EN

Sztuka myślenia. Kraina schorowanej wyobraźni
transmisja online

Termin → 22.01.2021, godz. 19.00
Bilet → 10 zł
Miejsce → scena MOS / Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Goście → Marci Shore, Przemysław Czapliński
Koncepcja spotkania i prowadzenie: Piotr Augustyniak i Bartosz Szydłowski

Dlaczego nie ufamy temu, co proponują nam Zachód i nowoczesność? Dlaczego odwracamy się od drogi, która trzydzieści lat temu wydawała się bezalternatywna? Czy jest tak dlatego, że Europa Środkowo-Wschodnia to marginesy czyli kresy Zachodu, skazane na nieudolne naśladownictwo tego, co wytwarzane w jego centrum?

A może po prostu nie zdajemy sobie sprawy, że stać nas na własną, alternatywną formułę nowoczesności? A może naszą cywilizacyjną wyobraźnię i kreatywność toczy nieuleczalna choroba autodestrukcji i resentymentu? Jakie są historyczne uwarunkowania naszych kłopotów z nowoczesnością? Jakim przemianom podlegają one współcześnie? Czy w przyszłości będzie nas stać na ich skuteczne przezwyciężenie?

 

Sztuka Myślenia to cykliczne spotkania z czołowymi myślicielami, twórcami, naukowcami, krytykami – tymi, którzy komentują szeroko rozumianą rzeczywistość. Raz w miesiącu zaproszeni goście wraz z gospodarzami spotkań - prof. Piotrem Augustyniakiem i Bartkiem Szydłowskim – biorą udział w teatralnym performansie, a potem przyglądają się konkretnemu problemowi kultury współczesnej, dyskutują nad jego przyczynami, a potem wraz z publicznością szukają rozwiązania.

Czytaj wszystko
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.