Wielki Szu, reż. Sylwester Chęciński
w cyklu "Przywrócone arcydzieła"
Termin → 20 kwietnia 2022
Gdzie → Kino MOS
Godzina → 19:00
Gość → Jan Nowicki
Przywrócone arcydzieła to wybrane przez znanego krytyka filmowego - Łukasza Maciejewskiego wybitne tytuły polskiego kina, które niesłusznie odeszły w zapomnienie. Każdej projekcji towarzyszy wstęp oraz spotkanie z twórcami.
Wielki Szu (1982)
Reżyseria: Sylwester Chęciński
Scenariusz: Jan Purzycki
Zdjęcia: Jerzy Stawicki
Scenografia: Tadeusz Kosarewicz
Kostiumy: Alicja Wasilewska
Muzyka: Andrzej Korzyński
Obsada aktorska:
Jan Nowicki "Wielki Szu"
Andrzej Pieczyński taksówkarz Jurek
Dorota Pomykała prostytutka Jola
Leon Niemczyk Stefan Mikun
Karol Strasburger karciarz Denel
Grażyna Szapołowska żona "Wielkiego Szu"
Grażyna Trela Dorota, żona Jarka
Jan Frycz Jarek
O filmie
W poszukiwaniu spokojnej przystani Szu dociera do miasteczka Lutyń, gdzie chce wziąć udział w licytacji domu. Młody taksówkarz, Jurek, zawozi go do mistrza ceremonii, miejscowego potentata Mikuna, który sam zamierza nabyć licytowaną posiadłość. Przy okazji gość rozgrywa z nim partię bilarda i przegrywa parę tysięcy złotych. Zadowolony Mikun proponuje mu rewanż w pokera. Traci pół miliona złotych. Po wyjściu mężczyzny dzwoni do znajomego szulera z Warszawy, Denela, prosząc, by odegrał się w jego imieniu.
Poker stanowi też życiową pasję Jurka, który długo prosi Szu, by zechciał zdradzić mu swoje sekrety. Stary mistrz próbuje wyperswadować chłopakowi jego zainteresowania, ale w końcu ulega namowom i udziela Jurkowi pierwszych lekcji.
Wezwany przez Mikuna Denel odmawia gry z Wielkim Szu, nie czując się na siłach, by zmierzyć się z takim przeciwnikiem. Wściekły Mikun zmusza szulera do zwrotu wygranej gotówki. Po odjeździe gościa przekonuje się, że zamiast banknotów dostał kawałki pociętego papieru, ale pogoń nie przynosi rezultatu.
Szu przybywa w towarzystwie Jurka do Wrocławia. Taksówkarz błaga o przekazanie mu sekretu, który uczyni go mistrzem. Dzięki otrzymanym wskazówkom ogrywa doszczętnie dwóch miejscowych oszustów. Tymczasem odpoczywający na basenie Szu zostaje zaatakowany przez niejakiego Lipo, który ma do niego zadawnione urazy. Unieszkodliwiony przez obsługę hotelu, poprzysięga jednak zemstę.
Upojony sukcesem Jurek na krótko traci swego mistrza z oczu, ale niebawem udaje mu się go odnaleźć. Przeświadczony, że już posiadł sekret, prosi Szu o pomoc w zorganizowaniu partii z Denelem. Zastawia dom, namawia brata do kradzieży z kasy klubu sportowego niebagatelnej sumy. I przegrywa wszystko. Czy Szu był w zmowie z Denelem? Po decydującej rozgrywce Wielki Szu zostaje zabity, Jurek zaś za ostatnie pieniądze kupuje papierosy i dwie nowe talie kart... [PAT]

Jan Nowicki o filmie:
(…) To jeden z nielicznych przykładów w powojennej polskiej kinematografii dobrze wymyślonego fikcyjnego bohatera. Chęciński jest bardzo mądrym reżyserem. Nie tylko prowadził mnie w tym filmie żelazną ręką, ale przez cały czas dawał do zrozumienia, że się nie sprawdzam w tej roli. Kiedyś wziął mnie za rękę i powiedział: „Janek, ja cię bardzo lubię, jesteś moim kumplem, ale słuchaj, nie jest dobrze, nie grasz dobrze.” Myślę sobie: „Jezus Maria, co się stało, dlaczego nie gram dobrze? Trzeba naprawdę wziąć się do roboty.” Chęciński znalazł na mnie dobry sposób…
(fragment rozmowy Łukasza Maciejewskiego)