EN

MYŚLNIK. Sezon 2. Spotkanie 3 "Sens życia według Roberta Makłowicza"
Jazz – Filozofia - Stand-up

Najbliższe terminy

grudzień
nd 18 17:00
Wyprzedane
Bilet do teatru

Data → 18 grudnia, godz. 17.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Gość → Robert Makłowicz
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Jak radzić sobie z własnym życiem w świecie, który rozpada się na naszych oczach? Czy w takiej sytuacji starożytna maksyma carpe diem jest wciąż aktualna? Czy celebrowanie radości istnienia jest dziś oznaką radykalnej i nieoczywistej nadziei „wbrew nadziei”, czy raczej pogodnej i pogodzonej z rozpadem rezygnacji, a może dowodem bezradności lub zgoła rozpaczy? Czy jednostka, która nie ma w sobie rewolucyjnego zapału ani zbawczych inklinacji, może zrobić coś, żeby przyczynić się do ocalenia świata? A może po prostu jest już za późno? Może świat nieodwołalnie oszalał i jedyne, co pozostaje to schronić się w dalmackiej wiosce i w rozmyślaniach o lepszej, utraconej przeszłości?

Gościem Piotra Augustyniaka będzie Robert Makłowicz

Czytaj wszystko

Opis projektu

Myślnik to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności.

Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.

Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.

Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego