EN

Kobieta i życie

 • Autor: Malina Prześluga
 • Reżyseria: Gosia Dębska
 • Scenografia i kostiumy: Anita Piotrowska
 • Muzyka: Ignacy Zalewski
 • Choreografia: Tomasz Graczyk
 • Reżyseria światła: Emil Lipski
Zobacz wszystkich
 • Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin
 • Premiera: 03.02.2023
1 h 10 minut

Bądź miła. Bądź grzeczna. Uśmiechaj się. Nie podnoś głosu. Stój w szeregu. Przytakuj. Nie odzywaj się. Bo mężczyźni są od kary, a kobiety są od ciszy. To zaledwie niektóre z lekcji, które odbiera główna bohaterka tekstu Maliny Prześlugi – pieśni o współczesnej kobiecie, która próbuje zrozumieć swoje miejsce w społeczeństwie...

Jak my wszyscy. Bo to właśnie opowieść o każdej z nas. O codzienności, wyzwaniach, wymaganiach, zależnościach, nierównościach, wstydzie, bólu, strachu. Ale też o walce o siebie, która wypływa właśnie ze wspólnych doświadczeń. I o miłości. Tej najważniejszej – siostrzanej. 

Dramat „Kobieta i życie” został nagrodzony w IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU 2021, organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny oraz Miasto Wrocław.

 
Premiera w Katowicach - 13 stycznia 2023 r.  Scena w Malarni.
Premiera w Krakowie - 3 lutego 2023 r. w Dom Machin.

Prawa autorskie do sztuki „Kobieta i życie” reprezentuje Agencja ADiT Elżbieta Manthey.

Obsada:

 • Alina Chechelska
 • Anna Lemieszek
 • Agnieszka  Judycka / Agnieszka Przepiórska
 • Antoni Milancej

Czytaj wszystko

Trailery

Koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

Recenzje:

Tekst to monolog jednej postaci, lecz „słychać” w nim wiele głosów. Everywoman, stworzona przez patchworkowy splot różnych losów, materializuje się na scenie w formie chóralnej pieśni, wykonywanej z aleatoryczną swobodą. Dzięki kameralnej obsadzie jej polifoniczna struktura staje się czytelniejsza, zaś poszczególne partie głosowe – bardziej zniuansowane.

czytaj więcej >>

Teatr nr 3/2023

Jolanta Kowalska

Reżyserka nie skupia się na ukazaniu opresyjnych doświadczeń, raczej stara się znaleźć nić porozumienia i przestrzeń wspólnego losu, który może się stać udziałem zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Czytaj więcej>>

czaskultury.pl

Julia Lizurek

 (...) ta opowieść nie tylko wciąga jak jakiś narkotyk, ale i jest w niej coś takiego, co nie pozwala uronić zeń ani jednego słowa, nie da się życia naszej bohaterki opuścić zabierając po oklaskach płaszcz i wychodząc do domu, nie da się.

Czytaj więcej>>

e-teatr.pl

Rafał Turowski

Lekkość, dystans, ironiczność - zarówno spektaklu Gosi Dębskiej, na który składa się przede wszystkim świetne aktorstwo, jak i błyskotliwego tekstu Maliny Prześlugi.

Gazeta Wyborcza

Marta Odziomek

"1989" w Gdańsku "1989" w Poznaniu "1989" w Toruniu "1989" w Warszawie "Debil" w Grudziądzu "Debil" w Lublinie "Romeo i Julia" w Gdańsku "Spóźnione odwiedziny" w Tychach "SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY" w Lublinie "Znachor" w Jeleniej Górze "Znachor" w Opolu 1989 Act of Killing Act of Killing Agamemnon Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo / Der Staat POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Seks dla opornych Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wesele Wieczorek pożegnalny Wielki Gatsby Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Wydarzenie zewnętrzne "BARABUUM" Wydarzenie zewnętrzne "Damski biznes" Wydarzenie zewnętrzne "Inteligenci" Wydarzenie zewnętrzne "Między łóżkami" Wydarzenie zewnętrzne "Optymiści czyli nasi w Egipcie" Wydarzenie zewnętrzne "Prywatna klinika" Wydarzenie zewnętrzne "Scenariusz dla trzech aktorów" Wydarzenie zewnętrzne "Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia" Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa