EN

MYŚLNIK. Sezon 2. Spotkanie 5 "Powszechne ogłupienie"
Jazz – Filozofia - Stand-up

Data → 26 lutego, godz. 17.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Goście → Andrzej Saramonowicz i Tomasz Stawiszyński
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Hanna Bieluszko
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Każdy ma prawo do swojego zdania, każdy jest ekspertem, każdy zna się na wszystkim, na wojnie, polityce, medycynie, gospodarce. I na filozofii oczywiście też. Każdy ma swoją prawdę. Rzecz jasna bezdyskusyjną, czytaj: absolutną. Każdy wypowiada się na każdy temat. Każdy jest przekonany, że wie swoje i wie, co trzeba. Mieć poglądy i bronić ich do upadłego to jest przecież powinność każdego światłego obywatela! Kto przyznaje, że nie wie, ten sam sobie winien…

Czy nasz świat nie pogrąża się w ten sposób w odmętach ostatecznego ogłupienia? Najbardziej zjadliwego, bo maskowanego pozorami obycia i wykształcenia?

Głupota to oczywiście nie tylko dzisiejszy problem. Każda epoka miała przecież swoją. Głupota była, jest i będzie. Jest częścią ludzkiej kondycji. Czy jednak dzisiaj nie cieszy się ona wyjątkowo wielkim przyzwoleniem? Czy nie uważamy się za mądrzejszych niż kiedyś, lepiej wykształconych, światlejszych? Nauka się przecież tak rozwija. A technologia jeszcze bardziej.

Być może więc wyróżnia nas to, że nie jesteśmy w stanie zmierzyć się z własną głupotą? Z głupotą przemądrzalstwa i krótkowzroczności. Z głupotą elokwencji i wygadania. Z głupotą medialną i internetową. Z postępującą głupotą i płycizną sztuki i literatury. Z ogłupieniem prowadzącym do plemiennych wojen. Z głupotą zamykania się w bańkach, koteriach i watahach. Z głupotą tępej agresji i równie tępego samozadowolenia…
Dlaczego tak jest? Co da się z tym zrobić?

Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Andrzej Saramonowicz i Tomasz Stawiszyński.

Czytaj wszystko

Andrzej Saramonowicz

Fot. Dorota Czoch

(ur. 1965 w Warszawie). Reżyser, scenarzysta, pisarz, dramaturg i dziennikarz.

Autor największych polskich hitów komediowych w XXI w. (m.in. "Ciało", "Testosteron" i "Lejdis"). W 2022 po dziesięcioletniej przerwie zrobił film „Bejbis”. Zaliczany do najchętniej czytanych i najwyrazistszych niezależnych publicystów w kraju. Jego teatralny "Testosteron" – od wielu lat grany nieustannie w kilkunastu krajach – jest jedną z najpopularniejszych polskich sztuk na świecie. Wydał dwie powieści („Chłopcy” w 2015 i „Pokraj” w 2018), które stały się bestsellerami. Członek zarządu Gildii Reżyserów Polskich.

Obecnie pracuje w Krakowie nad sztuką „Policja. Noc zatracenia”. Premiera 15 kwietnia w Teatrze Bagatela.

Tomasz Stawiszyński

Fot. Karol Paciorek

filozof, eseista, autor bestsellerowych książek „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii”, „Co robić przed końcem świata”, „Ucieczka od bezradności”, „Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii”, „Spotkanie z Filozofią” oraz „Reguły na czas chaosu”; w radiu TOK FM prowadzi „Godzinę filozofów”; twórca podcastu „Skądinąd” (www.patronite.pl/skadinad)  dostępnego m.in. na platformach Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts; stały felietonista „Tygodnika Powszechnego”; jego teksty i audycje można znaleźć na stronie www.stawiszynski.org

Opis projektu

Myślnik to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności.

Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.

Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.

Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.