Chwalmy się! Dobre praktyki edukacyjne
Najbliższe terminy
Polska szkoła stała się w ostatnich latach wdzięcznym chłopcem do bicia. Pragniemy zmienić ten obraz, zacząć mówić o edukacji dobrze, chwaląc się swoimi osiągnięciami oraz dobrymi praktykami. Gorąco wierzymy, że zmiana sposobu postrzegania szkoły jest możliwa, a zawód nauczyciela ma pełne szanse stać się w przyszłości atrakcyjną i prestiżową opcją, chętnie wybieraną przez zdolnych młodych ludzi…
Chwalmy się! Dobre praktyki edukacyjne w Krakowie to cykl spotkań, prowadzonych wspólnie z krakowskim Kuratorium Oświaty (które otoczyło przedsięwzięcie Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty), przy wsparciu Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Nauczyciele, dyrektorzy szkół, uczniowie oraz inne osoby związane z edukacją będą miały okazję do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem (to bardzo ważne!) z chętnymi – innymi nauczycielami, uczniami, dyrektorami szkół, edukatorami. Idea spotkania opiera się na dwóch fundamentalnych założeniach – przestajemy narzekać na polską szkołę, a zaczynamy mówić głośno, co dobrego zrobiliśmy lub możemy zrobić. No i przede wszystkim rozmawiamy ze sobą, słuchając się uważnie i życzliwie.
Najbliższe spotkanie już 8 lutego 2025 w godz. 10:00-12:30 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie (ul. Rajska 12). Tematem spotkania będzie niezwykle istotny i aktualny temat – GODNOŚĆ. W trakcie wydarzenia będziemy rozmawiać o godności ucznia, godności nauczyciela oraz godności człowieka jako fundamentach edukacji. Wierzymy, że każdy z nas, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, zasługuje na szacunek i uznanie nie tylko w procesie nauczania i uczenia się, ale również na co dzień.
Wśród uczestników znajdą się m.in. Małopolska Kurator Oświaty, przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, Małopolskiego Instytutu Kultury, Fundacji POL, Fundacji To ja – dziecko im. Kamilka Mrozka z Częstochowy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie oraz przedstawiciele instytucji działających w obszarze oświaty. Gościem specjalnym spotkania będzie znakomity aktor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie i jednocześnie niestrudzony społecznik, Mateusz Janicki. Będziemy mieli okazję do wymiany doświadczeń, refleksji oraz wspólnego poszukiwania dobrych praktyk, które promują godność w edukacji.
Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w dyskusji oraz dzielenia się swoimi pomysłami i doświadczeniami. To doskonała okazja, aby wspólnie zastanowić się nad rolą godności w codziennym życiu szkolnym i jak możemy ją pielęgnować w naszych społecznościach.
Na ewentualne pytania chętnie odpowie Wojciech Rzehak, kierownik działu edukacji w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie: rzehak@teatrwkrakowie.pl
Kolejne terminy: 29 III 2025.