EN

Wszyscy jesteśmy uchodźcami
Sztuka myślenia

Data → 10 stycznia 2020, godz. 19:00
Prowadzenie → Piotr Augustyniak i Bartosz Szydłowski
Goście → prof. Magdalena Środa i prof. Dobrosław Kot
Miejsce → scena MOS / Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Bilety:
normalny → 20 zł
ulgowy → 5 zł dla studentów i doktorantów za okazaniem aktualnej legitymacji.

Dziwne są współczesne fantazje na temat uchodźców. Ludzie boją się chorób, gwałtów, ataków terrorystycznych. Współczucie dla dotkniętych prześladowaniem i wojną przemaga groza zbliżającej się apokalipsy. Uchodźcy to już tylko najeźdźcy, którzy przychodzą podbijać i niszczyć.

Spróbujemy przyjrzeć się tym fantazjom. Co mówią o Polsce, co mówią o zachodniej cywilizacji, co mówią o człowieku? Jakich traum dotykają? Jakie ukryte prawdy odsłaniają?

Problem uchodźców to być może przede wszystkim pytanie o to, kim sami jesteśmy? Może nasze własne zadomowienie i bezpieczeństwo są do głębi iluzoryczne? Może uchodźcy przypominają nam o tym, że wszyscy nimi jesteśmy, że wszyscy jesteśmy Odyseuszami: błędnymi wędrowcami, zagubionymi na niespokojnym oceanie świata?

Czytaj wszystko

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.