EN

MYŚLNIK. Sezon 3. Spotkanie 3. "My inteligenci, dziadersi, boomerzy"
JAZZ – FILOZOFIA - STAND-UP

 To być może największy przełom w dziejach polskiej tożsamości. Skończyła się polska inteligencja. „Zaoraliśmy” ją, a może raczej to ona sama się „zaorała”.
Zdradziła sprawę, bo popłynęła z nurtem neoliberalno-konsumpcyjnego „szamba”? Czy po prostu nie nadążyła za zmieniającym się światem? A sprawa
była wielka: odpowiedzialność za „naród” i jego przyszłość, za jego idee i fantazmaty.
Feministki gonią dziś „dziadersów”, młodzież olewa „boomerów”.
Zapanowała entuzjastyczna chłopo- i chłopkomania. To, co romantyczne i szlacheckie – tworzące kiedyś inteligencką świadomość – zaczęło degenerować się za sprawą „prześnionej rewolucji”, a raz na zawsze skończyło się wraz z transformacją ustrojową.

Owszem, są jeszcze epigoni. Ale czy mają wciąż jakąś misję? I jaka bez nich będzie Polska? Czy będzie w ogóle możliwa?

Data → 3 grudnia godz. 17.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Goście → Kaja Puto, Michał Olszewski
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Marcin Kalisz
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Goście

Kaja Puto (ur. 1990) - dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej, transformacji oraz transportu. Freelancerka związana z Krytyką Polityczną, stowarzyszeniem reporterów Rekolektyw i stowarzyszeniem n-ost - The Network for Reporting on Eastern Europe. Laureatka Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w 2020, nominowana do Grand Press 2019 w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. W latach 2015-2018 wiceprezeska krakowskiego wydawnictwa Ha!art. Studiowała filozofię, studia wschodnioeuropejskie oraz kulturoznawstwo w ramach MISH w Krakowie, Tbilisi i Berlinie.


fot. Zofia Dimitrijevic

Michał Olszewski (1977) - pisarz, dziennikarz, reporter, autor m.in. "Zapisków na biletach", "#Upał", "Low-Tech", laureat nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za zbiór reportaży "Najlepsze buty na świecie". Redaktor naczelny małopolskiego wydania krakowskiego wydania "Gazety Wyborczej". Ostatnio wydał wspólnie z Beatą Dżon - Ozimek "Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Gunthera Niethammera, ornitologa i esesmana z Auschwitz" (Czarne). 
  

Opis projektu

Myślnik to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności. Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.
Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.
Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.

Sezon 3
Działania politycznej władzy wymierzone w niezależność sztuki - czego nasz teatr doświadcza w skrajny sposób - skłaniają nas do postawienia istotnych pytań o relacje sztuki i życia społeczno-politycznego.
Czy sztuka (teatr zwłaszcza) ma być tylko rozrywką i ukojeniem? Czy też ma prawo i obowiązek rodzić kontrowersje, krytykować, obnażać hipokryzję, prowokować, upominać się o sprawiedliwość, być politycznie niepoprawną?
Wierzymy, że bez tego wszystkiego sztuka (teatr) nie będzie sobą. A zatem jej konflikt z władzą i różnymi grupami społecznymi wydaje się nieuchronny. Jak uchronić więc sztukę przez polityczną zemstą i manipulacją?
Czy jednak - walcząc o niezależność - sztuka samoczynnie nie osuwa się niekiedy w ideologię i upolitycznienie? W jaki sposób uniknąć tego i sprawić, by pozostała sobą: wolną, wrażliwą, myślącą?

"Znachor" w Opolu 1989 1989 / spektakl w Gdańsku 1989 / spektakl w Poznaniu 1989 / spektakl w Toruniu 1989 / spektakl w Warszawie 1989 / transmisja live Act of Killing Act of Killing Agamemnon Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Debil / spektakl w Grudziądzu Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Gdańsku Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Kaliszu Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo / Der Staat Państwo / Der Staat - spektakl w Łodzi Państwo / Der Staat - spektakl w NTM Nationaltheater Mannheim POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Romeo i Julia / spektakl w Gdańsku Romeo i Julia / spektakl w Qinhuangdao City Seks dla opornych Serce ze szkła. Musical Zen Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY / spektakl w Warszawie Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 WĘDRÓWKA NABU Wesele Wieczorek pożegnalny Wielki Gatsby Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Wydarzenie zewnętrzne "BARABUUM" Wydarzenie zewnętrzne "Boeing Boeing" Wydarzenie zewnętrzne "Damski biznes" Wydarzenie zewnętrzne "Inteligenci" Wydarzenie zewnętrzne "Kim jest pan Schmitt?" Wydarzenie zewnętrzne "Kwartet" Wydarzenie zewnętrzne "Między łóżkami" Wydarzenie zewnętrzne "Optymiści czyli nasi w Egipcie" Wydarzenie zewnętrzne "Prywatna klinika" Wydarzenie zewnętrzne "Scenariusz dla trzech aktorów" WYDARZENIE ZEWNĘTRZNE "SZALONE NOŻYCZKI" Wydarzenie zewnętrzne "Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia" Wydarzenie zewnętrzne: "Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu" Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa