Narodowe czytanie „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza
- Reżyseria: Olena Shaparenko
- Balkon Teatru od strony Skweru prof. Jacka Woźniakowskiego
- Wstęp wolny - wydarzenie bezpłatne.
„Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”.
W dwieście lat po opublikowaniu, w Roku Romantyzmu Polskiego, zapraszamy Państwa na Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza. To wspaniałe wiersze, historie pełne ludowej magii i tajemnicy, w których objawia się wielka, twórcza moc słowa – polskiego romantycznego języka.
Ten rok jest wyjątkowy nie tylko przez swą romantyczną przeszłość, ale też bardzo bolesną teraźniejszość, znaczoną przede wszystkim agresją Rosji na Ukrainę. Dlatego czytanie to w tym roku przygotują nasze przyjaciółki z Ukrainy. Młodzieńcze wiersze autora "Dziadów" przeczytają zaś nasze aktorki i aktorzy z balkonu Teatru, dla widzów zgromadzonych na placu Świętego Ducha.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa kostiumów, zaprojektowanych przez rezydentkę Ninę Havrilko, nawiązujących do dramatu Łesi Ukrainki „Pieśń lasu”.
Zapraszamy!
Obsada:
Dorota Godzic
Agnieszka Judycka
Hanna Syrbu
Marcin Kalisz
Sławomir Rokita
Marcin Sianko
Oprawa muzyczna: Diana Ostrolutska
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
Więcej informacji:
https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2022-ballady-i-romanse