EN

MYŚLNIK. Sezon 2. Spotkanie 8 "(Nie)czytelność świata?"
Jazz – Filozofia - Stand-up

Data → 21.05.2023, godz. 17.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Goście → Justyna Sobolewska i Tadeusz Sławek
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Lidia Bogaczówna
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Czy za sprawą rozwoju social mediów i wirtualnego świata kończy się epoka książek i czytelnictwa? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przemysł księgarski rozwija się przecież na wielką skalę. Nasz świat objęty jest siecią księgarń i bibliotek. Piszą dziś „wszyscy”. Znani pisarze są celebrytami. Festiwale literackie i targi książki cieszą się wielką popularnością, etc. A jednak – wbrew temu wszystkiemu – czujemy, że z czytaniem i pisaniem dzieje się coś niedobrego. Zwłaszcza literatura, poddając się grze rynku, godząc się na bycie częścią świata pomnażającego się kapitału i maksymalizacji zysku, łatwo staje się swoim własny pozorem i karykaturą.

Wychodząc od tych niepokojących intuicji, spróbujemy zadać pytania podstawowe. Czym w swej istocie jest czytanie i pisanie? Czy wciąż są w stanie być czytaniem świata czyli jego rozumieniem i uczeniem się go? Co zatem i jak czytać, żeby świat był dla nas mniej nieczytelny; żeby uchronić się przed nieczytelnością życia i jego sensu?

Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Justyna Sobolewska i Tadeusz Sławek.

Czytaj wszystko

Opis projektu

Myślnik to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności.

Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.

Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.

Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.

Tadeusz Sławek

Polonista i anglista związany z Uniwersytetem Śląskim od 1971 roku, rektor Uniwersytetu w latach 1996-2002. Wraz z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim autor i wykonawca esejów na głos i kontrabas. Zajmuje się historią literatury angielskiej i amerykańskiej, literaturą porównawczą, zagadnieniami życia publicznego. Ważniejsze publikacje: Maszyna do pisania. O teorii literatury Jacquesa Derridy (wspólnie z Tadeuszem Rachwałem) (1992), Calling of Jonah. Problems of Literary Voice (wspólnie z Donaldem Weslingiem) (1995), U-bywać. Człowiek, świat, przyjaźń w twórczości Williama Blake’a (2001), Antygona w świecie korporacji (2002), Revelations of Gloucester (2003), Ujmować. Henry David Thoreau i wspólnota świata (2009), NIC-owanie świata. Zdania z Szekspira (2012), U-chodzić (2015), Nie bez reszty. O potrzebie niekompletności (2018), Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć (2019), Śladem zwierząt. O dochodzeniu do siebie (2020), Umysł rozstrojony. Próby o trylogii księżycowej Jerzego Żuławskiego (2020), A jeśli nie trzeba się uczyć (2021), Furia i szlachetniejszy rozum. Próby o Burzy Williama Szekspira (2022).

Justyna Sobolewska

krytyczka literacka, pisarka i dziennikarka związana na stałe z tygodnikiem „Polityka”. Autorka zbioru esejów „Książka o czytaniu” (2012, 2016), wyboru opowiadań Kornela Filipowicza „Moja kochana, dumna prowincja” (2017) i biografii Kornela Filipowicza „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” (2020) nominowanej do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Współautorka książki „Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz” napisanej razem z Anną Dziewit Meller (2021). Laureatka PIK-owego Lauru przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Przewodniczy kapitule Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i zasiada w jury Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej Angelus. Mieszka w Warszawie.