EN

MYŚLNIK. Spotkanie 8 → Rosyjskie szaleństwo
Jazz – Filozofia - Stand-up

  • Scenowidownia na Dużej Scenie

Data → 26 czerwca godz. 17.00
Pomysł i prowadzenie → Piotr Augustyniak
Goście → Michał Bohun i Michał Milczarek
Improwizacja muzyczna → Marek Pospieszalski
Filozoficzny stand-up → Grzegorz Łukawski
Scenografia i kostiumy → Aleksandra Grabowska
Producentka → Bożena Sowa

Czy to, co na polecenie rosyjskiego państwa i z dużym poparciem rosyjskiego społeczeństwa robi dziś rosyjska armia można opisać inaczej niż w kategoriach zbiorowego szaleństwa? I czym miałoby być?  Gniciem i rozkładem martwego już Imperium? Czy raczej powrotem jego prawdziwej, bestialskiej i nieludzkiej natury? Czy szaleństwo to jest wyrazem rosyjskiej tożsamości, zapisanej w rosyjskiej literaturze i sztuce? Czy raczej jej degeneracją i zaprzeczeniem? Czy zatem cancelować Dostojewskiego i Tołstoja, czy nie cancelować? A jak ma się to rosyjskie szaleństwo do zachodniej nowoczesności i racjonalności? Czy jest jej zaprzeczeniem, czy raczej „niechcianym dzieckiem” (jak pisał np. Cezary Wodziński)? Skąd zatem wywodzi się Rosja? Czy jej rodzicem jest Złota Orda, syberyjski bezkres, duch chrześcijańskiego Bizancjum, czy też nieudolne, pełne kompleksu niższości naśladownictwo Zachodu?  

Gościem Piotra Augustyniaka będą Michał Bohun i Michał Milczarek.

Czytaj wszystko

Michał Bohun

- historyk filozofii i myśli społecznej, profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badacz dziejów nowożytnej i współczesnej myśli rosyjskiej i polskiej, zajmuje się również historią filozofii politycznej ze szczególnym uwzględnieniem marksizmu. Autor książek poświęconych Fiodorowi Dostojewskiemu, filozofii społecznej Konstantego Leontjewa i moskiewskiemu neosłowianofilstwu w czasach Wielkiej Wojny. Redaktor tomów zbiorowych i autor artykułów obejmujących zagadnienia polityczne, historiozoficzne, społeczne i kulturalne od oświecenia do czasów współczesnych. Tłumacz tekstów filozoficznych i politycznych z języka rosyjskiego od Iwana Turgieniewa po współczesnych rosyjskojęzycznych badaczy polskiej filozofii. Szczególnie interesuje się konsekwencjami ekonomicznymi radykalnych filozofii politycznych oraz obecnością Rosji i spraw rosyjskich w myśli polskiej.

Michał Milczarek

fot. Anna Rezulak

- wykłada w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książek na temat myśli rosyjskiej Z martwych was wskrzesimy. Filozofia Nikołaja Fiodorowa oraz Drzewo życia. Fenomen Wasilija Rozanowa. W Rosji spędził łącznie trzy lata, odwiedził siedemdziesiąt sześć podmiotów federalnych. Pasł owce w Kałmucji i renifery na Uralu Polarnym. Za Donikąd otrzymała nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca (kwiecień 2020), nominację do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej, nominację do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego za podróżniczy debiut roku oraz nominację w konkursie Travelery 2019.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
"Znachor" w Opolu 1989 1989 / spektakl w Gdańsku 1989 / spektakl w Poznaniu 1989 / spektakl w Toruniu 1989 / spektakl w Warszawie 1989 / transmisja live Act of Killing Act of Killing Agamemnon Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Debil / spektakl w Grudziądzu Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Gdańsku Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Kaliszu Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo / Der Staat Państwo / Der Staat - spektakl w Łodzi Państwo / Der Staat - spektakl w NTM Nationaltheater Mannheim POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Romeo i Julia / spektakl w Gdańsku Romeo i Julia / spektakl w Qinhuangdao City Seks dla opornych Serce ze szkła. Musical Zen Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY / spektakl w Warszawie Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 WĘDRÓWKA NABU Wesele Wieczorek pożegnalny Wielki Gatsby Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Wydarzenie zewnętrzne "BARABUUM" Wydarzenie zewnętrzne "Boeing Boeing" Wydarzenie zewnętrzne "Damski biznes" Wydarzenie zewnętrzne "Inteligenci" Wydarzenie zewnętrzne "Kim jest pan Schmitt?" Wydarzenie zewnętrzne "Kwartet" Wydarzenie zewnętrzne "Między łóżkami" Wydarzenie zewnętrzne "Optymiści czyli nasi w Egipcie" Wydarzenie zewnętrzne "Prywatna klinika" Wydarzenie zewnętrzne "Scenariusz dla trzech aktorów" WYDARZENIE ZEWNĘTRZNE "SZALONE NOŻYCZKI" Wydarzenie zewnętrzne "Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia" Wydarzenie zewnętrzne: "Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu" Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa