EN

MYŚLNIK. Sezon 3. Spotkanie 7. "Mniej polityki, więcej metafizyki!"
JAZZ – FILOZOFIA - STAND-UP

 Data → 3 kwietnia 2024r. godz. 18.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Goście → Katarzyna Guczalska, Tadeusz Gadacz
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Dominika Bednarczyk
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Porozmawiamy o ludzkiej wrażliwości na los i jego trudne wyzwania. O tym, że prowadzi nas ona w równym stopniu do politycznego zaangażowania i do metafizycznej refleksji. Jakie są relacje pomiędzy nimi? Czy metafizyka jest eskapizmem – ucieczką przed trudnym światem, któremu polityczne zaangażowanie próbuje praktycznie zaradzić? Czy wręcz przeciwnie – to zaangażowanie w kwestie polityczne jest sposobem na uniknięcie konfrontacji z metafizycznymi pytaniami o sens bycia, czy naturę zła, które tak frustrują i niepokoją?
Czy zatem mamy dziś do czynienia z nieodwracalnym przechyłem w stronę polityki kosztem metafizyki? Czy raczej, w obliczu degradacji i trywializacji życia politycznego, czeka nas zwrot do metafizyki? A może polityka potrzebuje tej ostatniej? Czy raczej istnienie metafizyki to tylko dowód naszego politycznego nieudacznictwa? I co ma z tym wszystkim wspólnego filozofia, która pyta równie namiętnie o mechanizmy życia społeczno-politycznego, co o metafizyczne „przeklęte problemy”? O czym świadczy jej dzisiejszy renesans? I czy w wersji „pop”, upodabniając się do poradnictwa i coachingu, ma ona szansę wciąż pozostać sobą?

Goście

Karolina Guczalska, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Ukończyła kierunek "filozofia" na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na tejże uczelni uzyskała stopień naukowy doktora (2004), a następnie doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych, w dyscyplinie filozofia (2020). Główne obszary zainteresowań: filozofia polityki, filozofia społeczna, etyka. Opublikowała m.in. "Feminizm antykontraktowy Carole Pateman" (Kraków 2019), "Państwo jako dzieło sztuki. Piękno i wolność w filozofii Hegla" (Kraków 2010).

Czytaj wszystko

Opis projektu

"Myślnik" to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności. Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.
Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.
Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.

Sezon 3
Działania politycznej władzy wymierzone w niezależność sztuki - czego nasz teatr doświadcza w skrajny sposób - skłaniają nas do postawienia istotnych pytań o relacje sztuki i życia społeczno-politycznego.
Czy sztuka (teatr zwłaszcza) ma być tylko rozrywką i ukojeniem? Czy też ma prawo i obowiązek rodzić kontrowersje, krytykować, obnażać hipokryzję, prowokować, upominać się o sprawiedliwość, być politycznie niepoprawną?
Wierzymy, że bez tego wszystkiego sztuka (teatr) nie będzie sobą. A zatem jej konflikt z władzą i różnymi grupami społecznymi wydaje się nieuchronny. Jak uchronić więc sztukę przez polityczną zemstą i manipulacją?
Czy jednak - walcząc o niezależność - sztuka samoczynnie nie osuwa się niekiedy w ideologię i upolitycznienie? W jaki sposób uniknąć tego i sprawić, by pozostała sobą: wolną, wrażliwą, myślącą?

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”