EN

Jacqueline Sobiszewski reżyser światła

Studiowała na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi, od 2008 roku związana z teatrem TR Warszawa.

Biogram

Reżyserka światła, współpracuje z Grzegorzem Jarzyną (Zaryzykuj wszystko, Bash, 2007: Macbeth, Giovanni, T.E.O.R.E.M.A.T., Między nami dobrze jest, mede:a, Lew w zimie, Gracz, Fedra, Dziecko i czary oraz Karzeł) i Agnieszką Glińską (Nieznajoma z Sekwany, 2 maja, Opowieści o zwyczajnym szaleństwie, Wiedźmy, Lulu na moście, Lekkomyślna siostra, Mewa). Pracowała także m.in. z Redbadem Klijnstrą (Gry, Electronic City), Grzegorzem Wiśniewskim (Przed odejściem w stan spoczynku, Letnicy), Anną Smolar (Zamiana), Pawłem Miśkiewiczem (Niewina), Aleksandrą Konieczną (Helena S.), Natalią Korczakowską (Strefa działań wojennych, Solaris. Raport), René Polleschem (Ragazzo dell`Europa), Robertem Glińskim (Loretta), Michałem Borczuchem (Portret Doriana Graya, Metafizyka dwugłowego cielęcia), Gaborem Zsambeki (Kazimierz i Karolina), Arturem Urbańskim (Wiarołomni) oraz z Kasią Adamik i Olgą Chajdas (Zrób sobie raj). W 2008 roku za reżyserię światła w mede:i Grzegorza Jarzyny została nagrodzona na 15. International Small Scene Theatre Festival w chorwackiej Rijece. Na swoim koncie ma filmy reklamowe, teledyski, filmy krótkometrażowe i fabularne. Zajmuje się fotografią modową, artystyczną i dokumentalną. W 2005 roku wzięła udział w wystawie „Polka – medium, cień, wyobrażenie” w Centrum Sztuki Współczesnej. Jest również autorką plakatów i okładek do książek.

W Teatrze Słowackiego wyreżyserowała światła do spektakli Obóz Katarakta Jane Bowles w reż. Dominiki Knapik (2017), Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi] w reż. Agnieszki Glińskiej (2017), a także do Czarnych papug Alejando Moreno w reż. Michała Borczucha (2018).

 

Z biegiem lat, z biegiem dni

[Gdzie jest Pepi]

Reżyseria i adaptacja: Agnieszka Glińska

Premiera: 20.05.2017

Spektakl

Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego - Duża Scena

170 minut
> 15 EN

wersja angielska >

Fascynująca, wielowątkowa i wysmakowana estetycznie podróż w czasie. Na kanwie tekstu słynnego spektaklu Andrzeja Wajdy ze Starego Teatru z 1978 roku wracamy do Krakowa z czasów Młodej Polski.