EN
Zdjęcie przedstawia plakat. Na plakacie w centralnej części twarz meżczyzny. W twarz wkomponowana rama obrazu. Grafika przedstawia pewien mechanizm. na plakacie mężczyzna ma okulary z czarnymi oprawkami. Połowa nosa oraz czoła składa się z figur geometrycznych. Tło jest czerwone.

MYŚLNIK. Spotkanie 6 → W epoce "NIE MA"
Jazz – Filozofia – Stand-up

Data → 24 kwietnia godz. 17.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Gość → Mariusz Szczygieł
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Rafał Szumera
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Żyjemy w świecie wzmożonej obecności: nadmiaru możliwości, przesytu wrażeń, lansu, parcia na szło, politycznego wzmożenia, zakrzykiwania i sekowania Inności. Dlatego chcemy porozmawiać o tym, czego NIE MA. 

Krzyk, hałas, prężenie muskułów, demagogia, jedynie słuszne racje, święte oburzenie, banał, przekaz dnia, bezduszna „jednoznaczność”. Tu nie ma miejsca na coraz więcej rzeczy i spraw. Nie ma miejsca na NIE MA.

Lecz może właśnie dlatego, paradoksalnie, żyjemy dziś w epoce NIE MA? Może całe zło, które się dzieje na naszych oczach, z pandemią i wojną włącznie, to sposoby, w jakie NIE MA próbuje nam o sobie przypomnieć? I może tylko otwartość na NIE MA jest szansą dla świata i naszej wrażliwości?

Jak więc otwierać się na NIE MA? Jak się tego nauczyć? Mistyka, filozofia, literatura od wieków upominają się o Nic, o Inne, o Nienazwane. Może więc tędy droga? A może potrzebujemy dziś zupełnie innych?

Gościem Piotra Augustyniaka będzie Mariusz Szczygieł.

Opis projektu:

Myślnik to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności.

Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.

Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.

Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.

Czytaj wszystko

Mariusz Szczygieł

Na zdjęciu portret mężczyzny w średnim wieku. Patrzy prosto przed siebie. Lekko się uśmiecha. Ma okulary korekcyjne. oprawki są koloru czarnego. Ubrany jest w niebieski sweter oraz błękitną koszulę z kołnierzykiem. Ma krótkie siwe włosy zaczesane do góry. Tło jest jasne. Fot. Damian Maliszewski

- reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników.
Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”.
W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”).
Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”.
Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie.
Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.