EN

Agata Duda-Gracz reżyser

Reżyserka teatralna i scenografka. Absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego (1998) i reżyserii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (2002). Debiutowała jako reżyser spektaklem Kain George'a Byrona w teatrze im. Witkiewicza w Zakopanem (1998)[2]. W krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego Abelarda i Heloizę Rogera Vaillanda (2001). Zrealizowała ponad 20 spektakli jako reżyser, scenograf i kostiumograf w teatrach w Kaliszu, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu i Zakopanem.

Biogram

W 2001 roku wyróżniona nagrodą „Ludwika” za najlepszą scenografię (2000, 2001)[2]. W 2005 roku dokonała adaptacji, wyreżyserowała i zaprojektowała scenografię do spektaklu TV Kreatura[3]. W 2009 wyróżniona krakowskim „Złotym Laurem” za mistrzostwo w sztuce za rok 2008, a w 2010 dwiema nagrodami Złota Maska za najlepszą reżyserię i scenografię w sezonie 2009/2010. W 2011 roku wyróżniona nagrodą dla najlepszego przedstawienia, reżyserii i scenografii w plebiscycie publiczności Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, nagroda dla Ojca Agaty Dudy-Gracz na motywach Świętokradztwa Oskara Jana Tauschinskiego.

Laureatka Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za rok 2017.

Proszę Państwa, Wyspiański umiera

Reżyseria, tekst, scenografia, kostiumy: Agata Duda-Gracz

Premiera: 06.01.2024

Spektakl

Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego - Duża Scena

Najbliższe terminy

styczeń
śr 08 12:00
Spektakl zarezerwowany
styczeń
czw 09 19:00
Wyprzedane
Bilet do teatru
styczeń
pt 10 19:00
styczeń
sob 11 17:00
Wyprzedane
Bilet do teatru
marzec
wt 11 19:00
marzec
śr 12 19:00
marzec
czw 13 19:00
2h
> 15

Nie jest to jednak opowieść o umieraniu, tylko o życiu. O bufonadzie, egoizmie, zazdrości, okrucieństwie i o pysze. Ale też o marzeniach, sztuce i o miłości. Nasze przedstawienie nie jest laurką dla Czwartego Wieszcza.


Ostatnia noc życia Wyspiańskiego. A może ostatnia chwila? Miejscem akcji jest jego głowodusza. Przestrzenią – scena i widownia Teatru Słowackiego. Tego samego, gdzie po raz pierwszy wystawił swoje Wesele i Wyzwolenie, którego chciał zostać dyrektorem. Ale nie wyszło, bo „oni” wybrali „tego nadętego Solskiego”. O „onych” też będzie dużo. O „onych” którzy skrytykowali, odmówili, zabrali, nie zapłacili, zazdrościli i jeszcze na końcu pokłócili się o podział kosztów jego pogrzebu. Wszystkie postaci, które pojawią się na scenie mają swój pierwowzór w przeszłości bądź teraźniejszości. W przeciwieństwie do zdarzeń, które z pewnością nie miały miejsca.

W tym ostatnim momencie życia, kiedy wyobraźnia zastępuje rzeczywistość, po Wyspiańskiego przychodzi jego zmarła wiele lat wcześniej matka. I prowadzi go niczym Wergiliusz przez przestrzeń między życiem a śmiercią, gdzie – tak jak na scenie – wszystko jest możliwe.

Obsada:
Agnieszka Przepiórska - Córka Helenka / Żona Teosia / Wanda Siemaszkowa
Wanda Skorny - Ciocia Janina Stankiewiczowa / Student III 
Anna Syrbu - Helena Modrzejewska / Żona Mehoffera 
Marta Waldera - Matka
Aleksander Fiałek (gościnnie) - Lucjan Rydel / Doktor Tulp / Krytyk z Gliwic (10, 11 stycznia)
Grzegorz Łukawski - Lucjan Rydel / Doktor Tulp / Krytyk z Gliwic (dublura) (8, 9 stycznia)
Maciej Półtorak (gościnnie) - Syn Mieciu / Józef Mehoffer / Bartek Szydłowski / Student I
Sławomir Rokita - Wuj Kazimierz Rogowski / Jan Matejko / Tadeusz Kantor / Student IV
Adam Wietrzyński - Syn Teoś / Krytyk z Warszawy / Piotr Augustyniak / Bloger / Student II / Przykry Sąsiad
Krzysztof Wrona (gościnnie) - Stanisław Wyspiański
Tomasz Wysocki - Syn Staś / Krystian Lupa / Ludwik Solski / Ksiądz Eustachy / Jerzy Grzegorzewski
Maja Kleszcz - Muza / Student V
Wojtek Krzak - Wernyhora / Student VI