EN

Aleksandr Prowaliński autor światła

Malarz, grafik, scenograf, reżyser światła. Urodzony w Białorusi. Absolwent Mińskiego Państwowego Uniwersytetu im. Glebowa na Wydziale Malarstwa i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki.

Biogram

W swoich pracach i projektach teatralnych zwraca szczególną uwagęna rolę obiektów oraz organizację przestrzeni za pomocą barw, które ciężko umieścić na kolorystycznym spectrum. Jego wrażliwość oscyluje między monochromatycznymi płaszczyznami i głębią uzyskaną dzięki rozwarstwieniu i nadbudowywaniu świetlnych planów – Prowaliński szuka w półcieniu, stroni od kategorycznych kolorów, zatrzymuje się o ton niżej, tam gdzie nie są one jeszcze w pełni wyartykułowane i dlatego podążyć mogą w każdą stronę.

Jako scenograf i reżyser światła wpółpracował z taki twórcami jak: Grzegorz Jarzyna przy spektaklu «Inni ludzie», «Burza» TR Warszawa, «Solaris» Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny, «Dwa Miecze» Shanghai Theatre Academy, Krystian Lada «Florencia en el Amazonas» Theater St.Gallen, Szwajcaria, «Comfort Starving» Bach Festiwal Świdnica.Ewelina Marciniak «Der Widerspenstigen Zähmung» Theater Freiburg,«Resztki» Teatr Wybrzeże.Natalia Korczakowska «Biesy», «Madame Butterfly», «Krasz» Studio teatrgaleria. Jakub Skrzywanek «Kordian», «27 Grudnia» Teatr Polski w Poznaniu. Małgorzata Wdowik, «Piłkarze», «Strach» TR Warszawa, «Gniew» Teatr Powszechny w Warszawie, «Wstyd» Teatr Nowy w Warszawie.

Jest autorem licznych realizacji teatralnych zarówno jak projektów oświetlenia do przedstawień teatralnych i operowych tak i wystaw, instalacji indywidualnych.

Indywidualna wystawa prac malarstwa i grafiki Galeria «Freta» Warszawa.

Udział w wystawie prac malarstwa i grafiki «Detision Exhibition» Leeds Wielka.

Udział w wystawie rysunku «Figurama» Praga, Czechy.

Indywidualna wystawa «Event Horizon» Jávea, Hiszpania.

Danton

Reżyseria: Radek Stępień

Premiera: 22.10.2021

Spektakl

Scena MOS - Scena MOS

70 minut
< 15

Podobno odcięta głowa zachowuje świadomość jeszcze przez 6 do 7 sekund. Gdyby dało się z nią jeszcze zamienić dwa słowa – może dowiedzielibyśmy się czegoś istotnego o motywacjach ściętej głowy.