EN

MYŚLNIK. Sezon 3. Spotkanie 6. "W kinie turbokapitalizmu"
JAZZ – FILOZOFIA - STAND-UP

 

Data → 17 marca  2024r. godz. 17.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Goście → Barbara Markowska-Marczak i Borys Lankosz
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Katarzyna Zawiślak-Dolny
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Porozmawiamy o mechanizmach globalnego kapitalizmu. O tym, jak przekształcają świat naszej twórczości i wrażliwości, społecznych relacji, kulturowych praktyk. Skupimy się na kinie jako symptomatycznym przykładzie tych przemian.

Czy sztuka filmowa potrafi wciąż być miejscem krytycznego sporu z komercjalizacją życia i konsumpcjonizmem? Czy też – ze względu na swoje masowe oddziaływanie – została bez reszty przejęta przez tryby turbokapitalizmu? Przez hollywoodzki „happyendyzm” i netflixowe algorytmy?

A turbokapitalistyczna monetyzacja wszystkich przejawów ludzkiego ducha? Czy zamyka nas ostatecznie w fabryce nierealych snów i pragnień, służących tylko maksymalizacji popytu i zysku? I czy doprowadzi to do ostatecznej zapaści naszą zdolność krytycznego myślenia i wewnętrznej niezależności?

Goście:

Barbara Markowska-Marczak - filozofka i socjolożka kultury, adiunktka w Instytucie Socjologii im. Edmunda Wnuk-Lipińskiego Collegium Civitas. Absolwentka Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN w Warszawie gdzie obroniła doktorat o pojęciu sprawiedliwości w myśli politycznej Jacquesa Derridy. Od ponad 10 lat pracuje jako socjolożka w Collegium Civitas, gdzie zajmuje się badaniami dotyczącymi przemian praktyk kulturowych, nowych form podmiotowości, oraz polityką historyczną w Europie Środkowo-Wschodniej. Pracuje nad książką o ekonomii libidinalnej i afektywnej współczesnego kapitalizmu. Ostatnie publikacje: Polityka historyczna a media, w: J. Lubecka, M. Zakrzewski, Polityka historyczna, Kraków 2023; Populizm historyczny: konceptualizacja ramy analitycznej “Przegląd socjologiczny” nr 4/2023; Beyond the Reality Principle: On the Political Role of Imagination in Herbert Marcuse’s Libidinal Economy, “Analiza i Egzystencja”59/2022; Simmelian concept of life and life-Capital in bio-capitalism w: P. Caetano & M. Mendes (eds) Simmel and beyond: the contemporary relevance of Simmel's thought, Abingdon-New York 2022; [red. naukowa] Dyskurs historyczny w mediach masowych: reprezentacje przeszłości w polskiej i ukraińskiej sferze medialnej, Warszawa 2021. 

Borys Lankosz - urodzony w Krakowie, reżyser i scenarzysta, autor filmów fabularnych i seriali. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. Przeniósł na ekran powieści Joanny Bator (Ciemno, prawie noc), Zygmunta Miłoszewskiego (Ziarno prawdy) i Marka Krajewskiego (Erynie). W formie dokumentalnej opowiedział o Stanisławie Lemie (Autor Solaris) oraz o Katarzynie Kobro i Władysławie Strzemińskim (Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna). Współpraca z Andrzejem Bartem zaowocowała filmami Radegast (dokument o getcie łódzkim) i Rewers (Złote Lwy i nagroda Polskiej Akademii Filmowej Orzeł za najlepszy film).

Czytaj wszystko

Opis projektu

"Myślnik" to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności. Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.
Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.
Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.

Sezon 3
Działania politycznej władzy wymierzone w niezależność sztuki - czego nasz teatr doświadcza w skrajny sposób - skłaniają nas do postawienia istotnych pytań o relacje sztuki i życia społeczno-politycznego.
Czy sztuka (teatr zwłaszcza) ma być tylko rozrywką i ukojeniem? Czy też ma prawo i obowiązek rodzić kontrowersje, krytykować, obnażać hipokryzję, prowokować, upominać się o sprawiedliwość, być politycznie niepoprawną?
Wierzymy, że bez tego wszystkiego sztuka (teatr) nie będzie sobą. A zatem jej konflikt z władzą i różnymi grupami społecznymi wydaje się nieuchronny. Jak uchronić więc sztukę przez polityczną zemstą i manipulacją?
Czy jednak - walcząc o niezależność - sztuka samoczynnie nie osuwa się niekiedy w ideologię i upolitycznienie? W jaki sposób uniknąć tego i sprawić, by pozostała sobą: wolną, wrażliwą, myślącą?

"Znachor" w Opolu 1989 1989 / LIVE ! 1989 / spektakl w Gdańsku 1989 / spektakl w Poznaniu 1989 / spektakl w Toruniu 1989 / spektakl w Warszawie Act of Killing Act of Killing Agamemnon Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Debil / spektakl w Grudziądzu Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Gdańsku Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Kaliszu Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo / Der Staat Państwo / Der Staat - spektakl w Łodzi Państwo / Der Staat - spektakl w NTM Nationaltheater Mannheim POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Romeo i Julia / spektakl w Gdańsku Seks dla opornych Serce ze szkła. Musical Zen Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY / spektakl w Warszawie Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wesele Wieczorek pożegnalny Wielki Gatsby Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Wydarzenie zewnętrzne "BARABUUM" Wydarzenie zewnętrzne "Boeing Boeing" Wydarzenie zewnętrzne "Damski biznes" Wydarzenie zewnętrzne "Inteligenci" Wydarzenie zewnętrzne "Kim jest pan Schmitt?" Wydarzenie zewnętrzne "Między łóżkami" Wydarzenie zewnętrzne "Optymiści czyli nasi w Egipcie" Wydarzenie zewnętrzne "Prywatna klinika" Wydarzenie zewnętrzne "Scenariusz dla trzech aktorów" WYDARZENIE ZEWNĘTRZNE "SZALONE NOŻYCZKI" Wydarzenie zewnętrzne "Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia" Wydarzenie zewnętrzne: "Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu" Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa