Kołnierz czy kreza
Warsztaty krawieckie
- Dom Rzemiosł Teatralnych, ul. Radziwiłłowska 3
Data → 11 stycznia 2020 r.
Miejsce → Teatr im. J. Słowackiego, pl. Św. Ducha 1
Godz. → 10:00
Prowadzenie → Stanisława Baran – kierowniczka pracowni krawieckiej męskiej Teatru im. J. Słowackiego
Podczas warsztatów krawcowe uchylą rąbka tajemnicy, a przy okazji podpowiedzą, w jaki sposób można uszyć stylowy kołnierz i kołnierzyk, które są potomkami krezy.
Kreza to marszczony, sztywny i „rurkowany” kołnierz koszuli, który robiono z koronki lub cienkiej, usztywnianej tkaniny. Wprowadzono ją w epoce odrodzenia we Francji. Niezwykłą popularność zyskała również na dworach Hiszpanii, Holandii i Anglii. Powszechnie znamy ją m.in. dzięki portretom królowej Elżbiety I Tudor i licznym dramatom Williama Szekspira. Uszycie takiego kołnierza było sztuką, którą mogli się pochwalić jedynie najwybitniejsi mistrzowie krawiectwa. Tak pozostało do dzisiaj.
Wśród fachowców, którzy mogą się poszczycić tą umiejętnością są krawcowe z Teatru im. Juliusza Słowackiego, które mają na tę część stylowej garderoby swój własny patent. Efekty ich pracy można obecnie podziwiać w przedstawieniu „Hamlet” w reż. Bartosza Szydłowskiego. Podczas warsztatów krawcowe uchylą rąbka tajemnicy, a przy okazji podpowiedzą, w jaki sposób można uszyć stylowy kołnierz i kołnierzyk, które są potomkami krezy.