EN
fot. Maurycy Stankiewicz

This is the real thing - Anna Nowicka
Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego "Kroki 2019"

  • Teatr Łaźnia Nowa – Mała Scena
45 minut (bez przerwy)

Termin → 10 grudnia, godz. 15:00

Pomysł, realizacja: Anna Nowicka
Dramaturgia: Mateusz Szymanówka
Muzyka: Adam Świtała
Kostiumy: TanjaPadan / Kiss the Future
Reżyseria światła: AleksandrProwaliński
Zdjęcia: Katarzyna Szugajew
Obsada: Anna Nowicka

Anna Nowicka skupia się na relacji między śniącym ciałem a ciałem tańczącym, zwłaszcza na zagadnieniach ucieleśnienia, płynnej obecności i choreografii wyobrażonego.

„Thisis the real thing”, czyli „to jest to / to jest prawdziwa rzecz”, to spektakl, w którego centrum znajduje się ciało. Tancerka tworzy i dekonstruuje swoje środowisko, bawiąc się krajobrazem wizualnych znaczeń i możliwych odniesień. Jej własne ciało migocze i przemienia się, pozostając w procesie ciągłego stawania się. Mówi: „Zagniatam krajobraz skóry. Zwijam, nakładam, upuszczam, przesuwam, odsłaniam, chowam, odsyłam. Szukam, gubię i znajduję, w absolutnym tu i teraz”.

Ciało jest jak plastelina, jak guma. Tancerka mówi każdym ruchem: „Przekształcam powoli, nieustannie formuję, niespodziewanie niszczę, supłam, rozrywam i skrzętnie odkręcam. Niekończący się proces stawania, zaklęty w widzialny obraz / obiekt. Składam poetycki, mięsisty album na wycinki z gazet, zasłyszane przypadkiem mityczne historie i skrzętnie ukryte sny”.

Ucieleśnione zostają różnorodne jakości, faktury, fragmenty emocji, sytuacji, intencji, postaci, działań, lecz żadna z nich nie osadza się w formie wizualnego obiektu. Fizyczne ciało funkcjonuje raczej jako nieskończony hipertekst, odsyłający widza do coraz to nowych skojarzeń. Z dialogu realnego ciała z jego wizualnymi reprezentacjami wyłania się pytanie o to, czym faktycznie jest ciało, jak je postrzegamy oraz na ile możemy je świadomie konstruować.


W ramach programu choreograficznego Nowego Teatru i Art Stations Foundation POSZERZANIE POLA

Kurator: Joanna Leśnierowska
Produkcja: Nowy Teatr, Warszawa
Premiera: 7 listopada 2018

Czytaj wszystko