EN

MYŚLNIK. Sezon 2. Spotkanie 1 „Filozoficzne życie Palikota”
Jazz – Filozofia - Stand-up

Data → 9 października godz. 17.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Gość → Janusz Palikot
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Grzegorz Łukawski
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Porozmawiamy o filozoficznym życiu według Janusza Palikota. O prowokacji, ekstrawagancji i ekscesie jako narzędziach filozofowania. O filozofii jako szukaniu alternatywy dla politycznej poprawności i dla populistycznego obciachu. O poezji i medytacji nad ranem. O dionizyjskim upojeniu. O transie w biznesie, w kuchni i w myśleniu.

Czy kreatywne uprawianie filozofii jest szansą na inne społeczeństwo i inną kulturę? Bez ksenofobii, masowego pędu i bezmyślności? Czy też w świecie mediów społecznościowych i turbomarketingu wszystko co ekstrawaganckie i niesztampowe musi zostać obśmiane i zneutralizowane jako ekshibicjonizm i błazenada?

Sokrates swoimi filozoficznymi prowokacjami był w stanie wstrząsnąć życiem społecznym Aten. Jak być Sokratesem dzisiaj? Czy to możliwe w dobie Instagrama i TikToka?

Gościem Piotra Augustyniaka będzie Janusz Palikot.

Czytaj wszystko

Janusz Palikot

Spełniony człowiek biznesu o drugim, niezwykle wrażliwym obliczu. 

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, na którym obronił pracę magisterską dotyczącą Krytyki czystego rozumu Immanuela Kanta. 

Studiował na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1987–1989 był pracownikiem naukowym Instytutu Filozofii Polskiej Akademii Nauk. Autor książek dotyczących biznesu, polityki, życia społecznego, ale także autor rozważań i współczesnej interpretacji dzieł Leśmiana.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.