EN

Przedwiośnie (2001) reż. Filip Bajon
w cyklu "Przywrócone arcydzieła"

Sprzedaż na wydarzenia z cyklu "Przywrócone Arcydzieła" rozpoczynamy na 3 tygodnie przed wydarzeniem.

Termin →  17.06.2024, godz. 19.00
Goście → Filip Bajon, Małgorzata Lewińska, Urszula Grabowska, Karolina Gruszka

PRZEDWIOŚNIE

Polska 2001. Scenariusz na podstawie powieści Stefana Żeromskiego
reżyseria: Filip Bajon, zdjęcia: Bartek Prokopowicz, muzyka: Michał Lorenc
występują: Mateusz Damięcki, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Małgorzata Lewińska, Urszula Grabowska, Karolina Gruszka
Dystrybucja: Syrena
Czas trwania: 146 min


Przywrócone arcydzieła to wybrane przez znanego krytyka filmowego - Łukasza Maciejewskiego wybitne tytuły polskiego kina. Każdej projekcji towarzyszy wstęp oraz spotkanie z twórcami.

Czytaj wszystko

Od Łukasza Maciejewskiego

17 czerwca ostatnie przed wakacjami „Przywrócone arcydzieła” - „Przedwiośnie” Filipa Bajona.

„Przedwiośnie” Filipa Bajona było  wydarzeniem – dwa  miliony widzów w kinach, długa lista festiwalowych nagród, i nowy Baryka, zbuntowany młody człowiek, zbuntowany wobec siebie i świata. To mogło się podobać.

W zamykającym sezon „Przywróconych arcydzieł” spotkaniu, 17 czerwca o godz. 19.00, poza reżyserem, Filipem Bajonem, wezmą natomiast udział trzy najwspanialsze kobiety z „Przedwiośnia” Żeromskiego, i trzy aktorskie odkrycia Filipa Bajona – Laura, Karusia i Wanda: Małgorzata Lewińska, Urszula Grabowska i Karolina Gruszka.

Filip Bajon, poza wieloma innymi talentami, miał zawsze wyczucie do aktorów. Wiedział, kogo zaprasza na plan.  Lista jego odkryć jest tak długa, że nawet nie próbuję jej rozpoczynać.

W „Przedwiośniu” według Stefana Żeromskiego, grają gwiazdy (Janda, Olbrychski, Szaflarska, Siemion, Hanuszkiewicz, Globisz, Nowicki), ale może jeszcze ważniejsze jest to, że Bajon  umożliwił debiut lub podarował pierwsze ważne role, wielu młodym, wybitnym dzisiaj aktorom. Poza wymienionymi, to także oczywiście Mateusz Damięcki jako Cezary Baryka, ale i  Maciej Stuhr - Hipolit Wielosławski, Marcin Dorociński - Antoni Lulek, czy Borys Szyc – Buławnik, a wprawne oko wypatrzy także w epizodach Andrzeja Chyrę (był świeżo po „Długu”), czy Agatę Kuleszę.

PRZEDWIOŚNIE

Wejście "Przedwiośnia" na ekrany kin w lutym 2001 r. poprzedziła szeroko zakrojona kampania reklamowa. Film przyjęto z ogromnym zainteresowaniem, wśród krytyków przeważały głosy uznania dla reżyserskich pomysłów, gry aktorskiej i staranności realizacji. Zdjęcia kręcono w okolicach Kielc, w Warszawie, Moskwie, w Rumunii i w stolicy Azerbejdżanu, Baku. Zaangażowano ponad 10 tys. statystów, wynajęto kilka tysięcy koni. Budżet całego przedsięwzięcia wyniósł 5 mln dolarów. Za te pieniądze powstała 2,5-godzinna wersja kinowa i 6-odcinkowy serial dla TVP. Film otrzymał nagrody za muzykę, scenografię i kostiumy na FPFF w Gdyni w 2001 r.

Filip Bajon nie trzymał się sztywno literackiego oryginału, wprowadził nieobecne w książce sceny, zmienił zakończenie. O decyzji ekranizowania akurat tej książki mówił: "Znalazłem w "Przedwiośniu" opowieść o zbuntowanym młodym człowieku, który bez przerwy się nie zgadza, proponuje swoją, bardzo idealistyczną wizję świata, poszukuje prawdy, sprawiedliwości, piękna. Jest mu w zastanym świecie niewygodnie". [PAT]

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.