EN

Sztuka myślenia. Amor fati

Termin → 18 czerwca 2021, godz. 19.00
Bilety → 10 zł na spotkanie online → na Play Krakow
Miejsce → scena MOS / Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Koncepcja spotkania i prowadzenie: Piotr Augustyniak i Bartosz Szydłowski
Goście: Jacek Filek i Jacek Dobrowolski

Zaakceptować konieczność. Pokochać nieuchronność. Przyjąć wszystko, co się wydarza, również nieszczęścia i niepowodzenia, również własne błędy. Przyjąć to wszystko jako wyraz wspaniałości życia… Oto jedna z najbardziej otchłannych myśli Fryderyka Nietzschego, filozofii w ogóle.

Czy współczesny świat potrzebuje tej wzniosłej idei? Może tylko w niej jest droga poza płytki aktywizm, niszczącą nasz świat polaryzację i radykalizację? A może jest na odwrót: idea ta pozwala nam usprawiedliwiać własne błędy, własną bierność, własny konformizm?

Chcemy tą rozmową zamknąć cykl Sztuka Myślenia. Pracowaliśmy transowo przez prawie pięć lat. 43 debaty, 43 performanse, niemal setka gości, tysiące widzów, tak wiele nowych znajomości, nowych przyjaźni. Wiele się dokonało w tym czasie w nas wszystkich. Chcemy Wam bardzo podziękować. I chcemy wierzyć, że nieraz się jeszcze spotkamy i… porozmawiamy.

 

Sztuka Myślenia to cykliczne spotkania z czołowymi myślicielami, twórcami, naukowcami, krytykami – tymi, którzy komentują szeroko rozumianą rzeczywistość. Raz w miesiącu zaproszeni goście wraz z gospodarzami spotkań - prof. Piotrem Augustyniakiem i Bartkiem Szydłowskim – biorą udział w teatralnym performansie, a potem przyglądają się konkretnemu problemowi kultury współczesnej, dyskutują nad jego przyczynami, a potem wraz z publicznością szukają rozwiązania.

Czytaj wszystko
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.