EN

MYŚLNIK. Sezon 2. Spotkanie 7 "JPII. Co dalej?"
Jazz – Filozofia - Stand-up

Data → 23 kwietnia, godzina 17:00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Goście → Anna Karoń-Ostrowska i Arkadiusz Stempin
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Antoni Sztaba
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Burza wokół postaci i mitu Jana Pawła II rozpętała się na dobre. Nie lekceważąc zarzutów, dystansując się jednak od kultury unieważniania (cancel culture), spróbujemy krytycznie porozmawiać o zaistniałej sytuacji. Co ona mówi o polskim społeczeństwie i polskiej kulturze? W jakim świetle stawia pontyfikat Wojtyły oraz rolę, którą odegrał w polskiej historii? I jaka będzie przyszłość jego mitu?

Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Anna Karoń-Ostrowska i Arkadiusz Stempin.

Czytaj wszystko

Dr Anna Karoń-Ostrowska

Filozofka, uczennica ks. prof. J. Tischnera, wykładowca akademicki, zajmuje się filozofią spotkania i dramatu, myślą Józefa Tischnera i Karola Wojtyły, rolą i miejscem kobiety w nauce, w społeczeństwie i w Kościele. Pracę doktorską poświęciła wizji relacji człowieka i Boga w twórczości filozoficznej i dramatycznej Karola Wojtyły (1992). Współzałożycielka Instytutu Myśli Józefa Tischnera, od 1993 roku w redakcji miesięcznika Więź. Inicjatorka i edytorka projektu Krytyczne Wydanie pism literackich i teatralnych Karola Wojtyły - Jana Pawła II w latach 2015-2022.

Pomysłodawczyni i prowadząca debaty „Myśląc z Wojtyłą” w latach 2014-16 w Domu Arcybiskupów Warszawskich oraz „Teologii teatru” w Teatrze Polskim w Warszawie 2015-2018.

Arkadiusz Stempin

profesor, historyk, politolog, watykanista; doktorat (2003) i habilitacja (2008) na Uniwersytecie Alberta Ludwika we Freiburgu (Niemcy), od 2008 kierownik katedry im. Konrada Adenauera w WSE Ks. J. Tischnera w Krakowie

Opis projektu

Myślnik to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności.

Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.

Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.

Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.
"1989" w Gdańsku "1989" w Poznaniu "1989" w Toruniu "1989" w Warszawie "Debil" w Grudziądzu "Debil" w Lublinie "Romeo i Julia" w Gdańsku "Spóźnione odwiedziny" w Tychach "SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY" w Lublinie "Znachor" w Jeleniej Górze "Znachor" w Opolu 1989 Act of Killing Act of Killing Agamemnon Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo / Der Staat POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Seks dla opornych Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wesele Wieczorek pożegnalny Wielki Gatsby Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Wydarzenie zewnętrzne "BARABUUM" Wydarzenie zewnętrzne "Inteligenci" Wydarzenie zewnętrzne "Między łóżkami" Wydarzenie zewnętrzne "Prywatna klinika" Wydarzenie zewnętrzne "Scenariusz dla trzech aktorów" Wydarzenie zewnętrzne "Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia" Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa