EN
Plakat ze złotym tłem. Na większości powierzchni plakatu głowa starszego mężczyzny, w szarym kolorze. Mężczyzna ma zaczesane włosy do tyłu, brodę, okrągłe okulary w grubych czarnych oprawkach, patrzy przed siebie. Jego twarz jest zniekształcona, przypomina robota, terminatora. Widać różne tryby, kilka warstw mechanizmów.

MYŚLNIK. Spotkanie 1 „Outsiderzy zbawią ten świat”
Jazz – Filozofia – Stand-up

 • Gościem Piotr Augustyniaka będzie Krystian Lupa

  Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
  Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
  Filozoficzny stand-up → Krzysztof Głuchowski
  Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
  Producentka → Bożena Sowa

Rozpięci pomiędzy aktywizmem i totalną polityczną mobilizacją z jednej strony oraz permisywizmem i konsumpcyjną demobilizacją z drugiej – straciliśmy poczucie rzeczywistości oraz panowanie nad wehikułem społecznego życia.

Nadsterowni i bezwładni, stale zajęci sobą, swoimi obsesjami i portfelami, dryfujemy ku otchłani samozniszczenia.
Jak w takiej sytuacji otrzeźwieć, jak się przebudzić, jak odzyskać sterowność?

Porozmawiamy o różnego rodzaju outsiderach: odmieńcach, wizjonerach, prorokach, ekscentrykach. Tych, którzy kontestują reguły gry i powszechnie akceptowane postawy i role. Idą własną drogą. Bezkompromisowo szukają wyzwalającego dotknięcia przez coś autentycznego i nieskłamanego. Czy w ogóle istnieją jeszcze? Czy świat za ich sprawą ma szansę na ocalenie?

Opis projektu:

Myślnik to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności.

Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.

Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.

Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.

Czytaj wszystko
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.