MYŚLNIK. Sezon 2. Spotkanie 7 "JPII. Co dalej?"
Jazz – Filozofia - Stand-up
Data → 23 kwietnia, godzina 17:00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Goście → Anna Karoń-Ostrowska i Arkadiusz Stempin
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Antoni Sztaba
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa
Burza wokół postaci i mitu Jana Pawła II rozpętała się na dobre. Nie lekceważąc zarzutów, dystansując się jednak od kultury unieważniania (cancel culture), spróbujemy krytycznie porozmawiać o zaistniałej sytuacji. Co ona mówi o polskim społeczeństwie i polskiej kulturze? W jakim świetle stawia pontyfikat Wojtyły oraz rolę, którą odegrał w polskiej historii? I jaka będzie przyszłość jego mitu?
Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Anna Karoń-Ostrowska i Arkadiusz Stempin.
Dr Anna Karoń-Ostrowska
Filozofka, uczennica ks. prof. J. Tischnera, wykładowca akademicki, zajmuje się filozofią spotkania i dramatu, myślą Józefa Tischnera i Karola Wojtyły, rolą i miejscem kobiety w nauce, w społeczeństwie i w Kościele. Pracę doktorską poświęciła wizji relacji człowieka i Boga w twórczości filozoficznej i dramatycznej Karola Wojtyły (1992). Współzałożycielka Instytutu Myśli Józefa Tischnera, od 1993 roku w redakcji miesięcznika Więź. Inicjatorka i edytorka projektu Krytyczne Wydanie pism literackich i teatralnych Karola Wojtyły - Jana Pawła II w latach 2015-2022.
Pomysłodawczyni i prowadząca debaty „Myśląc z Wojtyłą” w latach 2014-16 w Domu Arcybiskupów Warszawskich oraz „Teologii teatru” w Teatrze Polskim w Warszawie 2015-2018.
Arkadiusz Stempin
profesor, historyk, politolog, watykanista; doktorat (2003) i habilitacja (2008) na Uniwersytecie Alberta Ludwika we Freiburgu (Niemcy), od 2008 kierownik katedry im. Konrada Adenauera w WSE Ks. J. Tischnera w Krakowie
Opis projektu
Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.
Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.
Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.