EN

Kobieta i życie

 • Autor: Malina Prześluga
 • Reżyseria: Gosia Dębska
 • Scenografia i kostiumy: Anita Piotrowska
 • Muzyka: Ignacy Zalewski
 • Choreografia: Tomasz Graczyk
 • Reżyseria światła: Emil Lipski
Zobacz wszystkich
 • Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin
 • Premiera: 03.02.2023
1 h 10 minut

Bądź miła. Bądź grzeczna. Uśmiechaj się. Nie podnoś głosu. Stój w szeregu. Przytakuj. Nie odzywaj się. Bo mężczyźni są od kary, a kobiety są od ciszy. To zaledwie niektóre z lekcji, które odbiera główna bohaterka tekstu Maliny Prześlugi – pieśni o współczesnej kobiecie, która próbuje zrozumieć swoje miejsce w społeczeństwie...

Jak my wszyscy. Bo to właśnie opowieść o każdej z nas. O codzienności, wyzwaniach, wymaganiach, zależnościach, nierównościach, wstydzie, bólu, strachu. Ale też o walce o siebie, która wypływa właśnie ze wspólnych doświadczeń. I o miłości. Tej najważniejszej – siostrzanej. 

Dramat „Kobieta i życie” został nagrodzony w IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU 2021, organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny oraz Miasto Wrocław.

 
Premiera w Katowicach - 13 stycznia 2023 r.  Scena w Malarni.
Premiera w Krakowie - 3 lutego 2023 r. w Dom Machin.

Prawa autorskie do sztuki „Kobieta i życie” reprezentuje Agencja ADiT Elżbieta Manthey.

Obsada:

 • Alina Chechelska
 • Anna Lemieszek
 • Agnieszka Judycka-Cappuccino (21, 22, 23 maja) / Agnieszka Przepiórska
 • Antoni Milancej

Czytaj wszystko

Trailery

Koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

Recenzje:

Tekst to monolog jednej postaci, lecz „słychać” w nim wiele głosów. Everywoman, stworzona przez patchworkowy splot różnych losów, materializuje się na scenie w formie chóralnej pieśni, wykonywanej z aleatoryczną swobodą. Dzięki kameralnej obsadzie jej polifoniczna struktura staje się czytelniejsza, zaś poszczególne partie głosowe – bardziej zniuansowane.

czytaj więcej >>

Teatr nr 3/2023

Jolanta Kowalska

Reżyserka nie skupia się na ukazaniu opresyjnych doświadczeń, raczej stara się znaleźć nić porozumienia i przestrzeń wspólnego losu, który może się stać udziałem zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Czytaj więcej>>

czaskultury.pl

Julia Lizurek

 (...) ta opowieść nie tylko wciąga jak jakiś narkotyk, ale i jest w niej coś takiego, co nie pozwala uronić zeń ani jednego słowa, nie da się życia naszej bohaterki opuścić zabierając po oklaskach płaszcz i wychodząc do domu, nie da się.

Czytaj więcej>>

e-teatr.pl

Rafał Turowski

Lekkość, dystans, ironiczność - zarówno spektaklu Gosi Dębskiej, na który składa się przede wszystkim świetne aktorstwo, jak i błyskotliwego tekstu Maliny Prześlugi.

Gazeta Wyborcza

Marta Odziomek

"Znachor" w Opolu 1989 1989 / spektakl w Gdańsku 1989 / spektakl w Poznaniu 1989 / spektakl w Toruniu 1989 / spektakl w Warszawie 1989 / transmisja live Act of Killing Act of Killing Agamemnon Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Debil / spektakl w Grudziądzu Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Gdańsku Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Kaliszu Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Noc Teatrów - Wesele Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo / Der Staat Państwo / Der Staat - spektakl w Łodzi Państwo / Der Staat - spektakl w NTM Nationaltheater Mannheim POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Romeo i Julia / spektakl w Gdańsku Romeo i Julia / spektakl w Qinhuangdao City Seks dla opornych Serce ze szkła. Musical Zen Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY / spektakl w Warszawie Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 WĘDRÓWKA NABU Wesele Wieczorek pożegnalny Wielki Gatsby Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Wydarzenie zewnętrzne "BARABUUM" Wydarzenie zewnętrzne "Boeing Boeing" Wydarzenie zewnętrzne "Damski biznes" Wydarzenie zewnętrzne "Inteligenci" Wydarzenie zewnętrzne "Kim jest pan Schmitt?" Wydarzenie zewnętrzne "Kwartet" Wydarzenie zewnętrzne "Między łóżkami" Wydarzenie zewnętrzne "Optymiści czyli nasi w Egipcie" Wydarzenie zewnętrzne "Prywatna klinika" Wydarzenie zewnętrzne "Scenariusz dla trzech aktorów" WYDARZENIE ZEWNĘTRZNE "SZALONE NOŻYCZKI" Wydarzenie zewnętrzne "Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia" Wydarzenie zewnętrzne: "Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu" Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa