Ile koniec świata mówi o nas samych?
dyskusja połączona z działaniem performatywnym
Data → 17.02.2022 r.
Wstęp → bezpłatny dla osób które posiadaja bilet na spektakl w dniu 17.02.2022 r.
Godziny → 18:45 – działanie performatywne, 19:00 spektakl, 20:45 dyskusja
W dramacie Bonna Parka mieszkańcy Drogi Mlecznej się na nas wkurzają, bo muszą zburzyć kosmiczny porządek i interweniować, żeby ratować naszą planetę, bo my – jej mieszkańcy - jesteśmy „tacy strasznie głupi i tacy do dupy po prostu” i robimy wszystko, żeby Ziemię unicestwić.
A przecież jesteśmy tacy śliczni i tacy mili. Dlaczego tak irytująco nieudolni i autodestrukcyjni? Jak nas powstrzymać? Czy ktoś ma klucz do tej bezsensownej opowieści? Jakim językiem ją opowiadać?
O różnych końcach świata porozmawiamy z Maciejem Jakubowiakiem, autorem książki „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata”, który prześledził temat „apo” w popkulturze oraz dr Joanną Tusznio, socjolożką z Instytutu Nauk o Środowisku, która zajmuje się badaniem roli przyrody dla społeczności lokalnych.
Maciej Jakubowiak
Autor książek „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata” oraz „Nieuchronny plagiat. Prawo autorskie w nowoczesnym dyskursie literackim” (2017). Jego teksty można znaleźć też w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Znaku” i „Piśmie”. Od 2021 roku juror Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.
Joanna Tusznio
Bada punkty styku między działaniem państwa i obywateli, w jaki sposób decyzje dotyczące środowiska naturalnego wpływają na jakość życia ludzi i ekosystemy.
Obecnie zajmuje się badaniami na terenie Bukowna, gdzie po zamknięciu kopalni Pomorzany, Zakładu Górniczo-Hutniczego „Bolesław”, zniknęły trzy rzeki zasilane przez pompy zakładu: Sztoła, Baba i Biała. Na tym terenie koniec pewnego świata wydarza się z dnia na dzień - czy można go jeszcze powstrzymać?