EN

MYŚLNIK. Sezon 2. Spotkanie 9 "Jak zmieniła nas ta wojna?"
JAZZ – FILOZOFIA - STAND-UP

Data → 25.06.2023, godz. 17.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Gość →  Szczepan Twardoch
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up →  Tomasz Augustynowicz
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

JAK NAS ZMIENIŁA TA WOJNA?

Jak ta wojna zmieniła Twardocha? Jak zmieniła Augustyniaka? Jak zmieniła każdego z nas? Jakie stereotypy obaliła? Jakie nowe zbudowała? Jakie odruchy wywołała? Jakie wyparte koszmary i traumy uruchomiła? Co pozwoliła nam zrozumieć w sobie i przepracować? Czy umocniła populizm, czy raczej społeczeństwo odpowiedzialności i solidarności? A liberalne elity? Czy dzięki tej wojnie choć trochę zmądrzały? Jak będziemy żyć dalej, gdy się to skończy? Z czym zostaniemy? Z jakimi wartościami, ideami ale też uprzedzeniami? Czy będziemy już zawsze „kochać Ukrainę"? No i co będzie z Dostojewskim?

Gościem Piotra Augustyniaka będzie Szczepan Twardoch.

Czytaj wszystko

Opis projektu

Myślnik to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności.

Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.

Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.

Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.

Szczepan Twardoch

Ur. 1979, pisarz. Fot. Przemysław Jendroska