MYŚLNIK. Sezon 3. Spotkanie 8. "Duchowość LGBT"
JAZZ – FILOZOFIA - STAND-UP
Data → 26 maja 2024r. godz. 17.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Goście → Renata Lis, Anna Strzałkowska
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Aleksander Gałązka
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa
Porozmawiamy o wewnętrznym świecie osób LGBT. Jak odciska się na nim życie w ksenofobicznym społeczeństwie, poczucie własnej odmienności, niezrozumienia, braku akceptacji i napiętnowania? Czy bycie osobą LGBT nadaje wewnętrznemu doświadczeniu jakiś szczególny rys? I czy jest to tylko kwestia współdzielonej, społecznej traumy? Czy przeżycie własnej nieheteronormatywności, wpisując się głęboko w tożsamość osoby, otwiera jakieś szczególne doświadczenie duchowe, uwrażliwia na określone wartości, nadaje specyficzny rys sposobowi myślenia, odnoszenia się do świata i innych ludzi, postrzegania społecznego i indywidualnego rozwoju, a także przeżywania sacrum? Czy środowisko LGBT, napiętnowane przez dominujący w Polsce katolicyzm, jest zgodne, jeśli chodzi o stosunek do Kościoła, czy też jest podzielone tak samo jak całe polskie społeczeństwo? A poglądy polityczne, czy są one z reguły liberalno-lewicowe i progresywne, czy podobnie zróżnicowane jak w innych grupach społecznych?
Goście
Renata Lis - autorka queerowej autobiografii „Moja ukochana i ja” (WL, Kraków 2023), która znalazła się wśród nominacji do nagrody kulturalnej Olśnienia Onetu oraz w finale Nagrody im. Marcina Króla. W 2022 r. Renata Lis została nominowana do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości. Felietonistka tygodnika „Polityka”; publikuje też w „Książkach. Magazynie do Czytania” i „Dwutygodniku”.
fot. Renata Dąbrowska
dr Anna Strzałkowska - psycholożka i socjolożka, aktywistka na rzecz praw człowieka, w tym społeczności LGBTQIA+. Założycielka i członkini Stowarzyszenia na rzecz Osób LGBT Tolerado, Fundacji Tęczowe Rodziny oraz Fundacji Wiara i Tęcza. Obecnie współtworzy Instytut Miast Praw Człowieka, który w największych miastach w Polsce wdraża rozwiązania tzw. włączenia społecznego. Więcej na stronie miastaprawczlowieka.pl oraz impc.pl.
Opis projektu
"Myślnik" to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności. Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.
Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.
Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.
Sezon 3
Działania politycznej władzy wymierzone w niezależność sztuki - czego nasz teatr doświadcza w skrajny sposób - skłaniają nas do postawienia istotnych pytań o relacje sztuki i życia społeczno-politycznego.
Czy sztuka (teatr zwłaszcza) ma być tylko rozrywką i ukojeniem? Czy też ma prawo i obowiązek rodzić kontrowersje, krytykować, obnażać hipokryzję, prowokować, upominać się o sprawiedliwość, być politycznie niepoprawną?
Wierzymy, że bez tego wszystkiego sztuka (teatr) nie będzie sobą. A zatem jej konflikt z władzą i różnymi grupami społecznymi wydaje się nieuchronny. Jak uchronić więc sztukę przez polityczną zemstą i manipulacją?
Czy jednak - walcząc o niezależność - sztuka samoczynnie nie osuwa się niekiedy w ideologię i upolitycznienie? W jaki sposób uniknąć tego i sprawić, by pozostała sobą: wolną, wrażliwą, myślącą?