EN

Język polski na dwa głosy

2,5h

Najbliższe terminy

grudzień
sob 07 10:00
styczeń
sob 11 10:00

W czasie najbliższego spotkania, 7 grudnia 2024, porozmawiamy o literaturze oświecenia oraz romantyzmu, przede wszystkim o dramacie romantycznym oraz o twórczości Adama Mickiewicza w kontekście romantyzmu przedlistopadowego (Ballady i romanse, wiersz Upiór oraz II i IV cz. Dziadów). Najwięcej czasu poświęcimy – rzecz jasna – Dziadów części III.  

Ponieważ obaj prowadzący są wieloletnimi egzaminatorami maturalnymi, opowiemy Wam też, jakie pytania związane z twórczością Mickiewicza pojawią się na maturze ustnej.

„Język polski na dwa głosy” to wydarzenie cykliczne, obejmujące obywające się raz w miesiącu w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (Kraków, ul. Rajska 12) spotkania, na które zapraszają: Nauczyciel Roku 2021 Dariusz Martynowicz, polonista, edukator w „Progresowni”, Superbelfer i @darouczypolaka, oraz Ponury Polonista, czyli Wojciech Rzehak, Kierownik Działu Edukacji w Teatrze im. J. Słowackiego i scenarzysta filmowy.

Wydarzenie adresujemy przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych, zarówno tych przygotowujących się do egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku 2025, ale także i tych, którzy lubią porozmawiać / posłuchać rozmów o literaturze.

Podczas 2,5-godzinnych spotkań na scenie MOS omówimy te z arcydzieł literatury światowej oraz polskiej, które znalazły się na liście lektur obowiązkowych. Ponieważ jesteśmy w teatrze, na plan pierwszy wysuną się najważniejsze utwory dramatyczne i ich konteksty.

Kolejne spotkania to m.in. twórczość Juliusza Słowackiego oraz Zygmunta Krasińskiego, a w nieodległej perspektywie czekają Wesele Stanisława Wyspiańskiego oraz Tango Sławomira Mrożka…

Zapraszamy!

Pamiętajcie, zaczynamy o godzinie 10:00 i pracujemy do 12:30.

Cena biletu: 30 złotych