EN
image/svg+xml

Sztuka myślenia. Jezus – zbawiciel czy fetysz?

> 15

Data → 15.11.2019, godz. 19.00
Prowadzący → Piotr Augustyniak i Bartosz Szydłowski
Goście → Tadeusz Bartoś oraz Piotr Sikora

Jezus. Postać historyczna, a zarazem obiekt wiary: zbawiciel i prorok. A może tylko postać literacka, o której pierwowzorze niewiele wiadomo? Religijny szaleniec czy duchowy przywódca? Filozof czy mistyk? Outsider czy rewolucjonista? Temat-otchłań, który w Polsce spętanej religijnym tabu i pogrążonej w wojnie zwaśnionych plemion nie ma racji bycia.

Wspólnie z naszymi gośćmi spróbujemy zmierzyć się z tym tabu i zapytać o aktualność Jezusowego przesłania? Jak szukać prawdy o Jezusie: w obrębie przekazu kościelnego czy poza nim? Co mówią o Jezusie źródła historyczne, jak widzą go pisarze i filozofowie? Czy nauczanie i postać Jezusa ma nam coś do zaproponowania w obliczu wyzwań współczesnego świata, czy jest tylko pretekstem dla religijnego eskapizmu?

Czytaj wszystko

Tadeusz Bartoś

Filozof, publicysta i profesor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Piotr Sikora

Filozof i teolog. Redaktor działu "Wiara" "Tygodnika Powszechnego". Profesor filozofii w Akademii Ignatianum w Krakowie. Współpracownik "The Elijah Interfaith Institute", gdzie uczestniczy w międzyreligijnych badaniach nad duchowością i mistyką. Laureat nagrody Tischnera za książkę "Logos niepojęty" (2011). Później wydał jeszcze: "Drogi Jednego. Chrześcijaństwo otwarte" (2016).
Żonaty, ma trójkę dzieci.