EN
Na zdjęciu scenografka Małgorzata Szydłowska. Fotografia przedstawia głowę i ramiona kobiety. W tle fragment tablic z ekspozycji wystawy. Kobieta jest fotografowana z góry. Patrzy w stronę obiektywu. Ubrana w białą koszulę i czarną, skórzaną kurtkę. Szatynka. Proste włosy sięgają ramion. Ma niewielkie okulary z czarną oprawką. Niebieskie oczy.

Małgorzata Szydłowska scenograf, kostiumolog

Absolwentka scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Scenografka, zastępca dyrektora teatru Łaźnia Nowa do spraw produkcji teatralnych, kurator i autorka koncepcji cyklu edukacyjnego Myśląca Ręka. Autorka wystawy „Myśląca Ręka” w Domu Rzemiosł Teatralnych.

Jest autorką nowatorskiej koncepcji przebudowy i adaptacji postindustrialnej przestrzeni hal warsztatów szkolnych na potrzeby Teatru Łaźnia Nowa oraz aranżacji jego wnętrz i scen. Od lat 90. projektuje scenografie i kostiumy dla teatrów dramatycznych, operowych i muzycznych. Projektowała scenografię do spektakli M. Kochańczyka, J. Opalskiego, B. Hussakowskiego, A. Figury, M. Korwnia, P. Kamzy, P. Waligórskiego, W. Rubina, P.Passiniego.

Najczęściej pracuje w duecie artystycznym z Bartoszem Szydłowskim. Tworzy instalacje interaktywne.

Realizacje

Hamlet

Autor: William Szekspir / Stanisław Wyspiański

Reżyseria: Bartosz Szydłowski

Premiera: 08.12.2019

Spektakl

Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego - Duża Scena

120 minut
> 15 EN UKR

Na podstawie "Hamleta" Williama Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka oraz idei i fragmentów tekstów Stanisława Wyspiańskiego (Studium o "Hamlecie", Śmierć Ofelii).

"W Polsce zagadką Hamleta jest to: co jest w Polsce – do myślenia". 


To słowa Stanisława Wyspiańskiego z gorączkowo pisanego przez kilka dni Studium o „Hamlecie” – niezwykłego dzieła, będącego źródłem inspiracji dla wielu polskich reżyserów. Wyspiański zawarł w nim swoją fascynację fenomenem teatru, miłość do genialnego tekstu oraz wielkie pragnienie rozczytania go tak dotkliwie, aby wstrząsnąć sumieniami swoich rodaków.