130. urodziny Teatru w Krakowie, im. Juliusza Słowackiego
wydarzenie towarzyszące obchodom 130lecia Teatru
- Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego - Duża Scena
Trudno będzie zrozumieć polską kulturę, jeśli nie pozna się historii Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Podobnie jak nie można powiedzieć, że zna się Kraków, jeśli nie było się w tym teatrze. Z okazji urodzin Teatru zapraszamy Państwa na różne wydarzenia prezentujące historię tego miejsca. A wszystko w scenografii do spektaklu „Dziady”.
Bilety w cenie 25zł do kupienia w kasie Teatru oraz online.
Plan wydarzenia:
- godz. 11.00, westybul Teatru
Aktorka naszego Teatru - Lidia Bogaczówna przywita Państwa w westybulu Teatru, gdzie opowie historię naszego Teatru w fascynujących anegdotach, z właściwym dla sobie poczuciem humoru. Następnie, podobnie jak 130 lat temu (21.10.1983 r.) odczyta „Prolog” Adama Asnyka. Potem wszyscy udadzą się na Dużą Scenę, gdzie odbędzie się dyskusja.
- godz. 11.30, Duża Scena - Dyskusja pt. „Dowodem rozmowa, czyli będziecie czynić, co czynicie co wieczór w tym oto gmachu".
Uczestniczą teatrolodzy i historycy teatru, Profesorki i Profesorowie: Jan Michalik, Dorota Jarząbek-Wasyl, Dariusz Kosiński, Diana Poskuta-Włodek (prowadzenie).
- godz. 12.45, Duża Scena, film pt. „Strójcie mi strójcie narodową scenę”
scenariusz i reżyseria Maria Guzy. Czas trwania filmu: 1h 15min.
Dyskusja:
Okazją do spotkania będzie 130-lecie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (otwartego 21 października 1893 jako Teatr Miejski), obchodzone w momencie przełomowym i historycznym – nie tylko dla naszej instytucji.
Od kilku lat, za dyrekcji Krzysztofa Głuchowskiego, jako zespół Teatru – zarówno artyści jak i pracownicy kulis – z determinacją, konsekwentnie, odblokowujemy i uruchamiamy istotne sensy dialogu oraz realizowanej uczciwie i w najlepszej wierze, z poszanowaniem zdań odrębnych, perswazji społecznej. Robimy to z nadzieją i przekonaniem, że razem tworzymy, silnie naznaczoną pozytywnymi emocjami, otwartą dla każdego, przestrzeń wolności słowa i wolności sztuki, oraz wymiany argumentów.
W przeszłości w Teatrze Słowackiego wielokrotnie podejmowano próby ustanawiania i obrony praw do wolności słów, afektów, myśli. Refleksja i dyskusja na temat tych doświadczeń jest i nam, i naszym Widzom, bardzo potrzebna dla zrozumienia także współczesnego miejsca i sytuacji teatru w społeczeństwie, jego znaczenia i wyzwań.
film pt. „Strójcie mi strójcie narodową scenę"
W związku z rocznicą 130 –lecia teatru pokażemy film, który opowiada o teatrze w trzech przeplatających się planach, w trzech czasach i w trzech rzeczywistościach. Pierwsza to opowieść o historii teatru oczami Kietlińskiej (rekonstrukcja, scenki aktorskie). Rzecz zupełnie unikalna –życie teatru od samego początku, od pierwszego spektaklu aż do czasów okupacji opisała w swoich pamiętnikach, które nazwała „Wrażenia i wspomnienia młodej teatromanki”, nikomu nie znana krakowianka- Elżbieta Kietlińska . W dziejach teatru polskiego nie można wskazać podobnej relacji.
Druga część to jeden dzień z życia dzisiejszego teatru - opowieść o jego zakamarkach, tajemnicach, ludziach. Trzecia to narracja faktograficzna, historyczna i dokumentacyjna (wykorzystująca ogromne zbiory archiwum teatralnego oraz Telewizji Polskiej).
Film powstał w ramach projektu Filmoteka Małopolska. Rok produkcji: 2018.