EN

130. urodziny Teatru w Krakowie, im. Juliusza Słowackiego
wydarzenie towarzyszące obchodom 130lecia Teatru

Trudno będzie zrozumieć polską kulturę, jeśli nie pozna się historii Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Podobnie jak nie można powiedzieć, że zna się Kraków, jeśli nie było się w tym teatrze. Z okazji urodzin Teatru zapraszamy Państwa na różne wydarzenia prezentujące historię tego miejsca. A wszystko w scenografii do spektaklu „Dziady”. 

Bilety w cenie 25zł do kupienia w kasie Teatru oraz online.

Plan wydarzenia:

  • godz. 11.00, westybul Teatru

Aktorka naszego Teatru - Lidia Bogaczówna przywita Państwa w westybulu Teatru, gdzie opowie historię naszego Teatru w fascynujących anegdotach, z właściwym dla sobie poczuciem humoru. Następnie, podobnie jak 130 lat temu (21.10.1983 r.) odczyta „Prolog” Adama Asnyka. Potem wszyscy udadzą się na Dużą Scenę, gdzie odbędzie się dyskusja.

  • godz. 11.30, Duża Scena - Dyskusja pt. „Dowodem rozmowa, czyli będziecie czynić, co czynicie co wieczór w tym oto gmachu". 

Uczestniczą teatrolodzy i historycy teatru, Profesorki i Profesorowie: Jan Michalik, Dorota Jarząbek-Wasyl, Dariusz Kosiński, Diana Poskuta-Włodek (prowadzenie).

  • godz. 12.45, Duża Scena, film pt. „Strójcie mi strójcie narodową scenę”
    scenariusz i reżyseria Maria Guzy. Czas trwania filmu: 1h 15min.


Dyskusja:

Okazją do spotkania będzie 130-lecie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (otwartego 21 października 1893 jako Teatr Miejski), obchodzone w momencie przełomowym i historycznym – nie tylko dla naszej instytucji.
Od kilku lat, za dyrekcji Krzysztofa Głuchowskiego, jako zespół Teatru – zarówno artyści jak i pracownicy kulis – z determinacją, konsekwentnie, odblokowujemy i uruchamiamy istotne sensy dialogu oraz realizowanej uczciwie i w najlepszej wierze, z poszanowaniem zdań odrębnych, perswazji społecznej. Robimy to z nadzieją i przekonaniem, że razem tworzymy, silnie naznaczoną pozytywnymi emocjami, otwartą dla każdego, przestrzeń wolności słowa i wolności sztuki, oraz wymiany argumentów. 

W przeszłości w Teatrze Słowackiego wielokrotnie podejmowano próby ustanawiania i obrony praw do wolności słów, afektów, myśli. Refleksja i dyskusja na temat tych doświadczeń jest i nam, i naszym Widzom, bardzo potrzebna dla zrozumienia także współczesnego miejsca i sytuacji teatru w społeczeństwie, jego znaczenia i wyzwań.

film pt. „Strójcie mi strójcie narodową scenę"
 W związku z rocznicą 130 –lecia teatru pokażemy film, który opowiada o teatrze w trzech przeplatających się planach, w trzech czasach i w trzech rzeczywistościach. Pierwsza to opowieść o historii teatru oczami Kietlińskiej (rekonstrukcja, scenki aktorskie). Rzecz zupełnie unikalna –życie teatru od samego początku, od pierwszego spektaklu aż do czasów okupacji  opisała w swoich pamiętnikach, które nazwała „Wrażenia i wspomnienia młodej teatromanki”,  nikomu nie znana krakowianka- Elżbieta Kietlińska . W dziejach teatru polskiego nie można wskazać podobnej relacji.

Druga część to jeden dzień z życia dzisiejszego teatru - opowieść o jego zakamarkach, tajemnicach, ludziach. Trzecia to narracja faktograficzna, historyczna i dokumentacyjna (wykorzystująca ogromne zbiory archiwum teatralnego oraz Telewizji Polskiej).

Film powstał w ramach projektu Filmoteka Małopolska. Rok produkcji: 2018.

Czytaj wszystko
"Znachor" w Opolu 1989 1989 / spektakl w Gdańsku 1989 / spektakl w Poznaniu 1989 / spektakl w Toruniu 1989 / spektakl w Warszawie 1989 / transmisja live Act of Killing Act of Killing Agamemnon Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Debil / spektakl w Grudziądzu Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Gdańsku Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Kaliszu Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo / Der Staat Państwo / Der Staat - spektakl w Łodzi Państwo / Der Staat - spektakl w NTM Nationaltheater Mannheim POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Romeo i Julia / spektakl w Gdańsku Seks dla opornych Serce ze szkła. Musical Zen Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY / spektakl w Warszawie Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wesele Wieczorek pożegnalny Wielki Gatsby Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Wydarzenie zewnętrzne "BARABUUM" Wydarzenie zewnętrzne "Boeing Boeing" Wydarzenie zewnętrzne "Damski biznes" Wydarzenie zewnętrzne "Inteligenci" Wydarzenie zewnętrzne "Kim jest pan Schmitt?" Wydarzenie zewnętrzne "Kwartet" Wydarzenie zewnętrzne "Między łóżkami" Wydarzenie zewnętrzne "Optymiści czyli nasi w Egipcie" Wydarzenie zewnętrzne "Prywatna klinika" Wydarzenie zewnętrzne "Scenariusz dla trzech aktorów" WYDARZENIE ZEWNĘTRZNE "SZALONE NOŻYCZKI" Wydarzenie zewnętrzne "Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia" Wydarzenie zewnętrzne: "Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu" Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa