EN

Ile koniec świata mówi o nas samych?
dyskusja połączona z działaniem performatywnym

Data → 17.02.2022 r. 
Wstęp → bezpłatny dla osób które posiadaja bilet na spektakl w dniu 17.02.2022 r. 
Godziny → 18:45 – działanie performatywne, 19:00 spektakl, 20:45 dyskusja

W dramacie Bonna Parka mieszkańcy Drogi Mlecznej się na nas wkurzają, bo muszą zburzyć kosmiczny porządek i interweniować, żeby ratować naszą planetę, bo my – jej mieszkańcy - jesteśmy „tacy strasznie głupi i tacy do dupy po prostu” i robimy wszystko, żeby Ziemię unicestwić. 

A przecież jesteśmy tacy śliczni i tacy mili. Dlaczego tak irytująco nieudolni i autodestrukcyjni? Jak nas powstrzymać? Czy ktoś ma klucz do tej bezsensownej opowieści? Jakim językiem ją opowiadać? 

O różnych końcach świata porozmawiamy z Maciejem Jakubowiakiem, autorem książki „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata”, który prześledził temat „apo” w popkulturze oraz dr Joanną Tusznio, socjolożką z Instytutu Nauk o Środowisku, która zajmuje się badaniem roli przyrody dla społeczności lokalnych.

Czytaj wszystko

Maciej Jakubowiak

– eseista, krytyk literacki, doktor literaturoznawstwa, redaktor magazynu „Dwutygodnik”.

Autor książek „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata” oraz „Nieuchronny plagiat. Prawo autorskie w nowoczesnym dyskursie literackim” (2017). Jego teksty można znaleźć też w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Znaku” i „Piśmie”. Od 2021 roku juror Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

Joanna Tusznio

- socjolożka zatrudniona w Instytucie Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie realizuje projekty związane z funkcjonowaniem programów ochrony przyrody.

Bada punkty styku między działaniem państwa i obywateli, w jaki sposób decyzje dotyczące środowiska naturalnego wpływają na jakość życia ludzi i ekosystemy.

Obecnie zajmuje się badaniami na terenie Bukowna, gdzie po zamknięciu kopalni Pomorzany, Zakładu Górniczo-Hutniczego „Bolesław”, zniknęły trzy rzeki zasilane przez pompy zakładu: Sztoła, Baba i Biała. Na tym terenie koniec pewnego świata wydarza się z dnia na dzień - czy można go jeszcze powstrzymać?

"1989" w Gdańsku "1989" w Poznaniu "1989" w Toruniu "1989" w Warszawie "Romeo i Julia" w Gdańsku "SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY" w Czarnolesie "Znachor" w Jeleniej Górze "Znachor" w Opolu 1989 Act of Killing Act of Killing Agamemnon Balladyna Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady - 130lecie Teatru Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Rabacja Romeo i Julia Seks dla opornych Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu Spóźnione odwiedziny Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY Testosteron Turnus mija, a ja niczyja TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia Wieczorek pożegnalny Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Zimowla Znachor żONa