EN
Connection, fot Maciej Rukasz

Kroki 2018 / Dances with Camera
Short Waves Festival

90 min.

Dances with Camera to międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, odbywający się w ramach Short Waves Festival, których wspólnym językiem jest ruch i taniec. Co roku wyselekcjonowane filmy tańca z całego świata odsłaniają przed widzami nieograniczone możliwości fizycznej ekspresji za pomocą filmowej narracji.

Dances with Camera nie stawia granic, zapraszając do konkursu zarówno formy fabularne, dokumentalne, animowane, choreograficzne impresje, jak i projekty eksperymentalne. Pewne jest jedno – to zawsze intrygująca podróż w nieznane. W programie znalazły się filmy fabularne, dokumenty, animacje, a także projekty eksperymentalne i choreograficzne impresje. Są wśród nich propozycje refleksyjne, ale też filmy urzekające humorem. Jak zwykle nie zabraknie tańca, cielesnej narracji i zaskakujących ruchowych poszukiwań.

Dances with Camera jest częścią Short Waves Festival już od 5 lat, a pokazy konkursowe niezmiennie cieszą się popularnością zarówno wśród miłośników tańca, jak i filmu. Dlatego z okazji 10. edycji Festiwalu oprócz konkursowych pokazów Dances with Camera przygotowaliśmy także specjalny pokaz polskich filmów tańca, Polish Moves.

  • Data → 13 maja (niedziela)
  • Miejsce  → Małopolski Ogród Sztuki (sala kinowa), ul. Rajska 12
  • Godz.  → 16.00
  • Bilety → 12 zł


PROGRAM: 

Six Solos
Wielka Brytania 2016, 7’. reż. Simon Fildes
Indywidualna czy wspólna ekspresja? Możemy stać się czymś więcej niż tylko sumą części. Solowi tancerze wchodzą na pustą scenę, rozpoczynają tańce indywidualne, które z czasem splatają się w jeden występ.

Skuggdjur (Shadow Animals)
Szwecja 2017, 22’. reż. Jerry Carlsson
Marall idzie z rodzicami na przyjęcie, ma się dobrze zachowywać. Dorośli wokół niej próbują się dopasować - nie każdemu to wychodzi. Nikt poza dziewczynką nie dostrzega cienia krążącego po domu.

Kalt (Cold)
Niemcy 2017, 6’. reż. Sven Niemeyer
Obraz cierpienia matki, która nie jest w stanie poczuć miłości do swojego dziecka, bez względu na podejmowane próby. Wpada w depresję, przez co trudno jej żyć dalej.

Жар Птица (Firebird)
Bułgaria 2016. 7’. reż. Velislava Gospodinova
Artystyczna impresja napędzana rytmem muzyki i swobodą tańca. Tworzy magiczny świat, w którym Miłość jest wiodącą metafizyczną siłą pokonującą życie i śmierć.

Kâbus
Francja 2017, 8’. reż. Alice Fargier
Turcja przeżywa niepokojący zwrot polityczny. Jak spać, gdy słyszy się duchy wojny? Skąd się wzięły te eksplozje? Z miasta czy z własnej głowy

Cold Storage
Finlandia 2016. 9’. reż. Thomas Freundlich
Hołd dla wirtuozerii fizyczności i komedii cichego ekranu. Na odludnym arktycznym brzegu rybak odkrywa swojego prehistorycznego odpowiednika zamrożonego w lodzie. Odmraża go na dziką całonocną imprezę.

Eurêka!
Kanada 2016. 15’. reż. David B. Ricard
Społeczność ludzi z zespołem Downa żyje w ruinach dawnego wesołego miasteczka. Znajdują mechaniczną lalkę, graną przez jedynego pełnosprawnego aktora, i wykonują z nią cyrkowy numer.

Bhairava
Kanada 2017, 14’. Directors: Marlene Millar, Philip Szporer
Bhairava przywołuje aspekty Shivy, Pana Tańca, jako niszczyciela zła i strażnika czasu. Choreograf Shantala Shivalingappa tworzy żywe wcielenie bóstwa, osadzone w sugestywnym krajobrazie Hampi w Indiach.

True Love Waits
Izrael 2017. 3’. reż. Adi Halfin
Przejmująca opowieść o stracie i samotności. Światowej sławy choreografka, Bobbi Jene Smith, prezentuje hipnotyczny taniec do "True Love Waits" zespołu Radiohead.

VI Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego KROKI 2018

Tegoroczna edycja festiwalu KROKI odbywa się od 11 do 20 maja pod hasłem "Dialogujący". Po zeszłorocznej edycji, koncentrującej się na konflikcie, tyleż intymnym, co politycznym, tym razem stawiamy na dialog – dialog między osobami, między społecznościami, między tradycjami. Poprzednio postulowaliśmy jasną polaryzację stanowisk, teraz zapraszamy do otwarcia się na innych, na odmienność, zachęcamy do uwolnienia dobrej woli i pozytywnej energii.

Więcej o Festiwalu KROKI 2018

Program Festiwalu (PDF)

 

Czytaj wszystko

Projekt jest finansowany ze środków MKiDN