EN

GRZEGORZ PŁONKA – wydarzenie specjalne - koncert, dyskusja

Termin → 10.04.2022, godz. 18.00


GRZEGORZ PŁONKA – wydarzenie specjalne - koncert, dyskusja

Jego pierwszym językiem była muzyka. To w niej, niedosłyszący Grzesiek dawał upust swoim emocjom. Potrzeba wyrażania siebie poprzez muzykę oraz ogromna determinacja sprawiła, że spotykamy się tu i teraz.

Grzegorz Płonka z Murzasichla po urodzeniu został błędnie zdiagnozowany przez lekarzy. Dopiero gdy był nastolatkiem, okazało się, że nie ma autyzmu, tylko dziecięce porażenie mózgowe. Stwierdzono ciężki niedosłuch zmysłowo – nerwowy. Dopiero wtedy dostał pierwszy aparat słuchowy i zaczął odbierać świat na nowo. Jego niedosłuch nie wykluczył jednak muzycznego talentu. W lipcu 2015 roku został laureatem I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”.

Jak to się stało, że Grzegorz Płonka gra na fortepianie? Tę historię możecie poznać podczas specjalnej projekcji filmu „SONATA” (reż. Bartosz Blaschke) z napisami w języku polskim,  o godzinie 15.30 w Kinie MOS. Film otrzymał w Gdyni dwa Złote Lwy. Bartosz Blaschke w kategorii Nagroda Publiczności, a Michał Sikorski za najlepszy debiut aktorski.

Bilety na film można kupić tutaj => Bilety na film

Po filmie, o godzinie 18:00 na Scenie MOS będziecie mogli doświadczyć muzyki na żywo, podczas wyjątkowego koncertu fortepianowego Grzegorza Płonki.

Artysta zagra utwory fortepianowe znanych kompozytorów, a także własne kompozycję.

Koncert połączony jest z dyskusją na temat muzyki, w której wezmą udział twórcy filmu „Sonata”, (reżyser filmu Bartosz Blaschke, reżyser dźwieku Tomasz Sikora), odtwórca głównej roli Michał Sikorski, a także Grzegorz Płonka.

Gośćmi spotkania będą również osoby pracujące z g/Głuchymi w przestrzeni muzyki, czyli Anna Konopacka, Marta Borun oraz Piotr Klimek. Rozmowę poprowadzi aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego Mateusz Janicki.

Dyskusja tłumaczona na polski język migowy (PJM).
Podczas koncertu dostępne będą przenośne pętle indukcyjne.

Podczas dyskusji przyjrzymy się muzyce z perspektywy osób z niepełnosprawnością słuchu. Poznamy indywidulane historię oraz metody nauczania muzyki osób g/Głuchych i niedosłyszących. Porozmawiamy o tym jak patrzeć na człowieka, a nie na schemat. Zastanowimy się, czy instytucję są gotowe na zmiany w strukturach. Oraz jak wyglądała praca z muzyką podczas filmu „Sonata”.

 
Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością słuchu oraz wzroku.

Dyskusja tłumaczona na polski język migowy (PJM).

Bilety na koncert i dyskusję dostępne online i w kasie teatru: 20 zł => bilety na koncert i dyskusję

UWAGA! Cena nie obejmuje wejścia na seans filmowy. Bilet ten należy osobno zakupić przez stronę Kina Pod Baranami (BILETY), albo bezpośrednio w kasie przed projekcją filmu.


Współorganizatorzy koncertu:

Fundacja Migawka

Stowarzyszenie Lions Club - Stare Miasto

Patron medialny wydarzenia: