EN

MYŚLNIK. Sezon 3. Spotkanie 1. "Na granicy"
JAZZ – FILOZOFIA - STAND-UP

Gościnią Piotra Augustyniaka będzie Agnieszka Holland (rozmowa on-line, na żywo)

Z przyczyn niezależnych od Teatru, rozmowa z Agnieszką Holland odbędzie się w formie on-line. Przepraszamy.

Najnowszy film "Zielona Granica" Agnieszki Holland, temat, który podejmuje, hejt i brutalne, polityczne ataki, którym jest poddany, budzą najwyższy niepokój i stawiają przed nami bardzo trudne pytania. Dlaczego tragiczny los migrantów, docierających na polsko-białoruską  granicę, jest obojętny dla tak dużej części Polaków? Dlaczego tak wielu z nas ulega w tej kwestii manipulacji i ideologicznemu wzmożeniu? Jakie kody kulturowe, uprzedzenia, ale też pragnienia i aspiracje Polaków o tym decydują? Czy sztuka (film, teatr, reportaż, etc.) mają szansę obudzić polskie sumienia i otworzyć głowy, czy jest to tylko „głos na puszczy”?

Czy to co się dzieje na polsko-białoruskiej granicy, należy czytać przede wszystkim jako kolejną odsłonę globalnego problemu ekonomiczno-klimatycznej migracji? Czy jednak kluczowa jest tu specyfika polskiej mentalności i polskich konfliktów?

Data → 8 października godz. 17.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Gość → Agnieszka Holland (rozmowa on-line, na żywo)
Improwizacja muzyczna → Jan Młynarski
Filozoficzny stand-up → Krzysztof Głuchowski, Mateusz Janicki
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Opis projektu

Myślnik to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności. Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.
Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.
Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.

Sezon 3
Działania politycznej władzy wymierzone w niezależność sztuki - czego nasz teatr doświadcza w skrajny sposób - skłaniają nas do postawienia istotnych pytań o relacje sztuki i życia społeczno-politycznego.
Czy sztuka (teatr zwłaszcza) ma być tylko rozrywką i ukojeniem? Czy też ma prawo i obowiązek rodzić kontrowersje, krytykować, obnażać hipokryzję, prowokować, upominać się o sprawiedliwość, być politycznie niepoprawną?
Wierzymy, że bez tego wszystkiego sztuka (teatr) nie będzie sobą. A zatem jej konflikt z władzą i różnymi grupami społecznymi wydaje się nieuchronny. Jak uchronić więc sztukę przez polityczną zemstą i manipulacją?
Czy jednak - walcząc o niezależność - sztuka samoczynnie nie osuwa się niekiedy w ideologię i upolitycznienie? W jaki sposób uniknąć tego i sprawić, by pozostała sobą: wolną, wrażliwą, myślącą?