MYŚLNIK. Spotkanie 6 → W epoce "NIE MA"
Jazz – Filozofia – Stand-up
Data → 24 kwietnia godz. 17.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Gość → Mariusz Szczygieł
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Rafał Szumera
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa
Żyjemy w świecie wzmożonej obecności: nadmiaru możliwości, przesytu wrażeń, lansu, parcia na szło, politycznego wzmożenia, zakrzykiwania i sekowania Inności. Dlatego chcemy porozmawiać o tym, czego NIE MA.
Krzyk, hałas, prężenie muskułów, demagogia, jedynie słuszne racje, święte oburzenie, banał, przekaz dnia, bezduszna „jednoznaczność”. Tu nie ma miejsca na coraz więcej rzeczy i spraw. Nie ma miejsca na NIE MA.
Lecz może właśnie dlatego, paradoksalnie, żyjemy dziś w epoce NIE MA? Może całe zło, które się dzieje na naszych oczach, z pandemią i wojną włącznie, to sposoby, w jakie NIE MA próbuje nam o sobie przypomnieć? I może tylko otwartość na NIE MA jest szansą dla świata i naszej wrażliwości?
Jak więc otwierać się na NIE MA? Jak się tego nauczyć? Mistyka, filozofia, literatura od wieków upominają się o Nic, o Inne, o Nienazwane. Może więc tędy droga? A może potrzebujemy dziś zupełnie innych?
Gościem Piotra Augustyniaka będzie Mariusz Szczygieł.
Opis projektu:
Myślnik to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności.
Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.
Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.
Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.
Mariusz Szczygieł
- reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników.
Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”.
W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”).
Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”.
Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie.
Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.