EN

MYŚLNIK. Sezon 2. Spotkanie 5 "Powszechne ogłupienie"
Jazz – Filozofia - Stand-up

Data → 26 lutego, godz. 17.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Goście → Andrzej Saramonowicz i Tomasz Stawiszyński
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Hanna Bieluszko
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Każdy ma prawo do swojego zdania, każdy jest ekspertem, każdy zna się na wszystkim, na wojnie, polityce, medycynie, gospodarce. I na filozofii oczywiście też. Każdy ma swoją prawdę. Rzecz jasna bezdyskusyjną, czytaj: absolutną. Każdy wypowiada się na każdy temat. Każdy jest przekonany, że wie swoje i wie, co trzeba. Mieć poglądy i bronić ich do upadłego to jest przecież powinność każdego światłego obywatela! Kto przyznaje, że nie wie, ten sam sobie winien…

Czy nasz świat nie pogrąża się w ten sposób w odmętach ostatecznego ogłupienia? Najbardziej zjadliwego, bo maskowanego pozorami obycia i wykształcenia?

Głupota to oczywiście nie tylko dzisiejszy problem. Każda epoka miała przecież swoją. Głupota była, jest i będzie. Jest częścią ludzkiej kondycji. Czy jednak dzisiaj nie cieszy się ona wyjątkowo wielkim przyzwoleniem? Czy nie uważamy się za mądrzejszych niż kiedyś, lepiej wykształconych, światlejszych? Nauka się przecież tak rozwija. A technologia jeszcze bardziej.

Być może więc wyróżnia nas to, że nie jesteśmy w stanie zmierzyć się z własną głupotą? Z głupotą przemądrzalstwa i krótkowzroczności. Z głupotą elokwencji i wygadania. Z głupotą medialną i internetową. Z postępującą głupotą i płycizną sztuki i literatury. Z ogłupieniem prowadzącym do plemiennych wojen. Z głupotą zamykania się w bańkach, koteriach i watahach. Z głupotą tępej agresji i równie tępego samozadowolenia…
Dlaczego tak jest? Co da się z tym zrobić?

Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Andrzej Saramonowicz i Tomasz Stawiszyński.

Czytaj wszystko

Andrzej Saramonowicz

Fot. Dorota Czoch

(ur. 1965 w Warszawie). Reżyser, scenarzysta, pisarz, dramaturg i dziennikarz.

Autor największych polskich hitów komediowych w XXI w. (m.in. "Ciało", "Testosteron" i "Lejdis"). W 2022 po dziesięcioletniej przerwie zrobił film „Bejbis”. Zaliczany do najchętniej czytanych i najwyrazistszych niezależnych publicystów w kraju. Jego teatralny "Testosteron" – od wielu lat grany nieustannie w kilkunastu krajach – jest jedną z najpopularniejszych polskich sztuk na świecie. Wydał dwie powieści („Chłopcy” w 2015 i „Pokraj” w 2018), które stały się bestsellerami. Członek zarządu Gildii Reżyserów Polskich.

Obecnie pracuje w Krakowie nad sztuką „Policja. Noc zatracenia”. Premiera 15 kwietnia w Teatrze Bagatela.

Tomasz Stawiszyński

Fot. Karol Paciorek

filozof, eseista, autor bestsellerowych książek „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii”, „Co robić przed końcem świata”, „Ucieczka od bezradności”, „Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii”, „Spotkanie z Filozofią” oraz „Reguły na czas chaosu”; w radiu TOK FM prowadzi „Godzinę filozofów”; twórca podcastu „Skądinąd” (www.patronite.pl/skadinad)  dostępnego m.in. na platformach Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts; stały felietonista „Tygodnika Powszechnego”; jego teksty i audycje można znaleźć na stronie www.stawiszynski.org

Opis projektu

Myślnik to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności.

Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.

Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.

Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.
"Znachor" w Opolu 1989 1989 / LIVE ! 1989 / spektakl w Gdańsku 1989 / spektakl w Poznaniu 1989 / spektakl w Toruniu 1989 / spektakl w Warszawie Act of Killing Act of Killing Agamemnon Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Debil / spektakl w Grudziądzu Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Gdańsku Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Kaliszu Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo / Der Staat Państwo / Der Staat - spektakl w Łodzi Państwo / Der Staat - spektakl w NTM Nationaltheater Mannheim POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Romeo i Julia / spektakl w Gdańsku Seks dla opornych Serce ze szkła. Musical Zen Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY / spektakl w Warszawie Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wesele Wieczorek pożegnalny Wielki Gatsby Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Wydarzenie zewnętrzne "BARABUUM" Wydarzenie zewnętrzne "Boeing Boeing" Wydarzenie zewnętrzne "Damski biznes" Wydarzenie zewnętrzne "Inteligenci" Wydarzenie zewnętrzne "Kim jest pan Schmitt?" Wydarzenie zewnętrzne "Między łóżkami" Wydarzenie zewnętrzne "Optymiści czyli nasi w Egipcie" Wydarzenie zewnętrzne "Prywatna klinika" Wydarzenie zewnętrzne "Scenariusz dla trzech aktorów" WYDARZENIE ZEWNĘTRZNE "SZALONE NOŻYCZKI" Wydarzenie zewnętrzne "Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia" Wydarzenie zewnętrzne: "Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu" Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa