EN
Zdjęcie przedstawia okładkę książki. Na niebieskim tle w górnej części  białymi drukowanymi literami napis biblioteka szkolna. Poniżej większą, pogrubioną  czarną czcionką imię i nazwisko – GABRIELA ZAPOLSKA. Niżej tytuł czarnymi literami: Moralność Pani Dulskiej. Na środku białe logo  - otwarta książka z globusem i literą b oraz s. Na samym dole mniejszą białą czcionką napis Państwowy Instytut Wydawniczy.

Narodowe Czytanie 2021
Moralność Pani Dulskiej

  • Plac św. Ducha

Wstęp wolny

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. 

Czytają:
Dominika Feiglewicz
Karolina Kamińska
Marta Konarska
Magdalena Osińska
Natalia Strzelecka
Marta Waldera
Krzysztof Piątkowski
Tomasz Wysocki

Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej,  podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Moralność pani Dulskiej zostanie przeczytana podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. 

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego. 

Więcej informacji na: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2021/ 

Czytaj wszystko