EN

Ferie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego – Warsztaty aktorskie [PL]

  • Sala prób w MOSie, ul. Rajska 12

Ferie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego – Warsztaty aktorskie - to projekt warsztatów prowadzonych przez aktorkę naszego Teatru – Hannę Syrbu, która w Zespole pojawiła się zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie.

Wstęp:
wolny – warsztaty zorganizowane  w ramach Zadania „Kraków Wspólnie – Integracja. Ferie” organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa, UNICEF oraz Fundację Internationaler Bund Polska

Terminy:
29, 30, 31.01.23 (w godz. 11.00-13.00) – grupa 1
8, 9, 10.02.23 (w godz. 11.00-13.00) – grupa 2

Kto może uczestniczyć:
Osoby z Polski i z Ukrainy (16-24 lata) oraz ich opiekunowie (maks. 15 os. w grupie)

Co trzeba przygotować:
Luźny strój (niekoniecznie gimnastyczny, ale pozwalający swobodnie się poruszać)

Gdzie:
Sala prób Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (szczegóły zostaną przekazane osobom zapisanym na konkretny cykl)

Zapisy:
Grupa 1: do 27.01.23 do godziny 15.00
Grupa 2: do 7.02.23 do godziny 15.00

Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową: banas@teatrwkrakowie.pl

Czytaj wszystko

Opis warsztatów

Obejmować będą one dwa cykle w których dwie grupy piętnastu osób w wieku 16-24 lat (zarówno z Polski, jak i z Ukrainy) spotykać się będą przez trzy dni i pracować nad ekspresją aktorską oraz głosem. W warsztatach wspomagać Prowadzącą będzie tłumacz, uczestnikom zapewnione będą napoje, a wszystko odbędzie się na Sali prób Teatru. Każdy uczestnik otrzyma po zakończeniu cyklu warsztatów dyplom potwierdzający uczestnictwo w zajęciach.

Kim jest Prowadząca?

W 2001 roku ukończyła Kijowską Akademię Rozmaitości im  Leonida Utiosova, na kierunku "wokal estradowy".  W 2005 roku ukończyła Kijowski Instytut Teatralny imienia Karpenko - Karego, pod opieką mistrza M. J. Reznikovicha.  Od czwartego roku w Instytucie pracowała w Narodowym Teatrze Akademickim imienia Lesi Ukrainki. Obecnie gra w spektaklu „Znachor” w reż. Jakuba Roszkowskiego oraz w „Dziadach” Mai Kleczewskiej na deskach naszego Teatru. Jej ogromna wiedza na temat rzemiosła aktorskiego pozwala jej prowadzić warsztaty zarówno z amatorami, jak i z profesjonalistami. Szczególnie interesuje się głosem, dykcją i śpiewem.

Na czym polegają warsztaty – kilka słów od Prowadzącej:

Zapraszam na autorskie szkolenia z techniki głosu i mowy. Język to nie tylko sposób komunikacji, ale coś ważniejszego. Język to wszystkie głębokie warstwy naszego wewnętrznego życia emocjonalnego, nasza świadomość, nasz ogromny potencjał kreatywności i jej ekspresji. Język to muzyka, melodia, tempo, kolory, aktywność intelektualna i myślowa człowieka. Często porównuję nasz aparat biologiczny do instrumentu muzycznego, ale o wiele bardziej złożonego. Aby nauczyć się grać na tym instrumencie, potrzeba codziennej pracy, czasu i przestrzeni.

Warsztaty, które proponuję to żywa i kreatywna atmosfera z ćwiczeniami aktorskimi opartymi na grach. Te ćwiczenia z kolei zawierają szeroki wybór żartobliwych tekstów, przysłów, liczników, kart ortograficznych, materiałów tekstowych i obejmują pięć głównych kierunków pracy językowej:

1. Oddychanie
2. Głos
3. Artykulacja
4. Dykcja
5. Ortoepia

Każdy trening zaczynam od głębokiego rozluźnienia mięśni na poziomie całego ciała, które biorą udział w oddychaniu fonacyjnym i słowotwórczym. Mięśnie odgrywają niemal główną rolę w rezonowaniu głosu, jego dźwięczności. Dlatego pojemność rezonansowa zależy od elastyczności naszych mięśni. Każde napięcie ma duży wpływ na jakość Twojego głosu i powoduje głuchotę. Poza rozwojem mowy trening ma głęboki wpływ na poprawę stanu emocjonalnego i fizycznego.

Szkolenie jest odpowiednie dla każdej osoby, która chce zanurkować głęboko w sobie i wypchnąć na powierzchnię skarb mowy i głosu, którym obdarzona jest każda osoba na planecie. Trening ma głęboki efekt terapeutyczny.

Projekt Kraków Wspólnie jest organizowany przez Fundację Internationaler Bund Polska przy współpracy z Wydziałem Edukacji UMK, finansowany przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

"1989" w Gdańsku "1989" w Poznaniu "1989" w Toruniu "1989" w Warszawie "Debil" w Grudziądzu "Debil" w Lublinie "Romeo i Julia" w Gdańsku "Spóźnione odwiedziny" w Tychach "SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY" w Lublinie "Znachor" w Jeleniej Górze "Znachor" w Opolu 1989 Act of Killing Act of Killing Agamemnon Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo / Der Staat POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Seks dla opornych Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wesele Wieczorek pożegnalny Wielki Gatsby Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Wydarzenie zewnętrzne "BARABUUM" Wydarzenie zewnętrzne "Damski biznes" Wydarzenie zewnętrzne "Inteligenci" Wydarzenie zewnętrzne "Między łóżkami" Wydarzenie zewnętrzne "Optymiści czyli nasi w Egipcie" Wydarzenie zewnętrzne "Prywatna klinika" Wydarzenie zewnętrzne "Scenariusz dla trzech aktorów" Wydarzenie zewnętrzne "Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia" Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa