EN
fot. Monika Stolarska © Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

WARSZTATY: JAK DZIAŁA TEATR
w ramach cyklu edukacyjnego: MYŚLĄCA RĘKA 2018

4 godziny

Tytuł → PŁEĆ SUKNI. Ze skosu i z podkroju
Data → 10 listopad, godz. 11.00-15.00

 Tytuł → PŁEĆ SUKNI. Na planie koła
Data → 24 listopad, godz. 11.00-15.00

Warsztaty JAK DZIAŁA TEATR to cykl bezpośrednich spotkań z materią teatru, odbywających się w Domu Rzemiosł Teatralnych. Praktyczne warsztaty z mistrzami teatralnego rzemiosła przeniosą uczestników w kulisy realnej pracy nad inscenizacją teatralną, od koncepcji do wykonania.  

JAK DZIAŁA TEATR
Na pierwszym miejscu jest materia i doświadczenie człowieka w bezpośrednim z nią kontakcie. Rzemieślnik teatralny jest szczególnie uprzywilejowany, jest ekspertem materii teatralnej, odkrywa przed nami tajniki swojej profesji. Warsztaty mają charakter praktycznej nauki wykonania elementu kostiumu: umiejętność uszycia spódnicy, fraka, peleryny, skrojenie rękawa. Uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę z historii ubioru. Odkryją tajniki konstrukcji kostiumu teatralnego, sposobu jego profesjonalnego wykonania.

PŁEĆ SUKNI to spotkania wokół tematu kobiecego stroju. Jakich strategii można użyć do szycia spódnicy? Jak traktować materiał i tworzyć stylizacje? Jak krój wpływa na kształt sylwetki? Uczestnicy pod opieką mistrzyni krawiectwa damskiego zostaną przeprowadzeni przez etapy szycia elementu stroju kobiecego jakim jest spódnica. Nauczą się dokonywać praktycznych wyborów, których efektem będzie stworzenie stroju według własnych, indywidualnych pomysłów. Przekazywana wiedza i fach staną się również punktem wyjścia do oglądania strojów z magazynu teatralnego - przykładów różnych stylizacji i strategii szycia spódnicy.

  • Godz. 11.00, powitanie uczestników warsztatów w Domu Rzemiosł Teatralnych, krótkie zapoznanie z historią budynku i misją miejsca - Małgorzata Szydłowska
  • Godz. 11.15-12.00, oprowadzenie po wystawie „Myśląca ręka” - autorka i kurator wystaw, Małgorzata Szydłowska
  • Godz. 12.00-12.30, analiza kroju spódnicy na przykładzie kostiumów z magazynu teatralnego - Małgorzata Szydłowska, Grażyna Cichy.
  • Godz. 12.30-13.00, zasady zdejmowania miary, wybranie materiałów.
  • Godz. 13.00- 13.30, przygotowanie formy
  • Godz. 13.30-15.00, szycie na maszynach w pracowni krawieckiej

7. W narrację Myślącej Ręki oraz kontekst historyczny stroju kobiecego, wprowadzi scenografka i kuratorka wystawy - Małgorzata Szydłowska.

Prowadzenie: Rzemieślnik teatralny – KRAWCOWA. Kierowniczka Pracowni Damskiej, Grażyna Cichy.
W narrację Myślącej Ręki oraz kontekst historyczny stroju kobiecego, wprowadzi scenografka i kuratorka wystawy - Małgorzata Szydłowska

 

Czytaj wszystko