'W zawieszeniu' reż. Waldemar Krzystek
W CYKLU "PRZYWRÓCONE ARCYDZIEŁA"
Sprzedaż na wydarzenia z cyklu "Przywrócone Arcydzieła" rozpoczynamy na 3 tygodnie przed wydarzeniem.
Przywrócone arcydzieła to wybrane przez znanego krytyka filmowego - Łukasza Maciejewskiego wybitne tytuły polskiego kina. Każdej projekcji towarzyszy wstęp oraz spotkanie z twórcami.
Termin → 17.03.2025, godz. 19.00
Goście → Jerzy Radziwiłowicz
Miejsce → Scena MOS, ulica Rajska 12
W ZAWIESZENIU
Marcel Wysocki był w trakcie II wojny światowej oficerem Armii Krajowej. Po 1945 pozostał członkiem formacji dających odpór nowym władzom, ale wobec ogłoszenia amnestii ujawnił się, chcąc zamknąć ten etap w swoim życiu. Niedługo cieszy się jednak wolnością, gdyż niedługo potem zostaje aresztowany i w sfingowanym procesie skazany ostatecznie na karę śmierci. Wysockiemu udaje się w porę uciec, znajdując się jednak w trudnej sytuacji postanawia szukać pomocy u Anny, swojej miłości z czasów wojny. „W zawieszeniu” to kinowy debiut Waldemara Krzystka, który łączy elementy kameralnego dramatu psychologicznego z melodramatem, by opowiedzieć o relacji między dwojgiem ludzi znajdujących się w ekstremalnym położeniu.
Reżyseria: Waldemar Krzystek
Scenariusz: Małgorzata Kopernik, Waldemar Krzystek
Zdjęcia: Dariusz Kuc
Muzyka: Jerzy Satanowski
Dźwięk: Norbert Zbigniew Mędlewski
Scenografia: Tadeusz Kosarewicz
Dekoracja wnętrz: Barbara Ostapowicz
Kostiumy: Barbara Ptak
Charakteryzacja: Ewa Wende
Montaż: Krzysztof Osiecki
Obsada: Andrzej Łapicki, Bogusław Linda, Bożena Dykiel, Danuta Balicka, Igor Przegrodzki, Jan Jurewicz, Jerzy Radziwiłowicz, Klaudia Sznajder, Krystyna Janda, Sława Kwaśniewska, Zdzisław Wardejn
Od Łukasza Maciejewskiego:
Jerzy Radziwiłowicz był jednym z pierwszych bohaterów „Przywróconych arcydzieł” - w marcu 2014 roku pokazywaliśmy w tym cyklu „Rysia” Stanisława Różewicza.
Po jedenastu latach, Jerzy Radziwiłowicz powróci do nas i do Krakowa - miasta, którego przez wiele lat był aktorskim filarem, współtwórcą ówczesnej legendy Starego Teatru, żeby spotkać się z widzami „Przywróconych arcydzieł” i porozmawiać o filmie „W zawieszeniu” Waldemara Krzystka z 1987 roku.
Debiutancki film Krzystka jest jednocześnie dopiero pierwszym tytułem tego cenionego reżysera z Wrocławia zaprezentowanym w ramach „Przywróconych arcydzieł”.
Charakterystyczna cecha kina twórcy „Małej Moskwy” – wielka historia, w tym wypadku opowieść o tragicznym losie AK'owców oskarżanych i skazywanych na karę śmierci przez powojenne władze komunistyczne, została ukazana poprzez małą, kameralną historię dwojga zagubionych ludzi.
W rolach głównych Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz, emblematyczna para z „Człowieka z marmuru” i z „Człowieka z żelaza”, wybrana przez Krzystka zapewne nieprzypadkowo.
Portret ludzi pełnych godności, ale łamanych tragizmem czasu. I znakomita kreacja Radziwiłowicza, który jako Marcel, oficer AK z zasądzonym wyrokiem, ukrywany w piwnicy przez zakochaną w nim pielęgniarkę Annę (Janda), pokazuje pełen subtelności, ale i żarliwości portret szlachetnego człowieka poddanego opresji historii. Na drugim planie błyszczą Sława Kwaśniewska, Andrzej Łapicki i Bogusław Linda.Ten zapomniany dzisiaj film był w dniu premiery wydarzeniem – nagrody na festiwalach w Dunkierce, Łagowie, Koszalinie, Gdańsku.
Oglądając „W zawieszeniu” po latach, czuje się w tym filmie także wiatr zmian, zapowiedź czerwca 1989 roku. To wydarzy się już za chwilę – represjonowani przez system opozycjoniści pokroju Marcela i Anny, będą mogli znowu działać, spokojnie żyć, funkcjonować.
Nic zatem dziwnego, że „W zawieszeniu” otrzymało także nadzwyczaj ważną Nagrodę Niezależnego Komitetu Kultury "Solidarności" dla najlepszego filmu roku.