EN

Scena otwarta - Improwizacje. Improwizacja 3 "SZTUMBR"

Otwieramy scenę. Na comiesięczne, wyjątkowe spotkania ze wspaniałymi artystami z całej Polski (i nie tylko...). Na nowe ścieżki myślowe, aktorskie, muzyczne i scenograficzne.

Otwieramy głowy. Na improwizacje. Na innych ludzi. Na to co nieznane, niewypróbowane. Na radość ze wspólnego bycia, rozmowy i odkrywania nowego. Na zdarzenie, które zdarzyć się może tylko ten jeden, jedyny raz.

SCENA OTWARTA to nowy, wspólny projekt Teatru Słowackiego, grupy Impro Krk i Agaty Dudy-Gracz. Na Scenie MOS. Co miesiąc nowa grupa artystów. Co miesiąc nowe inspiracje. Nowy świat. Nowe dźwięki. A wszystko inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego.

Sztumbr

improwizacja oparta na motywach z życia Stanisława Wyspiańskiego


Improwizacja trzecia

Improwizują:
Ewa Dałkowska, Konrad Imiela, Mateusz Janicki, Aleksander Fiałek, Piotr Pilitowski, Ala Semrał

Muzyka: 
Mike Litwiniec 

Scenografia:
Karolina Nowak

Ewa Dałkowska

Fot. Martiq

Potrafi uwiarygodnić postacie kobiet o powikłanych, pełnych sprzeczności życiorysach, niejednoznacznych ani w swym negatywnym, ani też pozytywnym wizerunku.
Barbara Kaźmierczak, Video Club 1996, nr 06.
 
Urodziła się 10 kwietnia 1947 roku we Wrocławiu. Aktorka teatralna i filmowa. W 1970 ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, a dwa lata później została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Stworzyła wiele niezapomnianych kreacji zarówno teatralnych, jak i filmowych. Współpracowała z największymi twórcami polskimi, m.in. z: Andrzejem Wajdą, Janem Englertem, Zygmuntem Hubnerem, Antonim Krauze, Andrzejem Barańskim, Edwardem Żebrowskim, Andrzejem Trzos - Rastawieckim, Krzysztofem Zaleskim, Tomaszem Manem, Agnieszką Holland, Krzysztofem Zanussim.

Talent i charyzma aktorki przyciągają także młodych twórców. W 2011 roku Ewa Dałkowska zagrała w nagradzanym na festiwalach krótkometrażowym Święcie Zmarłych w reżyserii Aleksandry Terpińskiej.  W 2015 roku Dałkowska wystąpiła także w filmie Body/Ciało Małgorzaty Szumowskiej. 

W stanie wojennym działała w podziemiu. Współtworzyła Teatr Domowy, którego działalność została zainaugurowana 1 listopada 1982 roku w jej mieszkaniu. W 2007 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce (...).

Współpracę z Krzysztofem Warlikowskim rozpoczęła od spektaklu Oczyszczeni. Od 2008 należy do zespołu Nowego Teatru.

Konrad Imiela

fot. Szymon Szcześniak

ur. w 1972 roku w Starachowicach. Absolwent wrocławskiego Wydz. Aktorskiego PWST. Jest aktorem, reżyserem teatralnym, muzykiem, autorem piosenek i scenariuszy. Jako aktor zaczynał swoją karierę w Teatrze Polskim we Wrocławiu, od 2002 roku związany jest z Teatrem Muzycznym Capitol. W 2006 roku został dyrektorem tego teatru i funkcję tę pełni do dziś. W latach 2007-2014 był dyrektorem artystycznym Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Ma na koncie kilkadziesiąt ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych, kilkanaście wyreżyserowanych spektakli i trzy solowe płyty.

Mateusz Janicki

Absolwent krakowskiej PWST (2006). W 2004 roku zadebiutował w Mistrzu i Małgorzacie Bułhakowa w reż. Krystiana Lupy na scenie krakowskiego Starego Teatru. Od lat związany z Łaźnią Nową. W latach 2011–16 aktor Teatru Nowego w Łodzi. Od 2019 roku aktor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Współpracował m. in. z Piotrem Bikontem, Wojtkiem Klemmem, Wiktorem Rubinem, Bartoszem Szydłowskim, Jarosławem Tumidajskim i Michałem Zadarą.

Na małym ekranie pojawia się od 2004 roku. m.in. Czas honoru, Singielka, Drogi Wolności, Na dobre i na złe. Można go również zobaczyć w produkcjach filmowych m.in Lejdis Andrzeja Saramonowicza, Karuzeli Roberta Wichrowskiego, Powidokach Andrzeja Wajdy, w filmie Zabawa, zabawa Kingi Dębskiej (2018) i Teatru Telewizji m.im. Anioł reż. Andrzej Maj (1995), Doktor Halina reż. Marcin Wrona (2008).

Współzałożyciel i członek krakowskiej grupy Impro Krk. Można oglądać go w spektaklach w Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze IMKA w Warszawie. Pedagog współpracujący z Warsztatami Aktorskimi Doroty Zięciowskiej. Absolwent stosunków międzynarodowych Wyższej Szkoły Europejskiej im. Józefa Tischnera. Instruktor narciarski związany z krakowskim klubem Yeti. Ojciec Jaśka i Antka. Nagrody żadnej nie otrzymał.

Aleksander Fiałek

Piotr Pilitowski

ur.22.03.1966
Aktor Teatru Ludowego w Krakowie(od 1988r)

Laureat nagród "Boska Komedia" dla najlepszego aktora w roli pierwszoplanowej (2017 i 2021)
oraz Festiwalu Arcydzieł w Rzeszowie za rolę Wujaszka Wani (2022). Perkusista grupy rockowej "Kurtyna Siemiradzkiego".

Ala Semrał

Tegoroczna absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Za rolę w spektaklu dyplomowym w reżyserii Tomasza Wysockiego dostała nagrodę ZASP na Festiwalu Szkół Teatralnych W Łodzi.

Scena jest moim marzeniem, a kiedy nie gram to szyję, to też jest super !

Majk Litwiniec

Fot. Lira Firlej

Michał Litwiniec - ur.1971, mgr filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, kompozytor muzyk, aktor, multiinstrumentalista, poszukiwacz dźwięków.

Kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Współpracuje z teatrami w całym kraju oraz z różnymi zespołami muzycznymi obracającymi się w gatunku etno, jass, folk.

Współpraca z teatrami: Teatr Dramatyczny Warszawa, Teatr Rozmaitości Warszawa, Teatr Narodowy Warszawa, Teatr Powszechny Warszawa, Teatr Współczesny Wrocław, Teatr Capitol Wrocław, Teatr Dramatyczny Legnica, Teatr Łaźnia Nowa Kraków, Teatr Stary Kraków, Teatr Wybrzeże Gdańsk….

Współpraca z reżyserami: Piotr Cieplak, Jacek Głomb, Grzegorz Jarzyna, Marcin Wierzchowski, Dariusz Gajewski, Xawery Żuławski.

Członek Rady Artystycznej Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu
Animator kultury i prezes Fundacji Kalambur.
Dyr. Artystyczny legendarnej Art Cafe Kalambur we Wrocławiu, oraz założyciel  Kalaczakra Gallery&Coffe. www.kalambur.org  www.kalaczakra.com

Członek Orkiestry Kormorany, z którą wielokrotnie reprezentował kulturę polską w kraju i za granicą.
Twórca jedynej w Europie orkiestry glinianych instrumentów oraz spektaklu Gliniane Pieśni.  www.claysongs.pl
Współkreator światowego projektu Stolik/The Table wraz z grupą Karbido, www.karbido.com, z którym zagrał kilkaset koncertów na 5 kontynentach.
Współzałożyciel festiwalu wrocławskiej sztuki niezależnej Podwodny Wrocław.
Konstruktor instrumentów wszelakich.
Prowadzi działalność terapeutyczną na płaszczyźnie muzykoterapii i lecznia dźwiękiem wraz z Niburu Project.

Stała współpraca grupa Impro.KRK