowej Hucie, Kraków 2013

Hamlet

Autor: William Szekspir / Stanisław Wyspiański

Reżyseria: Bartosz Szydłowski

Premiera: 08.12.2019

Spektakl

Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego - Duża Scena

120 minut
> 15 EN UKR

Na podstawie "Hamleta" Williama Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka oraz idei i fragmentów tekstów Stanisława Wyspiańskiego (Studium o "Hamlecie", Śmierć Ofelii).

"W Polsce zagadką Hamleta jest to: co jest w Polsce – do myślenia". 


To słowa Stanisława Wyspiańskiego z gorączkowo pisanego przez kilka dni Studium o „Hamlecie” – niezwykłego dzieła, będącego źródłem inspiracji dla wielu polskich reżyserów. Wyspiański zawarł w nim swoją fascynację fenomenem teatru, miłość do genialnego tekstu oraz wielkie pragnienie rozczytania go tak dotkliwie, aby wstrząsnąć sumieniami swoich rodaków.