MYŚLNIK. Sezon 2. Spotkanie 3 "Sens życia według Roberta Makłowicza"
Jazz – Filozofia - Stand-up
Data → 18 grudnia, godz. 17.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Gość → Robert Makłowicz
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Antoni Sztaba
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa
Jak radzić sobie z własnym życiem w świecie, który rozpada się na naszych oczach? Czy w takiej sytuacji starożytna maksyma carpe diem jest wciąż aktualna? Czy celebrowanie radości istnienia jest dziś oznaką radykalnej i nieoczywistej nadziei „wbrew nadziei”, czy raczej pogodnej i pogodzonej z rozpadem rezygnacji, a może dowodem bezradności lub zgoła rozpaczy? Czy jednostka, która nie ma w sobie rewolucyjnego zapału ani zbawczych inklinacji, może zrobić coś, żeby przyczynić się do ocalenia świata? A może po prostu jest już za późno? Może świat nieodwołalnie oszalał i jedyne, co pozostaje to schronić się w dalmackiej wiosce i w rozmyślaniach o lepszej, utraconej przeszłości?
Gościem Piotra Augustyniaka będzie Robert Makłowicz
Robert Makłowicz
urodzony w 1963 roku w Krakowie, dziennikarz, autor książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej. Nauki pobierał na wydziałach prawa i historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w sposób wysoce niesystematyczny oraz wybiórczy, gdyż żadnego z tych kierunków nie ukończył. Historią pasjonuje się od zawsze, zwłaszcza dziejami Europy Środkowej w dobie panowania Habsburgów, szczególnie zaś dwóch ostatnich władców tejże dynastii – cesarza Franciszka Józefa i cesarza Karola.Pozostałe zainteresowania nazwać można szeroko rozumianą konsumpcją – od literatury (ulubieni autorzy: Joseph Roth i Andrzej Bobkowski), poprzez muzykę (od punk rocka po Bartóka, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni ludu Csángó), po destylaty owocowe (zwłaszcza z gruszek Williams, morwy, pigwy, śliwek, jabłek, moreli oraz mieszane), wina (koniecznie grüner veltliner i pinot noir) oraz kuchnię (przedziwna predylekcja do mamałygi z bryndzą oraz skwarkami z wędzonej słoniny).
Opis projektu
Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.
Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.
Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.