EN

MYŚLNIK. Sezon 2. Spotkanie 4 "Mit 1989. Czy nas ocali?"
Jazz – Filozofia - Stand-up

Data → 29 stycznia, godz. 17.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Gość → Katarzyna Kasia
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Rafał Dziwisz
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Sukces znakomitego musicalu „1989” pokazuje, że jesteśmy złaknieni „pozytywnego mitu”. Czym jest taki mit i czy jest możliwy? Czy mity z założenia nie muszą być pełne tragizmu i mrocznej tajemnicy? Może więc w wydarzeniach, które doprowadziły do przełomu w czerwcu 1989, jest za mało mroku, aby mogły stać się nowym „narodowym” mitem? Mitem, który jednoczyłby i kształtował współczesną Polskę? A może jest na odwrót – może są to wydarzenia o wprost niewiarygodnym mitotwórczym potencjale? I to właśnie one i tylko one mają w sobie moc, żeby nas natchnąć oraz skutecznie zastąpić nasze romantyczne i powstańcze mity założycielskie?

Gościnią Piotra Augustyniaka będzie Katarzyna Kasia.

Czytaj wszystko

dr Katarzyna Kasia

Filozofka, absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii UW, stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej i The Kościuszko Foundation, visiting scholar w Princeton University. Wykładowczyni Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka książek Rzemiosło formowania. Luigiego Pareysona estetyka formatywności, Doświadczenie estetyczne i wspólnota spektaklu, tłumaczka tekstów włoskich filozofów (Pareyson, Vattimo, Eugenio Barba i in.). Stała współpracowniczka „Kultury liberalnej”, Szkła kontaktowego w TVN24. Prowadzi poranne audycje w Radiu Nowy Świat. W Akademii Sztuk Pięknych prowadzi zajęcia z historii filozofii, estetyki i filozofii kultury z elementami antropologii. Pod jej kierunkiem powstało w tej uczelni kilkadziesiąt znakomitych teoretycznych prac dyplomowych i licencjackich.

Opis projektu

Myślnik to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności.

Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.

Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.

Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.