EN

MYŚLNIK. Spotkanie 7 → Dusza ukraińska – dusza polska → Душа українська - душа польська
Jazz – Filozofia - Stand-up

  • Scena MOS
  • SPOTKANIE BĘDZIE TŁUMACZONE NA JĘZYK UKRAIŃSKI.

Data → 15 maja godz. 18.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Gość → Oksana Zabużko
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Katarzyna Zawiślak-Dolny
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Wybuch solidarności i bliskości ukraińsko-polskiej jest wydarzeniem z gatunku najbardziej niesamowitych. Zapytamy o elementy kultury ukraińskiej i polskiej, dzięki którym stało się to możliwe. O wspólne fantazmaty i kody kulturowe. O charakterystyczne dla Europy środkowo-wschodniej zmagania z rosyjskim imperializmem i o jego psychospołeczne konsekwencje. O to, czy bestialska inwazja Rosji na Ukrainę może przyczynić się do trwałego pojednania, zbliżenia i braterstwa ukraińsko-polskiego?

Czy nasza wielowiekowa, wspólna historia, zawierająca wiele trudnych kart, niesie w sobie również pokłady, mogące pomóc w dalszym zbliżeniu i budowaniu wspólnej europejskiej przyszłości? Czy Ukraina i Polska będą w stanie razem zbudować w tej części Europy nową jakość życia społecznego i kulturowego, której osobno nie były w stanie stworzyć? Wolną od niebezpieczeństwa rosyjskiego imperializmu i jego destrukcyjnego wpływu na postawy obywatelskie i standardy demokratyczne.

Gościem Piotra Augustyniaka będzie Oksana Zabużko.

Czytaj wszystko

Oksana Zabużko jest najbardziej znaną ukraińską pisarką współczesną, autorką ponad dwudziestu książek różnych gatunków (poezja, beletrystyka, eseje, krytyka). Debiutowała w wieku 12 lat, jednak ze względu na to, że jej rodzice znajdowali się na czarnej liście sowieckiego reżimu lat 70, jej pierwsza książka ukazała się dopiero w czasach pieriestrojki. Jest absolwentką filozofii Uniwersytetu Kijowskiego im. Szewczenki. Uzyskała stopień doktora w dziedzinie filozofii sztuki i pracowała badawczo w Instytucie Filozofii Ukraińskiej Akademii Nauk. We wczesnych latach 90 była stypendystką Fulbrighta a także odbyła pisarską rezydencję na Penn State University, Uniwersytecie Harvarda i University of Pittsburgh. Po publikacji „Badań terenowych nad ukraińskim seksem” (1996), która w 2006 została uznana za „najbardziej wpływową książkę ukraińską piętnastolecia niepodległości”.

Jej książki zostały przetłumaczone na wiele języków. Jest również laureatką wielu nagród.
Jej najważniejsze dzieło „Muzeum porzuconych sekretów” znalazło się na liście 20 najlepszych powieści XXI wieku  Tages-Anzeige  a ostatni zbiór opowiadań Your Ad Could Go Here New York Times umieścił na liście 100 najlepszych książek roku na świecie. W 2022 w Polsce została wydana „Planeta Piołun”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.