EN
fot. Piotr Kręglicki

Zdenka Pszczołowska asystent reżysera

Reżyserka, dramaturżka, absolwentka komparatystyki literackiej i performatyki przedstawień na Uniwersytecie Jagiellońskim, studentka IV roku na Wydziale Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, laureatka Nagrody Specjalnej im. Sławomira Świontka dla najlepszej pracy z zakresu teorii teatru w Konkursie Instytutu Teatralnego na najlepszą pracę magisterską z zakresu wiedzy o teatrze, widowisku i performansie w roku akademickim 2018/2019, autorka dramatu "Fabrykantka" wydanego przez Stary Teatr pod redakcją Darii Będkowskiej i Agaty Dąbek w antologii "Nasz głos".

Biogram

Dramaturżka i reżyserka spektaklu "Symphony No. 5" (Scena Tańca Współczesnego, styczeń 2020), reżyserka spektaklu internetowego „Freshwater” (Narodowy Stary Teatr, czerwiec 2020), reżyserka spektaklu „Świnia z pieprzem”(Narodowy Stary Teatr, wrzesień 2020), laureatka konkursu OFF: Premiery/Prezentacje, w ramach którego wyreżyserowała spektakl „Jak twoja choroba wpływa na seksualność? U T O P I E” w poznańskim Teatrze Ósmego Dnia, laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2021), laureatka konkursu SzekspirOFF Prezentacje za spektakl „Porcje” (2021, z Anną Oramus), współproducentka inicjatywy Wku***Ona.Tv, w ramach której powstały kobiece performanse-manifesty, reżyserka jednego z nich „(U)tracony gniew”na podstawie tekstu Joanny Bednarczyk z udziałem Marty Nieradkiewicz, autorka tekstu i reżyserka spektaklu „Kongres: 2071” (Poznań, OFF OPERA 2021), laureatka stypendium Open Eyes Art Festival (wraz z Anną Oramus).

Asystentka Grzegorza Jarzyny, Wojtka Klemma i Romana Gancarczyka, współautorka adaptacji i dramaturgii w spektaklu „Pani Bovary. Możliwa historia” w reżyserii Małgorzaty Jakubowskiej (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, grudzień 2021).

Realizacje

Pani Bovary. Możliwa historia

Autor: Gustave Flaubert

Reżyseria: Gosia Jakubowska Raczkowska

Premiera: 04.12.2021

Spektakl

Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego - Dom Machin

Najbliższe terminy

luty
pt 28 19:00
marzec
sob 01 16:00
marzec
nd 02 16:00
1h i 10 min

Kim jest dzisiaj Pani Bovary? Czy w ogóle jest?
Jest.
Żoną, matką, kobietą, człowiekiem o wysokim potencjale twórczym, osobą realizującą cudze potrzeby, potrzeby społeczeństwa, nierzadko wierząc, że to jej własne potrzeby. Emma Bovary jest bohaterką tragedii. Młodą osobą chcącą zachować swoje życie, a jednocześnie chcącą to życie opuścić, matką rozdartą między żałowaniem macierzyństwa a miłością do córki, która jest przeszkodą na drodze do - być może - szczęścia.