EN
Czerwono-czarna grafika a w jej punkcie centarlnym czerwony punkt.

Sztuka Myślenia - transmisja online
Zwodnicze piękno apokalipsy

Data → 19 kwietnia 2020, godz. 20:00
Prowadzenie → Piotr Augustyniak i Bartosz Szydłowski
Goście → prof. Dariusz Czaja i Tomasz Stawiszyński
Miejsce → transmisja online na Facebooku → https://www.facebook.com/TeatrSlowackiego/

Ten sezon "Sztuki Myślenia" poświęciliśmy w całości pytaniu o koniec świata. Rzeczywistość postanowiła nas dogonić i wkroczyć gwałtownie w momencie, w którym zaplanowaliśmy spotkanie o pięknie apokalipsy…

Czy to, na co patrzymy, można nazwać apokalipsą? Czy to dopiero jej zapowiedź? I czy apokalipsa może być piękna? Kto może tak powiedzieć? Frustraci, szaleńcy, samobójcy, czy prorocy, święci, wielcy wizjonerzy? Dlaczego w chwili, kiedy rozpada się świat w jego dotychczasowym kształcie, oprócz strachu i niepewności odczuwamy też poczucie ulgi i cichą radość? Co to mówi o nas i co mówi o świecie, w którym żyjemy?


Czytaj wszystko

Prof. dr hab. Dariusz Czaja to antropolog kultury, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, eseista, recenzent muzyczny i redaktor kwartalnika "Konteksty. Jest autorem licznych publikacji, m.in.: „Sygnatura i fragment. Narracje antropologiczne”, „Anatomia duszy. Figury wyobraźni i gry językowe”, „Gramatyka bieli. Antropologia doświadczeń granicznych”, „Cena sztuki. Tezy o zaczarowaniu” i wielu innych.

Tomasz Stawiszyński - filozof, eseista i autor bestsellerowej książki „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii" , autor dwóch zbiorów wierszy „Nie ma takiego imienia” i „Rzecz ciemna”. Prowadzi w TOK FM audycje: „Godzina Filozofów” i „Kwadrans Filozofa”. Wspólnie z żoną, Cvetą Dimitrovą stworzył internetowy podcast „Nasze wewnętrzne konflikty”. Wcześniej prowadził programy w TVP Kultura i przez lata związany był z „Dziennikiem” i „Newsweekem”.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.