EN
Plakat ze złotym tłem. Na większości powierzchni plakatu głowa starszego mężczyzny, w szarym kolorze. Mężczyzna ma zaczesane włosy do tyłu, brodę, okrągłe okulary w grubych czarnych oprawkach, patrzy przed siebie. Jego twarz jest zniekształcona, przypomina robota, terminatora. Widać różne tryby, kilka warstw mechanizmów.

MYŚLNIK. Spotkanie 2 → "My upiory, my dziady"
Jazz – Filozofia – Stand-up

Data → 21 listopada 2021, godz. 17:00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Goście → Kazimiera Szczuka, Bartosz Puk
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Mateusz Janicki
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

W listopadzie – zgodnie z romantyczną tradycją – nawiedzają nas upiory i dziady. Z grobów wychodzą nieuleczone traumy, nieokiełznane lęki, nieodżałowane utraty, przemilczane obsesje, nieodpokutowane krzywdy, nieopłakane ofiary. 

 

Porozmawiamy o tym, co nas dopada pod postacią tych widm, i o tym, co z nami robią. Nie będziemy rozmawiać tylko o polskich dziadach, ale w ogóle o upiorach współczesnego świata.

Spróbujemy porozmawiać inaczej o popkulturze pełnej wampirów i zombie. Potraktujemy je jako obrazy nas samych. Co przemienia nas dzisiaj w „żywe trupy” i widma samych siebie? Wampir neoliberalnego kapitalizmu? Upiór ksenofobii i nacjonalizmu? Zombie-konsumpcja? Widmo apokaliptycznego jutra?

Jak być dziś człowiekiem i nie być przy tym wampirem lub zombie? Oto jest pytanie.

 

Opis projektu:

Myślnik to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności.

Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.

Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.

Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.

Czytaj wszystko

BARTOSZ M. PUK

Psychoanalityk, członek Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz International Psychoanalytical Association (IPA).

Z wykształcenia jest lekarzem psychiatrą. Od 1996 roku pracuje jako psychoterapeuta w Krakowie, a od 2013 roku jest licencjonowanym psychoanalitykiem. Jest też członkiem zwyczajnym, superwizorem i terapeutą szkoleniowym Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Współtworzył środowisko terapeutów psychoanalitycznych w Małopolsce, angażując się w działalność szkoleniową Krakowskiej Szkoły Psychoterapii Psychoanalitycznej i kliniczną Oddziału Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic Szpitala J. Babińskiego w Krakowie.

Członek GroupOne - grupy psychoanalityków IPA prowadzących dyskusje kliniczne na osi miast Oslo-Tel Aviv-Mediolan-Barcelona-Berlin-Kraków. Interesuje się teorią pola analitycznego oraz angażowaniem myślenia analitycznego w niepoznane dotychczas obszary psychiki jak i kultury.

Prowadzi też zajęcia z psychoanalizy wraz z brytyjskimi i polskimi psychoanalitykami na Uniwersiti Putra Malaysia w Kuala Lumpur.

Pracuje klinicznie jako psychoanalityk w swojej Pracowni Psychoanalizy na krakowskim Salwatorze.

Pasjonuje go fotografia, życie rodzinne i jazda rowerowa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
"1989" w Gdańsku "1989" w Poznaniu "1989" w Toruniu "1989" w Warszawie "Debil" w Grudziądzu "Debil" w Lublinie "Romeo i Julia" w Gdańsku "Spóźnione odwiedziny" w Tychach "SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY" w Lublinie "Znachor" w Jeleniej Górze "Znachor" w Opolu 1989 Act of Killing Act of Killing Agamemnon Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo / Der Staat POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Seks dla opornych Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wesele Wieczorek pożegnalny Wielki Gatsby Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Wydarzenie zewnętrzne "BARABUUM" Wydarzenie zewnętrzne "Inteligenci" Wydarzenie zewnętrzne "Między łóżkami" Wydarzenie zewnętrzne "Prywatna klinika" Wydarzenie zewnętrzne "Scenariusz dla trzech aktorów" Wydarzenie zewnętrzne "Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia" Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa