EN
Kadr z filmu "Cudzoziemka"

Cudzoziemka / reż. Ryszard Ber
w cyklu "Przywrócone arcydzieła"

Przywrócone arcydzieła to wybrane przez znanego krytyka filmowego - Łukasza Maciejewskiego wybitne tytuły polskiego kina, które niesłusznie odeszły w zapomnienie. Każdej projekcji towarzyszy wstęp oraz spotkanie z twórcami.

Miejsce → Kino MOS
Godzina → 19:00
Bilet → 12 zł

GOŚĆ: EWA WIŚNIEWSKA

Filmową rolą życia Ewy Wiśniewskiej jest tytułowa „Cudzoziemka” (1986) z udanej adaptacji głośnej powieści Marii Kuncewiczowej. Elegancki, ale dosyć staroświecki formalnie film Ryszarda Bera swoją wielkość zawdzięcza klasie kreacji Wiśniewskiej.

W ujęciu aktorki portret tytułowej cudzoziemki stał się pasjonującym studium niespełnionych ambicji, wybujałych marzeń zderzonych z okrutną rzeczywistością.

Ta rola była sublimacją wszystkich wcześniejszych ról aktorki. Wiśniewska przeprowadziła filmową Różę przez długie, mieniące się rozmaitymi barwami życie. W opowieści o niespełnionej wybitnej skrzypaczce mieszają się konteksty historyczne i obyczajowe, wspólna jest jednak bezradność i złość bohaterki wobec losu, które nie ułożył się tak, jak powinien. Kto zawinił?

Ewa Wiśniewska:

Mam świadomość, że szansa na zagranie tak wspaniałej roli zdarza się nam co najwyżej raz, dwa razy w życiu. Tym bardziej cieszę się, że chyba udało się sprostać wyzwaniu. Praca nad Różą była koronkowa, trwała wiele miesięcy. Jeździłam do Kazimierza Dolnego, żeby rozmawiać o Róży z panią Marią Kuncewiczową. Najpierw sama, potem w towarzystwie Jurka Kamasa. Pani Maria nie narzucała swojego zdania, za każdym razem podkreślała że nie ma nic wspólnego z bohaterką „Cudzoziemki”, a jednak widziałam, jakie to dla niej ważne, jak mocno przeżywała ten film.

Praca była piękna, chociaż żmudna. Nigdy wcześniej nie byłam tak przygotowana do roli. Można powiedzieć, że żyłam jej życiem. Miałam całą rolę w głowie, całe życie Róży.

Film stał się sukcesem, za rolę Róży dostałem najwięcej nagród filmowych w karierze. Pamiętam cudowną projekcję z udziałem Marii Kuncewiczowej w kinie w Kazimierzu, olbrzymi bankiet w „Sarpie”, i wielkie wzruszenie autorki. Jej komplementy miały dla mnie największą wartość.”

cytat za: Łukasz Maciejewski, „Aktorki. Spotkania”

 

Cudzoziemka  [1986]

czas trwania: 99 min
Reżyseria: Ryszard Ber   
Scenariusz: Maria Kuncewiczowa         
Zdjęcia: Jerzy Stawicki    
Obsada: Ewa Wiśniewska [Róża], Joanna Szczepkowska [Marta], Jerzy Kamas [Adam], Andrzej Precigs [Władyś], Katarzyna Chrzanowska [Róża w młodości], Mirosław Konarowski [Michał Bądzki], Małgorzata Lorentowicz [Luiza], Henryk Machalica [doktor Gerhard], Igor Śmiałowski [ambasador], Marek Walczewski [skrzypek January Bądzki], Eugenia Herman [Sabina, służąca Marty], Jolanta Grusznic [Jadwiga], Andrzej Grąziewicz [Paweł], Hanna Giza [Sophie]           

Montaż: Alina Faflik
Scenografia: Andrzej Borecki
Produkcja: Przedsiębiorstwo Realizacji Filmów Zespoły Filmowe
Kierownictwo produkcji: Jerzy Kajetan Frykowski
Opracowanie muzyczne: Anna Iżykowska-Mironowicz

Nagrody:

  • Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku 1986:
  • Nagroda Specjalna Jury, nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą dla Ewy Wiśniewskiej,
  • Nagroda Szefa Kinematografii za twórczość filmową 1987 dla Ryszarda Bera, Marii Kuncewiczowej i Ewy Wiśniewskiej,
  • Nagroda „Trybuny Ludu” 1987 dla Ewy Wiśniewskiej

 

 

Czytaj wszystko

Projekt jest finansowany ze środków MKiDN

"1989" w Gdańsku "1989" w Poznaniu "1989" w Toruniu "1989" w Warszawie "Debil" w Grudziądzu "Debil" w Lublinie "Romeo i Julia" w Gdańsku "Spóźnione odwiedziny" w Tychach "SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY" w Lublinie "SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY" w Warszawie "Znachor" w Jeleniej Górze "Znachor" w Opolu 1989 1989 / LIVE ! Act of Killing Act of Killing Agamemnon Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo / Der Staat POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Seks dla opornych Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wesele Wieczorek pożegnalny Wielki Gatsby Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Wydarzenie zewnętrzne "BARABUUM" Wydarzenie zewnętrzne "Boeing Boeing" Wydarzenie zewnętrzne "Damski biznes" Wydarzenie zewnętrzne "Inteligenci" Wydarzenie zewnętrzne "Kim jest pan Schmitt?" Wydarzenie zewnętrzne "Między łóżkami" Wydarzenie zewnętrzne "Optymiści czyli nasi w Egipcie" Wydarzenie zewnętrzne "Prywatna klinika" Wydarzenie zewnętrzne "Scenariusz dla trzech aktorów" WYDARZENIE ZEWNĘTRZNE "SZALONE NOŻYCZKI" Wydarzenie zewnętrzne "Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia" Wydarzenie zewnętrzne: "Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu" Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa