EN

Kobieta i życie

  • Autor: Malina Prześluga
  • Reżyseria: Gosia Dębska
  • Scenografia i kostiumy: Anita Piotrowska
  • Muzyka: Ignacy Zalewski
  • Choreografia: Tomasz Graczyk
  • Reżyseria światła: Emil Lipski
Zobacz wszystkich
1 h 10 minut

Najbliższe terminy

październik
czw 05 19:00
październik
pt 06 19:00
październik
sob 07 19:00

Bądź miła. Bądź grzeczna. Uśmiechaj się. Nie podnoś głosu. Stój w szeregu. Przytakuj. Nie odzywaj się. Bo mężczyźni są od kary, a kobiety są od ciszy. To zaledwie niektóre z lekcji, które odbiera główna bohaterka tekstu Maliny Prześlugi – pieśni o współczesnej kobiecie, która próbuje zrozumieć swoje miejsce w społeczeństwie...

Jak my wszyscy. Bo to właśnie opowieść o każdej z nas. O codzienności, wyzwaniach, wymaganiach, zależnościach, nierównościach, wstydzie, bólu, strachu. Ale też o walce o siebie, która wypływa właśnie ze wspólnych doświadczeń. I o miłości. Tej najważniejszej – siostrzanej. 

Dramat „Kobieta i życie” został nagrodzony w IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU 2021, organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny oraz Miasto Wrocław.

 
Premiera w Katowicach - 13 stycznia 2023 r.  Scena w Malarni.
Premiera w Krakowie - 3 lutego 2023 r. w Dom Machin.

Prawa autorskie do sztuki „Kobieta i życie” reprezentuje Agencja ADiT Elżbieta Manthey.

Obsada:

  • Alina Chechelska
  • Anna Lemieszek
  • Agnieszka Przepiórska
  • Antoni Milancej

Czytaj wszystko

Trailery

Koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

Recenzje:

Tekst to monolog jednej postaci, lecz „słychać” w nim wiele głosów. Everywoman, stworzona przez patchworkowy splot różnych losów, materializuje się na scenie w formie chóralnej pieśni, wykonywanej z aleatoryczną swobodą. Dzięki kameralnej obsadzie jej polifoniczna struktura staje się czytelniejsza, zaś poszczególne partie głosowe – bardziej zniuansowane.

czytaj więcej >>

Teatr nr 3/2023

Jolanta Kowalska

Reżyserka nie skupia się na ukazaniu opresyjnych doświadczeń, raczej stara się znaleźć nić porozumienia i przestrzeń wspólnego losu, który może się stać udziałem zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Czytaj więcej>>

czaskultury.pl

Julia Lizurek

 (...) ta opowieść nie tylko wciąga jak jakiś narkotyk, ale i jest w niej coś takiego, co nie pozwala uronić zeń ani jednego słowa, nie da się życia naszej bohaterki opuścić zabierając po oklaskach płaszcz i wychodząc do domu, nie da się.

Czytaj więcej>>

e-teatr.pl

Rafał Turowski

Lekkość, dystans, ironiczność - zarówno spektaklu Gosi Dębskiej, na który składa się przede wszystkim świetne aktorstwo, jak i błyskotliwego tekstu Maliny Prześlugi.

Gazeta Wyborcza

Marta Odziomek