EN

Scena otwarta - Improwizacje. Improwizacja 2 "ERYNIE”

Otwieramy scenę. Na comiesięczne, wyjątkowe spotkania ze wspaniałymi artystami z całej Polski (i nie tylko...). Na nowe ścieżki myślowe, aktorskie, muzyczne i scenograficzne.

Otwieramy głowy. Na improwizacje. Na innych ludzi. Na to co nieznane, niewypróbowane. Na radość ze wspólnego bycia, rozmowy i odkrywania nowego. Na zdarzenie, które zdarzyć się może tylko ten jeden, jedyny raz.

SCENA OTWARTA to nowy, wspólny projekt Teatru Słowackiego, grupy Impro Krk i Agaty Dudy-Gracz. Na Scenie MOS. Co miesiąc nowa grupa artystów. Co miesiąc nowe inspiracje. Nowy świat. Nowe dźwięki. A wszystko inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego.

Erynie

na podstawie „Wyzwolenia” S. Wyspiańskiego


Improwizacja druga

Improwizują:
Mateusz Bieryt, Weronika Kowalska, Zuzanna Skolias, Monika Padewska

Muzyka na żywo:
Skrzypotrąby w składzie: Emose Uhunmwangho, Dariusz Wołczyk, Emilia Danilecka, Joanna Trzaska, Beata Wołczyk
oraz Ewa Głowacka-Fierek

Scenografia:
Anna Kocharyan

Mateusz Bieryt

fot. Jacek Poremba

Urodzony w 1993 roku. Absolwent PWST w Krakowie. Zadebiutował w 2016 roku w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu spektaklem Liżę twoje serce w reż. Agnieszki Glińskiej. Z reżyserką współpracował także przy spektaklu dyplomowym Między nami dobrze jest wg Doroty Masłowskiej oraz instalacji teatralnej Gdzie ty idziesz, dziewczynko? w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W 2017 roku zagrał tytułowego Kaligulę w sztuce Cesarz Kaligula w reż. Ingmara Villqista w Teatrze Bagatela w Krakowie.

Współpracę z Teatrem Słowackiego rozpoczął w 2017 roku potrójną rolą - Tadeusza Boya Żeleńskiego, Władysława Chomińskiego i Zbyszka Dulskiego - w spektaklu Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi] w reż. Agnieszki Glińskiej do którego skomponował również muzykę. Gra tutaj także w Zemście Aleksandra Fredry w reż. Anny Augustynowicz.

Aktor występuje w polskich filmach fabularnych: Planecie singli w reż. Mitji Okorna (2016), a także w Powidokach w reż. Andrzeja Wajdy (2017).

Za rolę Mężczyzny w Między nami dobrze jest został wyróżniony na 34. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Zdobył kilkanaście nagród na ogólnopolskich festiwalach piosenki m.in Pamiętajmy o Osieckiej, Studencki Festiwal Piosenki, Międzynarodowy Old Jazz Meeting Złota Tarka.

Weronika Kowalska

Aktorka, kompozytorka, songwriterka. Założycielka zespołów „Werusha” oraz „Dziewczyny i Chłopaki. Ale Bez Chłopaków”.
Skrzypaczka i wokalistka.
W kwietniu bieżącego roku wydaje swój pierwszy autorski album długogrający „SAMA W DOMU JĘCZĘ”
Na codzień pracuje w Teatrze Ludowym, Teatrze Stu oraz jako pedagog Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Zuzanna Skolias

Fot. Paulina Pajka

Aktorka, wokalistka, autorka muzyki teatralnej. Urodzona w 1985 roku. Absolwentka krakowskiej AST (2008). Jako aktorka współpracuje m.in. z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem STU w Krakowie, Teatrem im. S. Żeromskiego w Kielcach. Jest współtwórczynią muzyki m.in. do „Znachora” w reż. Jakuba Roszkowskiego, spektakli na podstawie sztuk Mateusza Pakuły (w reżyserii Evy Rysovej: „Na końcu łańcucha”, „Twardy gnat, martwy świat”, „Wieloryb The Globe”; w reżyserii Mateusza Pakuły: „Pluton p-brane”, „Chaos pierwszego poziomu”, "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję"). Często odpowiada za przygotowanie wokalne i muzyczne aktorów podczas prób do spektakli (m.in. „Dwanaście stacji” w reż. Evy Rysovej, „Balladyna” w reż. Krzysztofa Pluskoty, „Znachor” w reż. Jakuba Roszkowskiego). Jako wokalistka i autorka muzyki współtworzyła zespoły Time For Funk i Lord Bemol. Od 2016 roku współtworzy grupę teatru improwizowanego Impro KRK, z którą regularnie występuje na deskach Teatru w Krakowie im. J. Słowackiego.

Monika Padewska

urodzona w 2001 r., studentka III roku AST w Krakowie na specjalności wokalno-aktorskiej. 
Pochodzi z Wrocławia, gdzie stawiała swoje pierwsze sceniczne kroki biorąc udział w licznych wokalno-aktorskich warsztatach, m. in. z Krystyną Prońko i Januszem Radkiem. 
Ostatnio zadebiutowała na scenie krakowskiego Teatru STU w spektaklu "Przybory Wasowskiego. Dom Wyobraźni"  w reż. Łukasza Fijała. 
Zobaczyć ją można również czasem na srebrnym ekranie. ("Papiery na Szczęście"). 
Jej pasją jest odkrywanie nowych dla jej mózgu rejonów, dlatego w wolnym czasie uczy się stepować, tańczyć lindy hop i uczyć się na własną rękę podstawowych zwrotów w różnych językach. Uwielbia improwizować w kuchni.

Skrzypotrąby

Ewa Głowacka-Fierek

źródło: https://grotowski-institute.pl/prowadzacy/ewa-glowacka-fierek/

Absolwentka Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu, Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Wydziału Studiów Edukacyjnych – Logopedii na UAM w Poznaniu. Swoją wiedzę dotyczącą emisji głosu rozwijała na licznych warsztatach m.in.: u Zygmunta Molika, Olgi Szwajgier, Kristin Linklater. Ukończyła kurs nauczycielski motody Speech Level Singing. Jako wokalistka brała udział w spektaklu muzycznym Phantom Of The Opera prezentowanym w wielu krajach Europy, a także w spektaklach w Teatrze Nowym w Poznaniu. W latach dziewięćdziesiątych współpracowała z czołowymi poznańskimi muzykami jazzowymi. Była laureatką FAMY ’97. Tuż po studiach była pedagogiem wokalnym chórów poznańskich, prowadziła wokalnie młodzież w CK Zamek w Poznaniu oraz w poznańskiej Akademii Sztuk Wizualnych. Trenerka wokalna w Teatrze Nowym w Poznaniu, a także w teatrach Rampa i Polonia w Warszawie. Od lat pasjonuje się pieśnią wewnętrzną, współtworzy grupę śpiewu intuitywnego EKU. W zespole Co Sie Dżess śpiewała polskie standardy ludowe ze zbioru Oskara Kolberga. Współpracowała wokalnie z Kwartetem smyczkowym Capitol, gdzie prowadziła głosem partie instrumentalne muzyki barokowej. Obecnie jest wykładowcą impostacji głosu w PWST we Wrocławiu na Wydziale aktorskim. Prowadzi warsztaty w Teatrze Capitol i Studium Musicalowym Capitol we Wrocławiu. Wspiera wokalnie aktorów teatrów: Pieśń Kozła oraz Arka.

Stała współpraca grupa Impro.KRK

"Znachor" w Opolu 1989 1989 / spektakl w Gdańsku 1989 / spektakl w Poznaniu 1989 / spektakl w Toruniu 1989 / spektakl w Warszawie 1989 / transmisja live Act of Killing Act of Killing Agamemnon Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Debil / spektakl w Grudziądzu Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Gdańsku Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Kaliszu Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo / Der Staat Państwo / Der Staat - spektakl w Łodzi Państwo / Der Staat - spektakl w NTM Nationaltheater Mannheim POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Romeo i Julia / spektakl w Gdańsku Seks dla opornych Serce ze szkła. Musical Zen Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY / spektakl w Warszawie Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wesele Wieczorek pożegnalny Wielki Gatsby Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Wydarzenie zewnętrzne "BARABUUM" Wydarzenie zewnętrzne "Boeing Boeing" Wydarzenie zewnętrzne "Damski biznes" Wydarzenie zewnętrzne "Inteligenci" Wydarzenie zewnętrzne "Kim jest pan Schmitt?" Wydarzenie zewnętrzne "Między łóżkami" Wydarzenie zewnętrzne "Optymiści czyli nasi w Egipcie" Wydarzenie zewnętrzne "Prywatna klinika" Wydarzenie zewnętrzne "Scenariusz dla trzech aktorów" WYDARZENIE ZEWNĘTRZNE "SZALONE NOŻYCZKI" Wydarzenie zewnętrzne "Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia" Wydarzenie zewnętrzne: "Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu" Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa