EN
image/svg+xml
fot. Monika Stolarska © Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Anatomia spódnicy. Kliny

  • Dom Rzemiosł Teatralnych, ul. Radziwiłłowska 3
  > 15

  Data → 14 września 2019
  Godz. → 10.00
  Wstęp → 15 zł
  Miejsce → Dom Rzemiosł Teatralnych, ul. Radziwiłłowska 3


  W dalekiej przeszłości spódnice wykonywane były z trzciny, słomy czy zwierzęcego futra. Służyły głównie do ochrony przed wiatrem i chłodem. Nosili je przede wszystkim mężczyźni. Podział damskiej garderoby na spódnicę i gorset nastąpił kilkaset lat temu. Swoją popularność spódnica zawdzięcza sufrażystkom, które zadbały o to, żeby była przede wszystkim wygodna.

  Coco Chanel odkryła kobiece kolana, wywołując rewolucję w modzie, a hippiski spopularyzowały wzory i falbany. Poznawanie historii spódnicy z perspektywy teatru jest podróżą po epokach i stylach,ale i rzemiośle teatralnym. Warto zagłębić się w tajniki projektowania, krojenia i szycia tej popularnej części damskiej garderoby. Jednym z jej elementów są kliny, dzięki którym spódnica zwiększa swój obwód, tworząc charakterystyczny klosz.

  Kiedy i w jaki sposób można je zastosować? W jakich rodzajach kostiumów się sprawdzą, a w jakich nie są najlepszym rozwiązaniem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będą wstępem do szycia spódnic pod okiem teatralnych krawcowych – osób, które potrafią uszyć wszystko!

   

  WARSZTATY POPROWADZĄ:

  • Grażyna Cichy – kierowniczka damskiej pracowni krawieckiej
  • Sylwia Garbień – krawcowa damskiej pracowni krawieckiej

  Czytaj wszystko