EN

Ferie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego – Warsztaty aktorskie [PL]

  • Sala prób w MOSie, ul. Rajska 12

Ferie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego – Warsztaty aktorskie - to projekt warsztatów prowadzonych przez aktorkę naszego Teatru – Hannę Syrbu, która w Zespole pojawiła się zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie.

Wstęp:
wolny – warsztaty zorganizowane  w ramach Zadania „Kraków Wspólnie – Integracja. Ferie” organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa, UNICEF oraz Fundację Internationaler Bund Polska

Terminy:
29, 30, 31.01.23 (w godz. 11.00-13.00) – grupa 1
8, 9, 10.02.23 (w godz. 11.00-13.00) – grupa 2

Kto może uczestniczyć:
Osoby z Polski i z Ukrainy (16-24 lata) oraz ich opiekunowie (maks. 15 os. w grupie)

Co trzeba przygotować:
Luźny strój (niekoniecznie gimnastyczny, ale pozwalający swobodnie się poruszać)

Gdzie:
Sala prób Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (szczegóły zostaną przekazane osobom zapisanym na konkretny cykl)

Zapisy:
Grupa 1: do 27.01.23 do godziny 15.00
Grupa 2: do 7.02.23 do godziny 15.00

Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową: banas@teatrwkrakowie.pl

Czytaj wszystko

Opis warsztatów

Obejmować będą one dwa cykle w których dwie grupy piętnastu osób w wieku 16-24 lat (zarówno z Polski, jak i z Ukrainy) spotykać się będą przez trzy dni i pracować nad ekspresją aktorską oraz głosem. W warsztatach wspomagać Prowadzącą będzie tłumacz, uczestnikom zapewnione będą napoje, a wszystko odbędzie się na Sali prób Teatru. Każdy uczestnik otrzyma po zakończeniu cyklu warsztatów dyplom potwierdzający uczestnictwo w zajęciach.

Kim jest Prowadząca?

W 2001 roku ukończyła Kijowską Akademię Rozmaitości im  Leonida Utiosova, na kierunku "wokal estradowy".  W 2005 roku ukończyła Kijowski Instytut Teatralny imienia Karpenko - Karego, pod opieką mistrza M. J. Reznikovicha.  Od czwartego roku w Instytucie pracowała w Narodowym Teatrze Akademickim imienia Lesi Ukrainki. Obecnie gra w spektaklu „Znachor” w reż. Jakuba Roszkowskiego oraz w „Dziadach” Mai Kleczewskiej na deskach naszego Teatru. Jej ogromna wiedza na temat rzemiosła aktorskiego pozwala jej prowadzić warsztaty zarówno z amatorami, jak i z profesjonalistami. Szczególnie interesuje się głosem, dykcją i śpiewem.

Na czym polegają warsztaty – kilka słów od Prowadzącej:

Zapraszam na autorskie szkolenia z techniki głosu i mowy. Język to nie tylko sposób komunikacji, ale coś ważniejszego. Język to wszystkie głębokie warstwy naszego wewnętrznego życia emocjonalnego, nasza świadomość, nasz ogromny potencjał kreatywności i jej ekspresji. Język to muzyka, melodia, tempo, kolory, aktywność intelektualna i myślowa człowieka. Często porównuję nasz aparat biologiczny do instrumentu muzycznego, ale o wiele bardziej złożonego. Aby nauczyć się grać na tym instrumencie, potrzeba codziennej pracy, czasu i przestrzeni.

Warsztaty, które proponuję to żywa i kreatywna atmosfera z ćwiczeniami aktorskimi opartymi na grach. Te ćwiczenia z kolei zawierają szeroki wybór żartobliwych tekstów, przysłów, liczników, kart ortograficznych, materiałów tekstowych i obejmują pięć głównych kierunków pracy językowej:

1. Oddychanie
2. Głos
3. Artykulacja
4. Dykcja
5. Ortoepia

Każdy trening zaczynam od głębokiego rozluźnienia mięśni na poziomie całego ciała, które biorą udział w oddychaniu fonacyjnym i słowotwórczym. Mięśnie odgrywają niemal główną rolę w rezonowaniu głosu, jego dźwięczności. Dlatego pojemność rezonansowa zależy od elastyczności naszych mięśni. Każde napięcie ma duży wpływ na jakość Twojego głosu i powoduje głuchotę. Poza rozwojem mowy trening ma głęboki wpływ na poprawę stanu emocjonalnego i fizycznego.

Szkolenie jest odpowiednie dla każdej osoby, która chce zanurkować głęboko w sobie i wypchnąć na powierzchnię skarb mowy i głosu, którym obdarzona jest każda osoba na planecie. Trening ma głęboki efekt terapeutyczny.

Projekt Kraków Wspólnie jest organizowany przez Fundację Internationaler Bund Polska przy współpracy z Wydziałem Edukacji UMK, finansowany przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

"Znachor" w Opolu 1989 1989 / spektakl w Gdańsku 1989 / spektakl w Poznaniu 1989 / spektakl w Toruniu 1989 / spektakl w Warszawie 1989 / transmisja live Act of Killing Act of Killing Agamemnon Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Debil / spektakl w Grudziądzu Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Gdańsku Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Kaliszu Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo / Der Staat Państwo / Der Staat - spektakl w Łodzi Państwo / Der Staat - spektakl w NTM Nationaltheater Mannheim POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Romeo i Julia / spektakl w Gdańsku Seks dla opornych Serce ze szkła. Musical Zen Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY / spektakl w Warszawie Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wesele Wieczorek pożegnalny Wielki Gatsby Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Wydarzenie zewnętrzne "BARABUUM" Wydarzenie zewnętrzne "Boeing Boeing" Wydarzenie zewnętrzne "Damski biznes" Wydarzenie zewnętrzne "Inteligenci" Wydarzenie zewnętrzne "Kim jest pan Schmitt?" Wydarzenie zewnętrzne "Między łóżkami" Wydarzenie zewnętrzne "Optymiści czyli nasi w Egipcie" Wydarzenie zewnętrzne "Prywatna klinika" Wydarzenie zewnętrzne "Scenariusz dla trzech aktorów" WYDARZENIE ZEWNĘTRZNE "SZALONE NOŻYCZKI" Wydarzenie zewnętrzne "Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia" Wydarzenie zewnętrzne: "Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu" Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa