EN

MYŚLNIK. Spotkanie 8 → Rosyjskie szaleństwo
Jazz – Filozofia - Stand-up

  • Scenowidownia na Dużej Scenie

Data → 26 czerwca godz. 17.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Goście → Michał Bohun i Michał Milczarek
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Grzegorz Łukawski
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Czy to, co na polecenie rosyjskiego państwa i z dużym poparciem rosyjskiego społeczeństwa robi dziś rosyjska armia można opisać inaczej niż w kategoriach zbiorowego szaleństwa? I czym miałoby być?  Gniciem i rozkładem martwego już Imperium? Czy raczej powrotem jego prawdziwej, bestialskiej i nieludzkiej natury? Czy szaleństwo to jest wyrazem rosyjskiej tożsamości, zapisanej w rosyjskiej literaturze i sztuce? Czy raczej jej degeneracją i zaprzeczeniem? Czy zatem cancelować Dostojewskiego i Tołstoja, czy nie cancelować? A jak ma się to rosyjskie szaleństwo do zachodniej nowoczesności i racjonalności? Czy jest jej zaprzeczeniem, czy raczej „niechcianym dzieckiem” (jak pisał np. Cezary Wodziński)? Skąd zatem wywodzi się Rosja? Czy jej rodzicem jest Złota Orda, syberyjski bezkres, duch chrześcijańskiego Bizancjum, czy też nieudolne, pełne kompleksu niższości naśladownictwo Zachodu?  

Gościem Piotra Augustyniaka będą Michał Bohun i Michał Milczarek.

Czytaj wszystko

Michał Bohun

- historyk filozofii i myśli społecznej, profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badacz dziejów nowożytnej i współczesnej myśli rosyjskiej i polskiej, zajmuje się również historią filozofii politycznej ze szczególnym uwzględnieniem marksizmu. Autor książek poświęconych Fiodorowi Dostojewskiemu, filozofii społecznej Konstantego Leontjewa i moskiewskiemu neosłowianofilstwu w czasach Wielkiej Wojny. Redaktor tomów zbiorowych i autor artykułów obejmujących zagadnienia polityczne, historiozoficzne, społeczne i kulturalne od oświecenia do czasów współczesnych. Tłumacz tekstów filozoficznych i politycznych z języka rosyjskiego od Iwana Turgieniewa po współczesnych rosyjskojęzycznych badaczy polskiej filozofii. Szczególnie interesuje się konsekwencjami ekonomicznymi radykalnych filozofii politycznych oraz obecnością Rosji i spraw rosyjskich w myśli polskiej.

Michał Milczarek

fot. Anna Rezulak

- wykłada w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książek na temat myśli rosyjskiej Z martwych was wskrzesimy. Filozofia Nikołaja Fiodorowa oraz Drzewo życia. Fenomen Wasilija Rozanowa. W Rosji spędził łącznie trzy lata, odwiedził siedemdziesiąt sześć podmiotów federalnych. Pasł owce w Kałmucji i renifery na Uralu Polarnym. Za Donikąd otrzymała nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca (kwiecień 2020), nominację do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej, nominację do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego za podróżniczy debiut roku oraz nominację w konkursie Travelery 2019.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.