EN
Zdjęcie przedstawia plakat. Na plakacie w centralnej części twarz meżczyzny. W twarz wkomponowana rama obrazu. Grafika przedstawia pewien mechanizm. na plakacie mężczyzna ma okulary z czarnymi oprawkami. Połowa nosa oraz czoła składa się z figur geometrycznych. Tło jest czerwone.

MYŚLNIK. Spotkanie 6 → W epoce "NIE MA"
Jazz – Filozofia – Stand-up

Data → 24 kwietnia godz. 17.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Gość → Mariusz Szczygieł
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Rafał Szumera
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Żyjemy w świecie wzmożonej obecności: nadmiaru możliwości, przesytu wrażeń, lansu, parcia na szło, politycznego wzmożenia, zakrzykiwania i sekowania Inności. Dlatego chcemy porozmawiać o tym, czego NIE MA. 

Krzyk, hałas, prężenie muskułów, demagogia, jedynie słuszne racje, święte oburzenie, banał, przekaz dnia, bezduszna „jednoznaczność”. Tu nie ma miejsca na coraz więcej rzeczy i spraw. Nie ma miejsca na NIE MA.

Lecz może właśnie dlatego, paradoksalnie, żyjemy dziś w epoce NIE MA? Może całe zło, które się dzieje na naszych oczach, z pandemią i wojną włącznie, to sposoby, w jakie NIE MA próbuje nam o sobie przypomnieć? I może tylko otwartość na NIE MA jest szansą dla świata i naszej wrażliwości?

Jak więc otwierać się na NIE MA? Jak się tego nauczyć? Mistyka, filozofia, literatura od wieków upominają się o Nic, o Inne, o Nienazwane. Może więc tędy droga? A może potrzebujemy dziś zupełnie innych?

Gościem Piotra Augustyniaka będzie Mariusz Szczygieł.

Opis projektu:

Myślnik to przestrzeń do myślenia. Myślenia na żywo i na przekór. Myślenia z oddechem, wbrew dusznemu i bezdusznemu światu bezmyślności.

Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach naszych trudnych czasów, podchodząc do nich w sposób niekonwencjonalny. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy intelektualiści.

Myślnik to pauza, przerwa, zawieszenie. To co oczywiste i uznane za normę zostaje tu zatrzymane, rozsunięte i rozszczelnione, tak żeby pomyśleć, co jest głębiej i dalej:co pozostaje niepomyślane oraz niewypowiedziane, bo niewygodne, trudne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i powszechnie podzielaną opinią. Myślnik to nasza próba odpowiedzi na nie-po-myślność świata.

Będziemy myśleć twórczo, w inspirującym kontekście oraz inspirującej atmosferze. Rozmowę będzie przenikać improwizowana (nie tylko jazzowa) muzyka, a otwierać ją będzie prowokacyjny, filozoficzny monolog, którego formę określiliśmy hasłowo jako „filozoficzny stand-up”.

Czytaj wszystko

Mariusz Szczygieł

Na zdjęciu portret mężczyzny w średnim wieku. Patrzy prosto przed siebie. Lekko się uśmiecha. Ma okulary korekcyjne. oprawki są koloru czarnego. Ubrany jest w niebieski sweter oraz błękitną koszulę z kołnierzykiem. Ma krótkie siwe włosy zaczesane do góry. Tło jest jasne. Fot. Damian Maliszewski

- reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników.
Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”.
W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”).
Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”.
Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie.
Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.

"Znachor" w Opolu 1989 1989 / LIVE ! 1989 / spektakl w Gdańsku 1989 / spektakl w Poznaniu 1989 / spektakl w Toruniu 1989 / spektakl w Warszawie Act of Killing Act of Killing Agamemnon Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Debil / spektakl w Grudziądzu Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Gdańsku Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Kaliszu Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo / Der Staat Państwo / Der Staat - spektakl w Łodzi Państwo / Der Staat - spektakl w NTM Nationaltheater Mannheim POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Seks dla opornych Serce ze szkła. Musical Zen Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY / spektakl w Warszawie Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wesele Wieczorek pożegnalny Wielki Gatsby Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Wydarzenie zewnętrzne "BARABUUM" Wydarzenie zewnętrzne "Boeing Boeing" Wydarzenie zewnętrzne "Damski biznes" Wydarzenie zewnętrzne "Inteligenci" Wydarzenie zewnętrzne "Kim jest pan Schmitt?" Wydarzenie zewnętrzne "Między łóżkami" Wydarzenie zewnętrzne "Optymiści czyli nasi w Egipcie" Wydarzenie zewnętrzne "Prywatna klinika" Wydarzenie zewnętrzne "Scenariusz dla trzech aktorów" WYDARZENIE ZEWNĘTRZNE "SZALONE NOŻYCZKI" Wydarzenie zewnętrzne "Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia" Wydarzenie zewnętrzne: "Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu" Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa